27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Päť faktov, ktoré vás presvedčia o význame dojčenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Dojčené deti dosahujú lepšie výsledky v testoch inteligencie. Matky zase dojčenie chráni pred popôrodnou depresiou.

Po prečítaní článku budete vedieť: 

  • prečo je dojčenie dôležité,
  • aké sú benefity dojčenia pre dieťa, ale aj matku,
  • aké je zloženie materského mlieka
  • čo je dôležité pre správny začiatok dojčenia,
  • aká je správna technika dojčenia,
  • ako vám môže pomôcť laktačná poradkyňa,
  • ako podporiť tvorbu mlieka a ako sa pri dojčení stravovať, 
  • s akými najčastejšími komplikáciami sa pri dojčení môžete stretnúť.

 

 

Najlepším štartom do života pre bábätko je práve dojčenie. Je veľmi dobre známe, že materské mlieko je svojim zložením jedinečnou a nenapodobiteľnou výživou pre dieťa v prvom období života.

Dojčené deti dosahujú lepšie výsledky v testoch inteligencie, s nižšou pravdepodobnosťou budú mať nadváhu alebo obezitu a neskôr sú menej náchylné na cukrovku.

Prvý augustový týždeň patrí každoročne Svetovému týždňu dojčenia. Jeho cieľom je najmä ochrana, podpora dojčenia a zlepšovania zdravia dojčiat po celom svete. 

Najdôležitejšie fakty o dojčení

1. Dojčenie v prvých 6 mesiacoch je rozhodujúce na dosiahnutie optimálneho rastu, vývoja a zdravia dieťaťa. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mali byť deti do 6 mesiacov výlučne dojčené.

2. Dojčenie chráni novorodencov pred častými detskými chorobami ako hnačka či pneumónia a poskytuje adekvátnu výživu pre novorodencov. 

3. Dojčenie prináša mnoho výhod aj matkám. Dojčenie v prvých 6 mesiacoch je spojené s prirodzenou metódou antikoncepcie a taktiež znižuje riziko rakoviny prsníkov a vaječníkov, diabetu 2. typu a popôrodnej depresie.

4. Dlhodobé benefity dojčených detí sú spojené aj s menším rizikom nadváhy a obezity v ich adolescentnom a dospelom živote.  

5. Umelé náhrady materského mlieka neobsahuje protilátky, ktoré boli nájdené v materskom mlieku.

Materské mlieko a jeho tvorba

Prečo je vhodnejšie materské mlieko ako iné mlieka? Materské mlieko je ľahko stráviteľné, strávi sa až 4 x rýchlejšie a ľahšie (za 1,5-2 hod) ako umelé mlieko.

Akékoľvek iné mlieko skysne účinkom baktérií mliečneho kvasenia, ktoré nikdy nie sú prítomné v mlieku v prsníku. Považuje sa za najlepší zdroj výživy dojčiat.

Rozsiahle štúdie ukázali, že obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ktoré modifikujú funkciu gastrointestinálneho traktu a imunitného systému, zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji mozgu. Preto je materské mlieko všeobecne známe ako biologická tekutina potrebná na optimálny rast a vývoj dojčiat.

Materské mlieko svojím zložením najlepšie kryje potreby vlastného dieťaťa. Mení sa podľa potrieb dieťatka, a to nielen v priebehu dňa, ale aj tým, ako bábätko starne a rastie.

Vo vyváženom množstve obsahuje všetky živiny, ktoré bábätko potrebuje.

Čo je kolostrum?

Prvé mlieko – mledzivo (kolostrum), ktoré sa tvorí  už na konci tehotenstva do piateho dňa po pôrode, má vysokú výživnú a ochrannú hodnotu. Je žltšie ako mliečko, ktoré sa bude tvoriť neskôr.

Mledzivo má laxatívne účinky (podporuje vyprázdnenie čreva) – odstraňuje smolku – prvú tmavú stolicu bábätka. Preto sú dojčené deti menej žlté, priebeh novorodeneckej žltačky je ľahší.

Obsahuje veľa protilátok proti chorobám a je bohaté na vitamíny, je to koncentrovaná potrava doslova nabitá obrannými látkami, možno ho preto nazvať aj „prvým očkovaním“.

Podľa WHO je kolostrum perfektnou stravou pre novorodenca a s dojčením by sa malo začať do 1 hodiny po pôrode.

