Podujatie vytvorilo zázemie pre medziodborový prienik špecializácií zaoberajúcich sa gynekológiou, onko-gynekológiou, onkológiou a patológiou na ambulantnej a klinickej úrovni. Program bol rozčlenený do 5 sekcií. Prednášajúci ponúkli pohľad na problematiku karcinómu prsníka, krčka maternice, tela maternice, vaječníkov a menej častých gynekologických malignít. A my sme boli pri tom!
V dňoch 20. a 21. januára 2017 sa v Košiciach konal Prvý onko-gynekologický kongres. Organizátorom bola Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS).
Záštitu prevzala Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Po organizačno-technickej stránke kongres zabezpečila nezisková organizácia EDUMED.
Pozvanie prijalo vyše 150 lekárov zo Slovenska a Čiech. Obidva dni boli plné prednášok slovenských a českých odborníkov z oblasti onko-gynekológie.
Kongres vytvoril zázemie pre medziodborový prienik špecializácií zaoberajúcich sa gynekológiou, onko-gynekológiou, onkológiou a patológiou na ambulantnej a klinickej úrovni.
Program bol rozčlenený do 5 sekcií. Prednášajúci ponúkli pohľad na problematiku karcinómu prsníka, krčka maternice, tela maternice, vaječníkov a menej častých gynekologických malignít.
Odbornými garantami kongresu boli:
obrázok č. 1 Kongres otvoril MUDr. Jozef Adam, PhD.
Prednášajúci sa dotkli aktuálnych možností diagnostiky, skríningu a liečby karcinómov prsníka, krčka maternice, maternice a vaječníkov. Svojim pohľadom prispeli okrem gynekológov, onkológov aj patológovia a rádiodiagnostici. Diskusie na záver každej sekcie boli veľmi zaujímavé a prínosné pre všetkých zúčastnených.
obrázok č. 2 Pohľad na konferenčnú sálu
obrázok č. 3 Partneri kongresu
Vo všeobecnosti možno povedať, že prognóza onko-gynekologických ochorení je často ovplyvnená rozsahom ochorenia v čase diagnostiky.
Karcinóm krčka maternice predstavuje v súčasnej dobe ochorenie, ktorému sa dá vďaka pravidelným prehliadkam a cytologickým vyšetreniam predchádzať. Pokroky v medicíne za posledné roky urobili v štatistikách tohto ochorenia výrazné pozitívne zmeny.
Významným problémom pri mnohých diagnózach ostáva neprítomnosť klinických príznakov v úvodných štádiách ochorenia. Vzhľadom na to je nevyhnutná spolupráca samotnej ženy v zmysle samovyšetrovania či aktívneho prístupu už aj pri minimálnych ťažkostiach.
Sme radi, že sme mohli podporiť prvé podujatie takého typu na Slovensku a budeme vám môcť priniesť ďalšie zaujímavé články o ženskom zdraví.
obrázok č. 4 MUDr. Jozef Adam, PhD. so zástupcami spoločnosti EDUMED n. o.