Nádory nadobličiek sú fokálne neoplazmy vytvorené počas rastu buniek. Zvyčajne sa vyskytujú v najvzdialenejšej vrstve žliaz alebo v kôre nadobličiek. Nadobličky sú párový orgán, nachádzajú sa na hornej časti obličiek. Samotný nádor vyzerá ako kapsula s homogénnym obsahom. Môže sa vytvoriť v dôsledku hormonálnych zmien v tele.
Nádory nadobličiek spôsobujú metabolické poruchy. Pacienti často trpia sexuálnou dysfunkciou a poškodením funkcie obličiek. Rakovina nadobličiek býva väčšinou druhotnou rakovinou. Rakovina prsníkov, žalúdka, obličiek, kože a lymfómu sa totiž rozširujú práve do nadobličiek.
Asi 15 percent nádorov nadobličiek je spôsobených genetickou poruchou. Jednou z nich je Beckwith-Wiedemannov syndróm, ktorý spôsobuje poruchu rastu, vyznačujúcu sa veľkým telom a orgánmi. Jedinci s týmto syndrómom sú tiež ohrození rakovinou nadobličiek a pečene.
Li-Fraumeni syndróm patrí tiež k dedičným poruchám. Ak ňou človek trpí, má výrazne zvýšenú náchylnosť na vznik rakoviny. Najčastejšie sa vyskytuje spolu so sarkómami, karcinómami prsníka, leukémiou a nádorom nadobličiek.
Familiálna adenomatózna polypóza (FAP), ktorá je zdedeným stavom, je charakteristická vysokým počtom polypov v hrubom čreve, ktorý tiež znamená vysoké riziko rakoviny nadobličiek.
Viacnásobná endokrinná neoplázia typu 1 (MEN1) spôsobuje vznik mnohých nádorov v tkanivách produkujúcich hormóny, ako je hypofýza, paratyreoid a pankreas.
Príznaky rakoviny nadobličiek sú spôsobené nadmernou produkciou hormónov. Zvyčajne ide o androgén, estrogén, kortizol a aldosterón. Symptómy môžu vyplynúť i z veľkých nádorov, ktoré tlačia na ďalšie orgány v tele.
Príznaky nadmernej produkcie androgénov alebo estrogénov sú ľahšie pozorovateľné u detí ako u dospelých, pretože fyzické zmeny sú viditeľné počas puberty. Niektoré príznaky rakoviny nadobličiek u detí môžu byť:
Diagnostika rakoviny nadobličiek sa zvyčajne začína anamnézou, odberom krvi a vyšetrením vzorky moču. Nefrológ vykoná aj biopsiu pod ultrazvukom. K diagnostike sa pridáva CT skenovanie, pozitrónová emisná tomografia (PET), magnetická rezonancia a adrenálna angiografia.
V súčasnosti existujú tri hlavné typy štandardnej liečby:
Chirurgia – využíva postup nazývaný adrenalektómia (odstránenie nadobličiek). Ak sa rakovina rozšírila do iných častí tela, chirurg odstráni aj blízke lymfatické uzliny a tkanivá.
Radiačná terapia – využíva röntgenové lúče s vysokou energiou na usmrtenie a zastavenie rastu nových rakovinových buniek.
Chemoterapia – táto forma rakovinovej farmakoterapie pomáha zastaviť rast rakovinových buniek. Chemoterapia sa môže podávať orálne alebo vstreknúť do žily či svalu.
Ďalšie liečebné postupy
Ablácia alebo vyvolanie deštrukcie nádorových buniek sú nevyhnutné pre nádory, ktoré nie sú bezpečné na chirurgické odstránenie.
Mitotan je najbežnejší liek používaný pri liečbe rakoviny nadobličiek. V niektorých prípadoch sa podáva po operácii. Môže zabrániť nadmernej produkcii hormónov a pomôcť znížiť veľkosť nádoru.
Preventívne metódy sú založené na prevencii opätovného vývoja nádoru po jeho odstránení. Preto je potrebné kontrolovať hormonálne spektrum a pravidelne vykonávať ultrazvuk brušnej dutiny. Pacient by sa mal vzdať fajčenia, normalizovať výživovú stravu, sledovať svoju hormonálnu hladinu a predchádzať chronickým zápalom a infekciám obličiek.