Kolostrum
ZDROJ:Penguindaddy/Shutterstock.com

Zrelé materské mlieko

Po prvom mlieku sa začína vytvárať tzv. „zrelé“ mlieko, ktoré je inej farby bielej – až do modrasta. Toto mlieko obsahuje bielkoviny, tuky a sacharidy.

Hlavným sacharidom je laktóza. Okrem nej sú v materskom mlieku tiež oligosacharidy, ktoré majú veľký vplyv na prežitie, rast a aktivitu tzv. priateľských baktérií. Týmto sacharidom sa hovorí prebiotická vláknina alebo tiež prebiotiká.

Okrem prebiotík sú v materskom mlieku aj polynenasýtené mastné kyseliny čiže LCP mastné kyseliny, nukleotidy, vitamíny, minerálne látky, enzýmy a hormóny a rad ďalších obranných látok.

Ako začať s dojčením?

Pre dojčnie je kritický práve začiatok. Hneď po pôrode je veľmi dôležitý tzv. bonding, t.j. kontakt koža na kožu. Vychutnajte si tieto nezabudnuteľné okamihy so svojím dieťatkom, ktoré je vedené svojím prirodzeným inštinktom, a takto má najväčšiu šancu sa prisať a začať sa dojčiť hneď po pôrode.

Hlavnou úlohou personálu popôrodného oddelenia je zabezpečiť nastávajúcej matke dostatočné podmienky pre prvé prisatie dieťatka a naučiť ju správne priložiť dieťatko k prsníku a dojčiť.

Dojčenie nemá byť bolestivé. Až 99 % ťažkostí s dojčením sa dá odstrániť. Rozhodujúcou je rozhodne dôvera ženy v schopnosť dojčiť.

Dojčenie ihneď po pôrode
ZDROJ:Lobachad/Shutterstock.com

Technika dojčenia, správne prisatie

Technika dojčenia je založená najmä na správnom céčkovom- držaní prsníka, správnej polohe matky a dieťaťa, správnej technike prisatia a následného satia dojčaťa.

Aby bolo dojčenie úspešné, je dôležité začať čím skôr a po pôrode je najvhodnejšie venovať dojčeniu väčšinu času. Nedajte sa odradiť prvými neúspechmi. Rozhodne sa vyhnite kŕmeniu z fľaše a nedávajte dieťatku ani cumlík, ktorých používanie môže viesť k problémom pri dojčení. 

Poloha matky

Základom správnej polohy matky je najmä pocit pohodlia. Dbajte však na to, aby bol chrbát rovný a podopretý. V prípade potreby je možné použiť vankúše. Závisí od  preferencií mamičky, či si zvolí polohu v ľahu, v sede na boku alebo na chrbte atď.  

Polohy pri dojčení
ZDROJ:Torentta Y/Shutterstock.com

Poloha dieťaťa

Ucho, ramená a bedrá bábätka sú v jednej línii otočené smerom k vám, hlavička je otočená oproti prsníku. Dôležitý je aj očný kontakt medzi vami a bábätkom.

Dieťa jemne pridržiavajte a priťahujte k sebe za ramená, chrbátik a za hlavičku, ale len do línie spojnice uší. Hlava dieťaťa by mala zostať mierne zaklonená, aby mohlo dýchať nosom a zároveň aj piť.

Počkajte, kým zacíti jej vôňu a poriadne otvorí ústa. Dôležité je, aby bábätko uchopilo nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca. Dieťa je správne prisaté, ak má široko otvorené ústa (podobne ako pri zívaní), bradou a nosom sa dotýka prsníka, viac z dvorca je vidno nad ústami, ako pod nimi.

 

Technika správneho prisatia:

Polohy pri kojení
ZDROJ:Yulia Ogneva/Shutterstock.com

Kedy osloviť laktačnú poradkyňu?

Už počas tehotenstva vás laktačná poradkyňa môže naučiť správnu polohu na dojčenie, ako vyzerá správne prisatie a ako spoznať, že bábätko sa dojčí, t. j. prehĺta mliečko. Laktačnú poradkyňu určite kontaktujte po pôrode, aby vám s dojčením pomohla.

Dojčenie
ZDROJ:Independence_Project/Shutterstock.com

Ako vyzerá konzultácia s laktačnou poradkyňou? Poradkyne pri dojčení urobia množstvo krokov. Ich práca začína vypočutím matky a zhodnotením situácie. Pozorujú matku a bábätko pri dojčení.

