12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Pyodermia gangrenosum

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pyodermia gangrenosum je zriedkavý stav kože, ktorý spôsobuje bolestivé vredy. Zvyčajne je liečiteľná, avšak samotnáliečba môže trvať dlhšie a zanechať zjazvenie. Totoochorenie ale nesúvisí s gangrénou.

Vznik a príčiny

Presná príčina nie je známa. Stav je zrejme reakciou na inú chorobu alebo poruchu. Mnohí pacienti však nezachytia žiadnu súvisiacu príčinu a neexistuje žiadny zrejmý dôvod. Kožná reakcia nie je od rodičov geneticky prenosná. Nie je ani nákazlivá, takže sa nemôže preniesť z človeka na človeka.

Reakciu spúšťa malé poškodenie kože alebo poranenie. Objaviť sa môže okolo rany, biopsie alebo miesta uštipnutia hmyzom.

Pri testovaní postihnutého kožného tkaniva má zvyčajne vysokú koncentráciu neutrofilov (bielych krviniek, ktoré sa podieľajú na zápale). To znamená, že pyodermia gangrenosum môže súvisieť s nadmernou aktivitou imunitného systému.

Rizikové faktory pyodermie (aj keď je stav mierny alebo dobre kontrolovaný):

  • zápalové ochorenie čriev – vrátane ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby
  • reumatoidná artritída – dlhodobý stav spôsobujúci bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbov
  • krvná dyskrázia – porucha krvi
  • hepatitída – zápal pečene
  • granulomatóza s polyangiitídou – zriedkavý stav, v rámci ktorého sú zapálené steny krvných ciev
  • rakovina postihujúca krvné bunky – vrátane akútnej myeloidnej leukémie
  • PAPA syndróm – vzácna genetická porucha

Príznaky

Pyodermia gangrenosum sa zvyčajne objaví náhle ako malý pupienok, červený výrastok. Koža sa potom rozpadá na bolestivý vred s fialovým alebo modrým okrajom, z ktorého môže vytekať tekutina. Vred môže rásť rýchlo a môže ich byť viacero.

Ak sa vred infikuje, môže zapríčiniť horúčku. Pyodermia gangrenosum sa zvyčajne vyskytuje na nohách, hoci môže postihnúť ktorúkoľvek oblasť kože. Ojedinele sa môže objaviť okolo zranenia alebo chirurgickej rany.

Diagnostika

Neexistuje žiadny špecifický krvný test na pyodermiu gangrenosum, treba však okamžite vyhľadať lekára. Je to vážny stav, ktorého priebeh môže byť rýchly. Včasná liečba môže pomôcť znížiť riziko zjazvenia.

Pri podozrení na ochorenie sa môžu uskutočniť tieto testy:

  • odobratie malej vzorky pokožky (biopsia), aby sa vylúčili iné príčiny kožných vredov
  • výter z rany na zistenie akejkoľvek infekcie
  • krvné testy na kontrolu podmienok súvisiacich s pyodermiou gangrenosum

Liečba

Pyodermia gangrenosum sa často lieči relatívne jednoducho. Môže to však trvať určitý čas a často ostáva v postihnutej oblasti zjazvenie. U niektorých pacientov trvá liečba mesiace alebo roky. U iných môže stav pominúť za niekoľko týždňov. Niekedy sa choroba po liečbe vráti.

Možnosti liečby:

Starostlivosť o ranu

Je potrebné pravidelne ranu obväzovať, aby sa zabránilo akémukoľvek výtoku a udržal sa v mieste výskytu ochorenia aplikovaný krém. Akékoľvek ťažko poškodené tkanivo je potrebné, aby lekár alebo zdravotná sestra jemne odstránili.

Krémy, masti alebo injekcie

Silné steroidné krémy alebo masti sa aplikujú na vredy a okolo nich denne alebo každý druhý deň. Pozitívne účinkujú na hojeniu vredov, najmä ak sú malé a diagnostikované zavčasu.

Alternatívne môže byť steroid nazývaný triamcinolón injikovaný do okraja vredu. V závažnejších prípadoch môžu byť steroidy injikované do žily.

Tacrolimusová masť taktiež potvrdila svoju pozitívnu účinnosťpri liečbe vredov pyodermie gangrenosum.

Steroidné tablety

Väčšina ľudí s pyodermiou gangrenosum potrebuje užívať steroidné tablety buď samostatne, alebo s antibiotikami. Tie znižujú zápal a pomáhajú hojeniu vredov.

Dlhodobé užívanie steroidov sa však spája s vážnymi vedľajšími účinkami, ako je rednutie kostí (osteoporóza), preto je vhodné užívať ich opatrne.

Imunosupresíva

Predpokladá sa, že pyodermia gangrenosum je spôsobená nadmerne aktívnym imunitným systémom. Imunosupresíva sú schopné zmierniť bolesť a pomôcť k uzdraveniu. Môžu mať však nepríjemné vedľajšie účinky, preto ich musí indikovať a sledovať odborník.

Prevencia

Nástupu pyodermie gangrenosum nie je možné úplne zabrániť. Dôležité je vyhýbať sa poškodeniu pokožky. Trauma pokožky, vrátane chirurgického zákroku, môže spôsobiť vznik nových vredov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červený výrastokhorúčkakožapupienokpyodermia gangrenosum