10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina vaječníkov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Na rakovinu vaječníkov (ovariálne nádory) na Slovensku zomrie až 200 žien a pribudne 500 prípadov ročne. Ako pri ostatných malígnych procesoch, aj tu je dôležité zachytiť chorobu včas.Dôležité je pretopravidelné gynekologické vyšetrenie, ktoré by mala každá žena absolvovať raz ročne. Príčiny vzniku nie sú známe a neexistujú ani žiadne typické znaky pre skoré zachytenie.

Vznik a príčiny

Nádor na vaječníkoch vzniká nekontrolovaným delením patologických buniek. Atypické bunky postupne vytvárajú masu, ktorá najskôr prerastá samotný vaječník, môže sa šíriť na vajcovody, maternicu, do svojho okolia, následne metastázuje do okolitých lymfatických uzlín a do vzdialenejších orgánov.

Najčastejšie dochádza k malígnemu zvratu epiteliálnych buniek vaječníkov, tak vzniká epiteliálny nádor. Ďalšími typmi nádoru sú zárodočné (dysgerminón, teratóm) alebo hormonálne aktívne tumory, ktoré svojou aktivitou môžu podnietiť vznik napríklad rakoviny sliznice maternice.

Medzi rizikové faktory, teda stavy ktoré zvyšujú riziko nádorov vaječníkov, patrí nosičstvo génu BRCA 1, BRCA 2, Lynchov syndróm. Nositeľky týchto génov by mali byť sledované na gynekológii častejšie než raz ročne a na mamológii už pred 45. rokom života. Skorý nástup menštruácie, neskorá menopauza, bezdetnosť a hormonálna substitučná liečba (predovšetkým estrogény) tiež patria medzi rizikové faktory vzniku nádoru vaječníkov. Ďalej životospráva, užívanie návykových látok, fajčenie, ožarovanie panvy, expozícia azbestu.

Ako protektívny faktor sa uplatňuje hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo a dojčenie.

Príznaky

Rané štádiá tohto ochorenia sú často asymptomatické, čiže bezpríznakové. V neskoršom štádiu sa môže objaviť bolesť brucha, u premenopauzálnych žien nepravidelná ovulácia až anovulácia a nepravidelný menzes. Zväčšovanie brucha a poruchy činnosti tráviacej sústavy sú už príznakom pokročilého štádia rakoviny vaječníkov.

Diagnostika

Základom diagnostiky je gynekologické vyšetrenie vrátane ultrazvuku (vaginálneho aj abdominálneho). Ďalej sa za pomoci odberu krvi môžu sledovať onkologické markery — špecifické látky v krvi, ktorých hodnota rastie v prítomnosti konkrétnej malignity, nádoru.

Pre určenie celkového štádia ochorenia je dôležité aj CT alebo MR vyšetrenie, ktoré odhalí, či patologické bunky metastázovali do lymfatických uzlín alebo iných orgánov. Z rovnakého dôvodu sa robí röntgen pľúc a cytoskopia (vyšetrenie močového mechúra). Príslušné štádium choroby ovplyvní voľbu liečby.

Liečba

Na prvom mieste je chirurgický zákrok — najčastejšie ide o vyňatie vaječníkov aj s maternicou a vajcovodmi. Každý prípad sa však posudzuje individuálne s ohľadom na vek ženy a jej rozhodnutie. V prípade nositeliek rizikových génov sa zákrok môže vykonať preventívne. V pokročilých štádiách choroby možno využiť aj rádioterapiu a chemoterapiu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
absencia menštruáciebolesť bruchabolesť podbruškarakovina vaječníkovvaječníky