Pri pozorovaní ukážu matke, ako spozná či bábätko skutočne pije mlieko. Okrem toho poradia overené rady, ktoré uľahčia matkám dojčenie. Zdravotná poisťovňa Dôvera poskytuje svojim poistencom benefity ako napríklad BabyBox alebo 15% na nákup kočíka, či autosedačky.

Zhodnotia vašu techniku dojčenia a vysvetlia princípy dojčenia. Laktačné poradkyne zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní vzdelávania a podpory tehotným ženám a novým matkám, ktoré chcú dojčiť a pomáhajú im zlepšovať výsledky dojčenia.

Na Slovensku sa podpore a poradenstve pri dojčení venuje občianske združenie MAMILA

Napilo sa moje bábätko dosť?

To je otázka, ktorú si určite každá mamička položí po nadojčení bábätka. Keďže nevie, koľko vypilo, jediným riešením je spoľahnúť sa na bábätko. Ak sa nenapilo dosť, bude po položení do postieľky plakať. Ak áno, je napapané a bude spokojné.

Správne dojčené dieťatko hmotnostne prospieva, samo sa budí na dojčenie, má dostatočný počet mokrých plienok za deň (približne šesť až sedem), stolica je žltej farby, konzistencie praženice.

Vo veku šiestich mesiacov má dieťa približne dvojnásobok pôrodnej váhy a vo veku jedného roka trojnásobok. Každé bábätko je iné, jedinečné a teda aj papanie je individuálne.

Neexistujú univerzálne pravidlá, ako a kedy dojčiť. Všeobecne platí – dojčiť na požiadanie a v polohe, ktorá vám aj vášmu dieťatku vyhovuje. Niekedy sa dieťa zobudí už po dvoch hodinách, inokedy prespí aj päť. Niektoré deti pijú rýchlo, iné pomalšie.

Koľko by malo dieťatko vypiť?

Dieťa by malo vypiť na jednu dávku približne toľko, koľko má dní života, teda napr. päťdňové dieťa 50 ml na jednu dávku, pričom po 7. až 10. dňoch pije 150 – 180 ml/kg za deň. Je obvyklé, že dieťatko v prvých 5 dňoch po pôrode stratí trocha zo svojej hmotnosti.

Ak sa nepodarí počas prvých dvoch týždňov získať pôrodnú váhu, pravdepodobne nie je množstvo mliečka pre dieťatko postačujúce. Matke je potrebné poskytnúť informácie, ktoré jej pomôžu zvládnuť prípadné ťažkosti. Úlohou pediatra je matku posmeliť, pomôcť jej a vybudovať dôveru v schopnosť dojčiť.

Mnoho mamičiek má pocit, že v druhom až treťom týždni stráca mlieko, pretože im zmäknú prsníky. Je to spôsobené faktom, že pôvodná zvýšená aktivita, ktorá súvisí so začiatkami tvorby mlieka, sa zmenší a proces sa ustáli.

Schopnosť tvoriť mlieko sa nikdy nestratí ihneď. Je potrebné mať na pamäti, že posledná kvapka mlieka pri dojčení neexistuje – mlieko sa tvorí neustále.

Dojčenie
ZDROJ:Prostock-studio/Shutterstock.com

Ako podporiť tvorbu mlieka?

Zvýšiť tvorbu mlieka môžeme čo najčastejším dojčením niekoľko dní za sebou. Prsník nie je zberná nádoba, ale továreň, ktorá zvyšuje výrobu podľa zvyšovania dopytu – to musí mamička vedieť.

Dôležité je dieťa nechať piť (efektívne sať) dovtedy, dokedy samo chce. Najsilnejšie bude cicať prvých 5 minút a vytiahne si 80 % potravy. Treba si uvedomiť, že podvýživené dieťatko už nemá dostatok síl na to, aby zvládlo efektívne sať. Vtedy je riešením dokrmovanie – buď odstriekaným materským mliekom, alebo umelým.

Ak sa matka rozhodne pre dokrmovanie skôr, vždy musí dostať túto radu: dieťa najprv priložiť k prsníku, až potom dokŕmiť.

Keď prídu okamihy zaváhania

Mamička by mala včas rozpoznať signály, ktoré dieťa vysiela predtým, ako chce papať:

  • saje naprázdno,
  • viac sliní,
  • pohybuje rukami a prstami smerom k ústam,
  • obracia hlavičku na obe strany, akoby hľadalo prsník.

