14.09.2023 • 5 minút na prečítanie

Radíme, pre koho je vhodná zubná korunka a pre koho fazeta

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

O pekný úsmev nemusíte prísť, ani keď už máte so zubami problémy. Vydarená korunka či fazeta pomôžu obnoviť sebavedomie.

Od stavu vášho chrupu a stavu na účte záleží, pre ktorú možnosť sa rozhodnete. Korunky a fazety sa môžu zdať ako veľmi podobné, existujú však medzi nimi veľké rozdiely.  Aby sme vám pomohli zistiť, ktorá metóda zubnej obnovy je pre vás tá pravá, tu je pohľad na rozdiel medzi fazetami a korunkami, ako fungujú a kedy by sa mali jednotlivé metódy použiť.

Čo sú fazety?

Vyrábajú sa z dvoch materiálov – kompozitné a porcelánové. Porcelánové sú obľúbenejšie a vyrábajú sa z tenkých vrstiev jemného dentálneho porcelánu odolného voči škvrnám a zvyčajne majú hrúbku len asi jeden milimeter. 

Sú neinvazívnou možnosťou kozmetickej stomatológie, pričom tento postup ponecháva väčšinu vášho existujúceho zuba nedotknutú. Na prípravu vášho zuba na porcelánovú fazetu váš zubár obrúsi asi pol milimetra skloviny na prednej strane zuba, aby sa fazeta ľahšie spojila, pretože cement najlepšie priľne na drsnejší povrch.

 Po nalepení faziet dochádza k zachovaniu živej zubnej drene. Možno na to budete potrebovať lokálne anestetikum, pretože brúsenie môže byť bolestivejšie. Množstvo skloviny, ktoré je potrebné obrúsiť, sa však môže líšiť v závislosti od typu. Je dôležité poznamenať, že fazeta môže byť umiestnená iba na zub, ktorý má dostatok existujúcej skloviny.

zubná fazeta
Dental Veneers/shutterstock.com

Pre koho nie sú vhodné?

Aj keď to znie jednoducho, že sa na zub nalepí jemná fazeta, toto riešenie nie je vhodné pre každého.

Zubný kaz

Váš zubár neumiestni fazetu na narušenú sklovinu. Bolo by to trochu ako pribitie plagátu na suchú hnijúcu stenu: určite to vyzerá lepšie, ale základné štrukturálne problémy sa budú z dlhodobého hľadiska len zhoršovať. 

Zápal ďasien čiže gingivitída

Toto skoré štádium ochorenia ďasien je charakterizované podráždenými ďasnami, ktoré ľahko krvácajú a trochu ustupujú od zubov. Umiestňovanie faziet pacientovi so zápalom ďasien môže mať dva nežiaduce následky:

  1. Krvácanie alebo opuchnuté ďasná narušujú proces odtlačku, čo vedie k tomu, že dyhy príliš nesadnú.
  2. Ak sa zápal ďasien nelieči, ďasná budú naďalej ustupovať a odhaľovať okraj fazety. Ak sa lieči zápal ďasien, línia ďasien môže vyzerať nerovnomerne.

Bruxizmus

Bruxizmus je stav charakterizovaný chronickým škrípaním zubov, zvyčajne postihuje ľudí, ktorí majú úzkosť, dlhotrvajúci stres alebo maloklúziu (nesprávny zhryz). Aj keď porcelánové fazety ponúkajú vysoký stupeň pevnosti, nadmerné opotrebovanie škrípaním a zatínaním zubov, môže spôsobiť úlomky a zlomy vo fazete. Nie sú vhodné ani pre ľudí, ktorí majú zlozvyk hryzenie si nechtov alebo radi hryzú ľad. Často vám zubár môže odporučiť alternatívny liečebný plán (napríklad strojčeky a bielenie zubov), aby ste dosiahli podobné výsledky ako porcelánové fazety.

Čo sú zubné korunky?

Zubná korunka úplne pokrýva celý zub, čo znamená, že pred nasadením korunky bude potrebné obrúsiť väčšiu časť zuba. Korunky sa zvyčajne používajú na obnovu zubov, ktoré boli vážne poškodené kazom, prasklinami alebo zlomeninami. 

Ak je zubný kaz dôvodom, prečo potrebujete zubnú korunku, váš zubár bude musieť odstrániť pokazenú časť a možno časť zuba prestavať tak, aby mohla korunku podporovať. Zubné korunky sú zvyčajne celokovové, ktoré sú najlacnejšie, kovokeramické s kovovou časťou vo vnútri, alebo celokeramické. 

