Rakovina hrtana je nádorové ochorenie časti dýchacej sústavy, ktorou prechádza všetok vdychovaný vzduch. Táto časť dýchacej sústavy je veľmi exponovaná, to ju robí náchylnou na vznik infekčných i nádorových ochorení. Zároveň sa tam nachádzajú hlasivky, takže jedným zo základných príznakov rakoviny hrtana je zachrípnutie alebo pretrvávanie piskľavých zvukov pri nádychu. Hrtan je veľmi dobre zásobený nervovými zakončeniami, aby sa mohol brániť vstupu cudzích telies. Obranným mechanizmom je kašeľ, v prípade nádorového ochorenia neustáva. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že v prípade rakoviny hrtana existuje priama väzba na fajčenie. Smrť z dôvodu rakoviny hrtana je 20-krát pravdepodobnejšia v porovnaní s nefajčiarmi.
Aj pri rakovine hrtana sú priamou príčinou vzniku mutácie v DNA. V prípade tejto choroby existuje jasná väzba na fajčenie a konzumáciu alkoholu. Rakovinotvorné látky v cigaretovom dyme neustále dráždia sliznicu hrtana, to vedie k poškodeniu DNA. Pri hromadení takýchto mutácií vzniká zhubný nádor. Podobný princíp platí pre konzumáciu alkoholu. Ďalšou možnou príčinou je infekcia HPV vírusom, známa ako bradavice. Tento vírus je schopný dostať sa až na sliznicu hrtana, a to sexuálnym prenosom.
Rozvoj príznakov rakoviny hrtana závisí od umiestnenia a veľkosti nádoru. V drvivej väčšine prípadov sa nádor vyskytuje na hlasivkách, preto prvým príznakom je zachrípnutie alebo iné zmeny hlasu.
Zhubný nádor hrtana sa môže rýchlo šíriť do lymfatických uzlín v okolí brady a krku. Takto zväčšené uzliny sú tvrdé, nebolestivé a nepohyblivé voči podkladu. Nádor väčších rozmerov sa často rozpadá a spôsobuje silný zápach z úst.
V diagnostike nádoru hrtana má hlavné slovo otorinolaryngológ – špecialista na uši, nos a krk. Prvé vyšetrenie je laryngoskopia. Je to zavedenie malej kamery cez ústa či nos do krku kvôli zisteniu vzhľadu hrtana. Väčšinou lekár zároveň odoberie vzorku podozrivého tkaniva, ktoré bude histologicky vyšetrené. Ďalej treba určiť rozsah ochorenia. Na to slúžia zobrazovacie metódy, najmä magnetická rezonancia (MRI).
Základom liečby je chirurgické odstránenie nádorového tkaniva a postihnutých uzlín. Rozsah výkonu závisí od pokročilosti nádoru. Niekedy je potrebné odstrániť celý hrtan (laryngektómia). Po tomto zákroku je nutná intenzívna rehabilitácia, pretože v úvodných fázach po operácii pacient nemôže normálne prehĺtať a hovoriť. Súčasťou liečebného postupu v prípade pokročilých štádií choroby je chemoterapia a ožarovanie.
Neexistuje postup, ktorým by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny hrtana. Existujú však spôsoby, ktorými sa dá výrazne znížiť riziko – prestať fajčiť, alkohol piť s mierou a byť zodpovedný v sexuálnom živote.