Plačúce dieťa
ZDROJ:Oksana Shufrych/Shutterstock.com

Ak nedostáva odpoveď, začína plakať a takto rozčúlené dieťa je už ťažšie k prsníku priložiť. Mnohokrát sa stáva, že dieťa začne sať a po chvíľke sa začína odťahovať od prsníka, plakať a mamička má pocit, že nemá dosť mlieka. Tento dôvod zvykne byť najčastejšie udávaný ako dôvod, prečo prestala dojčiť.

Dôvod odťahovania sa dieťatka je ale väčšinou iný. Najčastejšie zaň môže pohyb obsahu v čreve a jeho rozpínanie, ktoré spôsobuje prechodné bolesti bruška a ktoré rušia dieťa pri saní. Stačí trošku viac trpezlivosti a dojčenie bude pokračovať.

Každé dieťa rastie a priberá individuálne. Niektoré priberajú pravidelne, iné deti priberú málo alebo nepriberú za týždeň, no dobehnú to v ďalšom týždni.

Pomalšie priberanie nie je indikáciou na dokrmovanie, ale na skontrolovanie techniky dojčenia (prisatia, dĺžky a frekvencie dojčenia, inhibíciu oxytocínového reflexu). Ak si neviete rady, odporúčame kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá vám s ťažkosťami pomôže.

Ako sa má mamička stravovať pri dojčení?

Počas dojčenia sú vaše potreby na stravu väčšie. Je veľmi dôležité jesť celý rad výživných potravín, aby ste zaistili dostatočný príjem všetkých živín, ktoré vy a vaše dieťa potrebujete.

Avšak odporúčanie „jesť za dvoch“ v súčasnosti neplatí. Kvalita prevyšuje nad kvantitou a dodržiavanie zásad správnej, primeranej výživy a dostatočný pitný režim je preto nevyhnutnosťou.

Jedlá a nápoje vhodné na konzumáciu:

  • chudé mäso: hydina, králik, teľacie,
  • ovocie a zelenina: najlepšie voliť tuzemské druhy ovocia,
  • celozrnné výrobky,
  • orechy a semená: mandle, vlašské orechy, semená chia, konopné semená a ľanové semená,
  • nízkotučné mliečne výrobky z pasterizovaného mlieka,
  • čistá voda,
  • bylinkové čaje (anýz, mäta, fenikel, materina dúška, kôpor),
  • nesýtené minerálne vody (bez bubliniek),
  • džús z jablka, mrkvy (nie z citrusových plodov).
Zdravé jedlo
ZDROJ:margouillat photo/Shutterstock.com

Nevhodné na konzumáciu:

  • nefajčite,
  • nepite alkoholické nápoje
  • vyhýbajte sa spracovaným jedlám, mastným prepečeným mäsám, potravinám, ktoré nafukujú a ktoré preháňajú alebo sú silno korenené,
  • vyhýbajte sa tekutinám s dráždivými zložkami (kofeín, teín, …).

Najčastejšie problémy s dojčením a ako ich riešiť

Bolesť bradaviek

Bolesť bradaviek pri dojčení je počas prvých týždňov po pôrode pomerne intenzívna a môže znamenať dve veci:

  • začiatočná precitlivenosť– boľavé bradavky si musia na ústa novorodenca zvyknúť, 
  • nesprávna technika dojčenia – dieťa cicia iba bradavku. Skúste upraviť techniku dojčenia alebo oslovte laktačného poradcu. 

Zavedenie dokrmovania cumlíkom z fľaše v prípade pomalého nástupu laktácie 

Prvou a najdôležitejšou radou je prikladať dieťa čo najčastejšie to ide. Cicanie stimuluje tvorbu mlieka. Mlieko si odstriekavajte len v prípadoch, kedy máte pocit upchatého mliekovodu (napätie v prsníku sprevádzané vytvorením boľavých hrčiek alebo pruhov), alebo máte mlieka veľa, čo vedie k zadúšaniu dieťaťa pri pití. 

Väčšinu začiatočných problémov s dojčením spôsobuje stres v šestonedelí, preto je pre vás veľmi dôležitý pokoj.

Mastitída

V prípade mastitídy- zápalu prsníka neprerušujte dojčenie. Mastitída je bakteriálna infekcia prsníka, ktorá sa zvyčajne vyskytuje u dojčiacich matiek.