Poslednou možnosťou sú živicové, ktoré pôsobia menej prirodzene. Ich nevýhodou je, že sú veľmi krehké a rýchlejšie sa lámu.

zubná korunka
Alex Mit/shutterstock.com

Pre koho nie sú vhodné?

Zubné korunky sú účinnou liečbou mnohých zubných problémov. Niektorí jednotlivci však nemusia byť ideálnym kandidátom na takéto riešenie. Tu je niekoľko dôvodov:

Zlá ústna hygiena: Jedinci, ktorí sa nestarajú o svoje zuby a ďasná, nemusia byť vhodní na zubné korunky. Zlá ústna hygiena môže viesť k zubnému kazu, ochoreniu ďasien a iným zubným problémom, ktoré môžu ovplyvniť úspech korunky. Pacienti musia mať dobré návyky ústnej hygieny predtým, ako uvažujú o korunke.

Zubný kaz: Ak je zub vážne pokazený, nemusí byť schopný udržať korunku. V niektorých prípadoch sa kaz môže rozšíriť príliš ďaleko a namiesto toho môže byť potrebné extrahovať zub. V iných prípadoch môže byť pred umiestnením korunky potrebný koreňový kanálik.

Bruxizmus: Tak ako pri fazetách, jedinci, ktorí škrípu alebo zatínajú zuby, nemusia byť vhodní ani na zubné korunky. Neustály tlak a sila môžu korunku poškodiť a spôsobiť jej zlyhanie. 

Ochorenie ďasien: Ak má jednotlivec ochorenie ďasien, nemusí byť možné nasadiť korunku, kým nebude ochorenie pod kontrolou. Je to preto, že tkanivo ďasien musí byť zdravé, aby podporovalo korunku.

Citlivosť zubov: Niektorí jedinci môžu mať citlivosť zubov, ktorá sťažuje tolerovanie korunky. Táto citlivosť môže byť spôsobená rôznymi faktormi, vrátane kazu, prasklín v zube alebo odhalených koreňov zubov.

Alergie: Alergici na určité kovy takisto nemusia byť vhodní kandidáti na zubné korunky. 

Fazety vs korunky: V čom sa podobajú?

Fazety aj korunky sú zubné ošetrenia, ktoré zlepšujú vzhľad a funkciu zubov. Zvyčajne sa používajú na obnovu zubov, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, či už majú zmenenú farbu, sú krivé, pokazené, odštiepené, popraskané alebo zlomené. 

Fazety a korunky sú vyrobené tak, aby ladili s farbou zvyšku vašich zubov – s výnimkou celokovových koruniek – aby vám poskytli hladký a úplný úsmev. Akonáhle sú aplikované, je ťažké rozoznať rozdiel medzi fazetou a korunkou, pretože každá z nich bude mať podobný efekt na váš úsmev. 

O fazety aj korunky sa budete starať prakticky rovnako. Budete si ich musieť čistiť dvakrát denne, rovnako ako ostatné zuby. Pravidelné návštevy zubára budú potrebné aj na profesionálne čistenie a kontrolu výplní.

Fazety vs korunky: Ako sa líšia?

Najväčší rozdiel medzi fazetami a korunkami je v tom, ako sa hodia k vášmu zubu a dôvod, prečo ich potrebujete. Porcelánová fazeta je nalepená len na prednú plochu zuba, zatiaľ čo zubná korunka pokrýva celý zub. Korunky sú hrubšie ako fazety – dva milimetre v porovnaní s jedným milimetrom – a sú trvalejšie.

Fazety sú teda jemnejšie a využívajú sa len na predné zuby a korunky, keďže sú hrubšie a odolávajú väčšiemu tlaku, sú určené aj na zadné zuby. Korunky vám môžu vydržať väčšinu vášho života. Životnosť faziet je individuálna a záleží od vašej domácej starostlivosti.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

https://utknoxvilledentists.com/veneers-vs-crowns-whats-the-difference/

https://mansfielddental.com/2014/02/04/who-shouldnt-get-veneers/

https://narrewarrendentalcare.com.au/who-is-a-good-candidate-for-dental-crowns-are-you-a-good-fit/#Are_Certain_Individuals_Unsuitable_for_Dental_Crowns

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
zuby