Podžalúdková žľaza (pankreas, slinivka brušná) je orgán tráviacej sústavy, ktorý sa nachádza v ľavej hornej časti brušnej dutiny. Tráviace šťavy produkované touto žľazou sa významne podieľajú na trávení bielkovín, sacharidov a tukov. Okrem toho vylučuje do krvi hormóny inzulín a glukagón. Zhubný nádor (karcinóm) podžalúdkovej žľazy je jedno najzákernejších onkologických ochorení. Najčastejšie sa objavuje u pacientov stredného veku. Dlho prebieha bezpríznakovo, je vysoko odolné voči všetkým druhom liečby a v čase diagnózy býva v pokročilom štádiu. Menej ako desatina pacientov sa dožije 5 rokov od stanovenia diagnózy.
Riziko vzniku karcinómu podžalúdkovej žľazy je ovplyvnené životným štýlom, zvyšuje ho fajčenie, alkoholizmus a strava bohatá na tuky. Častejšie sa vyskytuje u diabetikov a ľudí trpiacich na zápalové ochorenia pankreasu. Všetky tieto podnety dráždia bunky podžalúdkovej žľazy a môžu vyprovokovať ich premenu na nádorové bunky. Nádorové bunky sa nekontrolovane množia, priamo ničia okolité tkanivo a neskôr môžu tvoriť samostatné vzdialené ložiská nádoru (metastázy). Existujú však aj nezhubné (benígne) nádory pankreasu, ktoré pacientovi neškodia.
Karcinóm sa dlho rozširuje a rastie bez akýchkoľvek príznakov, ktoré by mohli pacienta priviesť k návšteve lekára. Keď sa objavia prvé príznaky, väčšinou je na liečbu neskoro. Choroba sa prejavuje pocitom plnosti, nechutenstvom, poruchami trávenia, bolesťami brucha vystreľujúcimi do chrbta a prechodným zápalom žíl po tele. V niektorých prípadoch rastúci nádor spôsobí príznaky podobné cukrovke alebo žlté sfarbenie kože a očných bielok (ikterus). Nádor v pokročilom štádiu prerastá do nervových vlákien v okolí chrbtice a spôsobuje pacientom ukrutné bolesti v hornej časti brucha, ktoré vystreľujú do chrbta. Úľavu od tejto bolesti prináša poloha na štyroch končatinách. Rakovina neskôr napáda ostatné orgány v tele, čím sa urýchľuje celkové chradnutie a vysilenie pacienta.
Nádor sa v skorých štádiách neprejavuje, ale aj neskôr môžu byť príznaky spôsobené veľkým množstvom ochorení, čo významne komplikuje diagnózu. V prípade podozrenia na karcinóm podžalúdkovej žľazy na základe príznakov pacienta a fyzikálneho vyšetrenia sa vykonajú ďalšie vyšetrenia, ako je počítačová tomografia (CT), endoskopické vyšetrenie pankreasu a žlčových ciest (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia, ERCP) a ihlová biopsia nádorového tkaniva.
Najlepšou možnosťou liečby ochorenia je chirurgické odstránenie nádoru, ktoré však býva možné len v jeho skorších štádiách. V závislosti od veľkosti a umiestnenia karcinómu môže byť pacientovi odstránená len časť podžalúdkovej žľazy alebo celá podžalúdková žľaza a dvanástnik. Aj v prípade úspešnosti tejto operácie je kvalita života pacienta výrazne znížená. Musí prijímať veľké množstvo liekov nahrádzajúcich funkcie chýbajúcich orgánov. Väčšina karcinómov pankreasu nie je operovateľná. Ďalšie možnosti liečby sú chemoterapia a ožarovanie, ktoré spomalia alebo dočasne zastavia rast nádoru, ale v tomto prípade ho vyliečiť nedokážu. Okrem toho sa používa paliatívna liečba, ktorej cieľom je zmierniť prejavy ochorenia a uľaviť pacientovi od bolesti.
Rakovina podžalúdkovej žľazy napáda všetky vekové kategórie, ale pre jej skrytý priebeh sa pred ňou nedá efektívne brániť. Ide o vzácny druh nádorového ochorenia a riziko jeho vzniku sa dá znížiť obmedzením fajčenia, alkoholu a jedál s vysokým obsahom tuku.