Vynechávanie dojčenia z bolestivého prsníka vedie k naliatiu prsníkov mliekom bolesť a stav sa môže ešte zhoršiť. Prsník nechlaďte, spomaľuje to priebeh liečby a zlepšenie nastane neskôr.

To isté platí v prípade upchatých mliekovodov, dojčenie neprerušujte naopak pokračujte v dojčení na postihnutej strane. Problém s zablokovanými mliekovodmi sa takmer vždy vyrieši spontánne do 24 až 48 hodín od nástupu, aj bez akejkoľvek liečby.

Náhrada za materské mlieko

Ak po dojčení dieťa pije umelé mlieko, dojčenie nebolo dostačujúce. Netreba sa báť, že sa už k dojčeniu svojho dieťatka mama nevráti.

Je potrebné zvoliť správny spôsob dokrmovania. Pokiaľ má mamička málo mlieka, vhodným spôsobom je dokrmovanie cievkou, suplementorom na prsníku (ideálna laktačná pomôcka pre dokrmovanie priamo na prsníku). Dieťa sa napije a zároveň stimuluje prsník k laktácii.

Ak je materského mlieka málo, na trhu existujú náhrady, ktoré sa svojím zložením približujú materskému mlieku. Nikdy ho však nenahradia.

Hlavnou zložkou materského mlieka, ktorá sa nedá napodobniť, sú imunologické a obranné faktory, ktoré chránia novorodenca s nedostatočným imunitným systémom. Umelá mliečna výživa všetkých značiek podlieha prísnym kontrolám a musí spĺňať všetky európske normy. 

Na trhu je v súčasnosti niekoľko typov dojčenských mliek:

  • Počiatočné mlieka, ktoré sú určené pre deti do ukončeného 6. mesiaca veku. Počiatočné mlieka sú pripravované predovšetkým z adaptovaných bielkovín z kravského mlieka. Významnou zložkou je mliečny cukor – laktóza. Mlieka sú obohacované prebiotikami a probiotikami, ktoré majú priaznivý účinok na imunitný systém. Zdrojom energie a zložkou bunkových membrán sú tuky. Sú označené symbolom 1.
  • Pokračujúce mlieka sú určené pre deti od ukončeného 6. mesiaca veku, ktoré nie sú alebo nemôžu byť plne dojčené. Tieto mlieka bývajú obohatené železom, jódom a zinkom, ako prevencia ich deficitu v dôležitom rastovom období. Sú označené symbolom 2.
  • Mlieka pre batoľatá – medzi 10. – 12. mesiacom veku dieťaťa je možné začať podávať mlieko pre batoľatá, ktoré býva na obale označené číslicou 3 alebo slovom JUNIOR.
  • Mlieka pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Tieto mlieka sú určené pre nedonosené deti.
  • Antirefluxné mlieka sú určené pre deti, ktoré majú známky gastroezofagálneho refluxu alebo často vracajú. Označujú sa ako AR mlieka. Tieto mlieka sú zahusťované prírodnou zložkou – karobovou gumou alebo rôznymi druhmi škrobov (zemiakový, ryžový, kukuričný). Tieto zložky zahusťujú obsah žalúdka a tým znižujú pravdepodobnosť vyvrátenia mliečka.
  • Mlieka pre deti s rodinnou alergickou záťažou sú určené pre deti s alergiami v rodinnej anamnéze a pre deti, ktoré nemôžu byť plne dojčené. Označujú sa ako HA mlieka – hypoalergénne. Tieto mlieka obsahujú hydrolyzovanú bielkovinu, ktorá má ešte určitú antigenicitu (alergenicitu), ale menšiu ako v mlieku, kde bielkovina nie je štiepená. Takto upravená bielkovina ovplyvňuje chuť mliek. Býva čiastočne horkastá.
  • Mlieka pre deti s alergiou na kravské mlieko obsahujú špeciálne upravené bielkoviny. Bielkovina kravského mlieka podlieha vysokému stupňu hydrolýzy na menšie peptidy a aminokyseliny, ktoré imunitný systém nepovažuje za alergén.
  • Mlieka pri dojčenských kolikách sú určené pre deti s bolesťami bruška. Tieto mlieka obsahujú hydrolyzovanú bielkovinu a majú znížený obsah laktózy. Práve nižší obsah laktózy vedie k zníženiu kvasných procesov v črevách, ktoré sú jedným z faktorov vyvolávajúcich koliky.

 

Dieťa pije mlieko z fľašky
ZDROJ:Rido/Shutterstock.com

 

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
maternicatehotenstvo