10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Psychotická mánia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mánia je duševná porucha, pri ktorej má človek pocit obrovského prívalu energie, vzrušenia a prehnaného optimizmu. Stráca normálny náhľad na svet a morálne zábrany. Ak sa pri chorobe objavujú aj príznaky psychózy, hovoríme o psychotickej mánii. Príznakmi psychózy môžu byť halucinácie (napríklad počutie neexistujúcich hlasov) a nelogické či zvláštne myšlienky, ktoré sa nedajú vyvrátiť (bludy). Presná príčina ochorenia nie je známa, ale často vzniká v rámci bipolárnej poruchy. Je pre ňu typické striedanie depresívnych a manických epizód a zvýšené riziko samovražedných pokusov alebo ohrozenia iných ľudí.

Vznik a príčiny

Vedci prisudzujú hlavný vplyv zmenám chemických látok v mozgu. Presná príčina týchto zmien nie je známa. Ide však skôr o kombináciu viacerých faktorov, ako len o následok jedného spúšťača. Predpokladá sa vplyv prežitia stresujúcich udalostí (strata blízkej osoby, rozvod, vážne ochorenie), dedičnosti a odlišnosti v stavbe mozgu. Niekedy môžu vznikať podobné prejavy pri úrazoch alebo nádoroch mozgu.

Príznaky

U ľudí so psychotickou mániou sa kombinujú príznaky mánie a psychózy.

Prejavy mánie

Mánia sa prejavuje pocitom takmer nevyčerpateľnej energie, neohrozenosti a zníženou potrebou spánku. Typicky ju sprevádza nadmerné sebavedomie, veľká zhovorčivosť a neúmerný optimizmus. Chorí majú veľmi rýchly tok myšlienok a nápadov. To môže spôsobiť, že reč je nesúvislá a nedáva zmysel. Ľudia trpiaci mániou často skáču z témy na tému a strácajú akékoľvek etické zábrany. Často to vedie k riskantnému sexuálnemu správaniu a nebezpečným impulzívnym rozhodnutiam. Môže to mať za následok nezmyselné utrácanie peňazí, ničenie medziľudských a pracovných vzťahov. Niekedy môžu byť ľudia v mánii ľahšie podrážditeľní a nervózni. Tieto príznaky pretrvávajú väčšinou niekoľko dní.

Prejavy psychózy

Psychóza sa opisuje ako strata kontaktu so skutočným svetom. Vznikajú pri nej halucinácie a bludy. Pri halucináciách ľudia počujú, ale aj vidia či cítia nereálne veci. Pri mánii je to najčastejšie počutie neexistujúcich hlasov.

Bludy sú definované ako nelogické, často zvláštne myšlienky a predstavy, ktoré chorému nemožno vyhovoriť. Príkladom môže byť presvedčenie, že človek je nesmrteľný, nezraniteľný, ba dokonca, že má nadľudské schopnosti.

Diagnostika

Diagnostika je založená na vyšetrení psychiatrom alebo psychológom.

Liečba

Terapiu psychotickej mánie by mal vždy viesť odborník (psychológ, psychiater). V niektorých prípadoch (napríklad pri samovražedných pokusoch) je potrebná liečba v nemocničnom prostredí. Je to z dôvodu nutnosti dôkladnejšej lekárskej starostlivosti a dohľadu.

Základom liečby je zmiernenie príznakov ochorenia pomocou liekov. Pri psychotickej mánii sa najčastejšie využívajú stabilizátory nálady a antipsychotiká. Tieto liečivá upravujú zmeny chemických látok v mozgu. Okrem toho môže ľuďom trpiacim psychotickou mániou pomôcť psychoterapia. Jej podstatou sú konzultácie a rozhovory s odborníkom.

Dôležitá je skorá diagnostika a nastavenie správnej liečby. Napriek tomu, že choroba nie je vyliečiteľná, jej prejavy možno udržať pod kontrolou. Podmienkou je prísne a dlhodobé dodržiavanie liečby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bludymániamozognadmerné sebavedomie