10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina Vaterovej papily

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina Vaterovej papily je pomerne vzácne nádorové ochorenie. Vaterova papila je miesto v tráviacom trakte, kde ústi žlčovod spolu s vývodom pankreasu do časti tenkého čreva. Nádory v tejto oblasti nazývame aj ampulómy. Vyrastajú zo sliznice spoločného ústia žlčovodu a pankreatického vývodu. Tieto nádory môžu byť nezhubné, s rastom obmedzeným na miesto vzniku, alebo zhubné (malígne), ktoré môžu metastázovať do iných častí tela. Prognóza býva dobrá, hlavným dôvodom je skorý začiatok príznakov a symptómov spôsobený rastom nádoru, teda skoršie odhalenie a začatie liečby.

Vznik a príčiny

Príčina vzniku nádorového ochorenia v oblasti Vaterovej papily nie je úplne objasnená. Určitý podiel zohrávajú dedičné a genetické faktory, fajčenie, nezdravý životný štýl a ochorenia tráviaceho traktu či cukrovka. Nádor vzniká pomnožením buniek, ktoré obsahujú pozmenenú genetickú informáciu. Tieto bunky sú schopné rýchleho rastu a ďalšieho delenia, čo vedie k postupnému zväčšovaniu nádoru.

Príznaky

Príznaky sa objavujú pomerne skoro, čo vedie k skoršej diagnostike a k rýchlejšiemu začiatku liečby. Rast nádoru v oblasti vývodu žlče vedie k poruche jej odtoku a ku vzniku žltačky. Porucha odtoku žlče a pankreatických štiav môže vyústiť až do zápalu žlčových ciest a pankreasu, s výraznou bolestivosťou v oblasti brucha. Žltačka sa prejavuje žltým sfarbením kože, slizníc a bielok očí, je spôsobená ukladaním bilirubínu do kože, ktorý spôsobuje výrazné svrbenie. Často býva u pacientov prítomný pokles hmotnosti, vracanie či hnačka, anémia, bolesti chrbta a problémy s trávením. Pečeň sa zväčšuje a v niektorých prípadoch môže byť hmatateľný žlčník.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinického a laboratórneho vyšetrenia posúdi stav pacienta. Medzi zobrazovacie metódy, ktoré môže využiť, patrí ultrazvukové vyšetrenie, RTG, prípadne CT. Potvrdenie diagnózy nádoru Vaterovej papily je možné až po endoskopickom vyšetrení a odbere vzorky z tkaniva nádoru. Vzorka sa odosiela na histologické vyšetrenie. Zhodnotí ju patológ, ktorý potvrdzuje diagnózu.

Taktiež sa môže využiť metóda nazývaná endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia (ERCP), pri ktorej sa do oblasti tenkého čreva, kde ústi žlčovod a vývod pankreasu, zavedie endoskop a do vývodu sa vstrekne kontrastná látka. Následne prebieha zobrazenie pomocou RTG, ktoré zobrazí prúdenie kontrastnej látky. Táto metóda je vhodná i na odber podozrivého tkaniva.

Liečba

Benígne nádory sa liečia endoskopickým odstránením. Tento spôsob je šetrnejší a pacienti ho znášajú lepšie ako klasickú chirurgickú operáciu. Celý resekovaný nádor sa posiela na histologické vyšetrenie. Pri malígnych nádoroch sa vykonáva veľký chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni časť žlčových ciest, žlčník, časť pankreasu, časť tenkého čreva a žalúdka a spádové lymfatické uzliny. Následne sa vytvárajú nové spojky medzi orgánmi, aby bola zabezpečená správna funkcia tráviaceho traktu.

Prevencia

Dôležitá je včasná diagnostika a absolvovanie preventívnych prehliadok. Následne presné dodržiavanie predpísanej liečby.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtahnačkapankreasrakovina vaterovej papilyvracanie