04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Rakovina žalúdka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Rakovina žalúdka je nádorové ochorenie postihujúce sliznicu žalúdka. Výskyt tohto typu rakoviny celosvetovo klesá. Ako dôvod poklesu sa udáva znižovanie konzumácie solených a zaváraných jedál, k čomu prispel vynález chladničky. V porovnaní s rakovinou hrubého čreva ide o zákernejšiu chorobu, pretože najčastejšie sa zistí až v pokročilom štádiu s metastázami. S rakovinou žalúdka nie sú spojené žiadne špecifické prejavy, preto je veľmi náročné objaviť ju včas. Najčastejšie ide o nešpecifické príznaky – nevoľnosť, strata chuti do jedla, bolesť brucha.

Vznik a príčiny

Existuje niekoľko faktorov prispievajúcich k rozvoju nádoru žalúdka. V drvivej väčšine ide o zlú životosprávu, konzumáciu solených a údených jedál, ktoré dráždia sliznicu žalúdka, fajčenie a obezitu. Ďalším faktorom sú chronické infekcie žalúdka, najmä baktériou Helicobacter pylori (HP). Tá spôsobuje, že v sliznici žalúdka sa udržiava zápal, ktorý núti sliznicu neustále sa regenerovať, čím bunky sliznice vyčerpajú schopnosť regenerácie a vzniká zhubný nádor. Táto infekcia je však plne liečiteľná. Poslednou príčinou vzniku rakoviny žalúdka je genetika – ide o dedičný difúzny karcinóm žalúdka.

Príznaky

Medzi skoré príznaky radíme bolesti brucha, vracanie bez zjavnej príčiny a neustávajúce pálenie záhy. V prípade pokročilého štádia choroby sa pridáva únava, strata hmotnosti, pocit zasýtenia po veľmi malom množstve jedla a pretrvávajúci pocit nevoľnosti.

Diagnostika

Pri uvedených ťažkostiach s trávením praktický lekár pacienta odošle na vyšetrenie ku gastroenterológovi, špecialistovi na tráviaci trakt. Prvým vyšetrením je gastroskopia, endoskopické vyšetrenie. Lekár pri ňom zavedie cez ústa do žalúdka malú kameru, ktorou vyšetrí sliznicu žalúdka. Pri vyšetrení takisto možno odobrať vzorku sliznice žalúdka (biopsia), ktorá sa následne histologicky vyšetrí a potvrdí alebo vyvráti diagnózu rakovina žalúdka. V prípade nejasností pacient môže byť odoslaný na CT alebo kontrastné röntgenové vyšetrenie žalúdka.

Liečba

Vyšetrenia odhalia rozsah ochorenia a stanovia ďalší postup. V prípade skorého štádia lekár pacienta pošle na chirurgiu, kde ho budú operovať. Rozsah operácie závisí od štádia ochorenia, väčšinou ide o odstránenie časti alebo celého žalúdka (čiastočná alebo úplná gastrektómia).

Po zákroku liečba pokračuje podávaním chemoterapie a ožarovaním. V niektorých prípadoch sa tieto typy terapie využijú ešte pred chirurgickým zákrokom a ich cieľom je zmenšenie nádoru a uľahčenie nasledujúceho zákroku.

V súčasnosti existujú špeciálne cielené terapeutické postupy schopné zasiahnuť rakovinové bunky presnejšie, s nižším počtom nežiaducich účinkov v porovnaní s chemoterapiou. Výskum týchto pokračuje.

Prevencia

Zvýšenie konzumácie ovocia a zeleniny (zdroj antioxidantov, ktoré chránia sliznicu žalúdka) a zníženie príjmu solených a údených jedál sú základné postupy pri znižovaní rizika rakoviny žalúdka. Prestať fajčiť je v prevencii rakoviny žalúdka vari najdôležitejšie. V prípade infekcie Helicobacterom pylori je nutné začať antibiotickú liečbu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchanevoľnostpálenie záhyrakovina žalúdkastrata chutivracaniežalúdok