12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina nosohltana

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina nosohltana patrí medzi choroby vyskytujúce sa ojedinele. Postihuje nosohltan, ktorý patrí do hornej časti hltana a priamo nadväzuje na nosovú dutinu. Z nosohltana vedie do stredného ucha Eustachova trubica, ktorá vyrovnáva tlak. V nosohltane sa nachádzajú i nosové mandle. Karcinóm nosohltana je náročne diagnostikovať včas, pre príznaky podobné bežným ochoreniam, ako je krvácanie z nosa, hučanie v ušiach a strata sluchu, obvykle v jednom uchu. Žiaľ, mnohí ľudia nemajú žiadne príznaky, kým rakovina nedosiahne pokročilé štádium. Karcinóm nosohltana sa vyznačuje častým šírením do iných oblastí organizmu, vytváraním metastáz. Prognóza záleží od veku, zdravotného stavu človeka a štádia nádoru.

Vznik a príčiny

Rakovina nosohltana je spôsobená nekontrolovateľným množením buniek. K tomuto množeniu môže prispieť v určitej miere viacero rizikových faktorov — expozícia Epsteinovho-Barrovej vírusu (EBV), vystavovanie sa prostrediu, v ktorom sa nachádza jemný drevný prach, expozícia vírusu HPV, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, zvýšený príjem soli v diéte, výskyt tohto karcinómu v rodine, mužské pohlavie. Tento nádor častejšie postihuje ľudí z Ázie a zo severnej Afriky, je teda pravdepodobné, že určitý vplyv na vznik rakoviny nosohltana má príslušnosť k rase.

Príznaky

Rakovina nosohltana nemusí mať spočiatku žiadne prejavy. Ak sa začne prejavovať, príznaky sú nasledovné: opuch krku, krvácanie z nosa, prímes krvi v sline, upchatý nos, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, strata sluchu, hučanie v ušiach.

Diagnostika

Diagnostiku stanoví lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia. Diagnostikovať rakovinu nosohltana nie je jednoduché, predovšetkým v raných štádiách. Príznaky sú spočiatku nešpecifické a vyskytujú sa aj u mnohých menej závažných ochorení, preto je potrebné vykonať špeciálne testy, ako je endoskopia, panendoskopia, počítačová tomografia (CT), magnetická rezonancia (MRI) a biopsia.

Liečba

Hlavné metódy liečby rakoviny nosohltana sú rádioterapia a chemoterapia. Rádioterapia sa používa najčastejšie. Využíva pôsobenie ionizujúceho žiarenia na ničenie nádorových buniek. Chemoterapia je liečba nádoru pomocou liekov. Pri pokročilejších nádoroch sa nasadzuje kombinácia rádioterapie a chemoterapie. Chirurgická operácia sa príliš v rámci liečby nevyužíva, najmä pre zložitý prístup do oblasti, kde sa nádor nachádza. Prognóza býva dobrá, ak sa nádor prostredníctvom metastáz ďalej nerozšíril do iných tkanív.

Prevencia

Prevencia rakoviny nosohltana nie je úplne možná, pretože neexistuje príčina priamo súvisiaca so vznikom choroby. Existujú však rizikové faktory, ktoré do určitej miery môžu prispieť k vývoju rakoviny. Obmedzenie fajčenia, nadmernej konzumácie alkoholu, používanie ochranných pomôcok pri práci v stolárskej dielni a zníženie príjmu soli v potrave môžu pomôcť znížiť riziko vzniku.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyhučanie v ušiachkrvácanie z nosanosnosohltanopuch nôhrakovina nosohltanaslabší sluchupchatý nos