Šľachy ruky ako pokračovanie svalov hornej končatiny sú štruktúry napojené na konce prstov a kosti zápästia. Predstavujú zložitý anatomický systém, umožňujúci pohyby prstov a zápästia, uspôsobený tak, aby boli pohyby ruky plynulé a umožňovali veľmi jemnú motoriku. Ak sa poškodí niektorá zo šliach svalov hornej končatiny, prejaví sa to stratou uchopovacej schopnosti, stratou sily a hybnosti prstov a zápästia. Obnoviťpohyb postihnutých prstov v niektorých prípadoch pomôže operácia.
Príčina a príznaky
Z pohľadu anatómie rozlišujeme šľachy ohýbačov (flexorov) a naťahovačov (extenzorov) hornej končatiny. Akákoľvek patológia postihujúca tieto šľachy sa prejavuje výpadkom pohybov jednotlivých prstov, všetkých prstov, prípadne celého zápästia. Poškodenie šliach sa môže okrem straty hybnosti prejaviť bolesťou a zápalovou reakciou organizmu, tie zapríčinia opuchnutie tkaniva. Najčastejšou príčinou poškodenia šliach sú rezné poranenia chrbta ruky a dlane ako dôsledku pracovného zranenia, úrazu, obrany alebo sebapoškodzovania. Prevažnú časť poranení šliach tvoria takzvané otvorené úrazy. Zatvorené poranenia môžu byť spôsobené odtrhnutím šľachy od jej úponu na kosť pri prudkom nečakanom pohybe. K poškodeniam šliach naťahovačov často dochádza pri športovej aktivite, pri pomliaždení prstov pod vplyvom tupého nárazu (chytenie lopty). Šľachy ohýbačov sa zvyknú poraniť pri športoch s intenzívnou silou pôsobenia v priebehu krátkeho okamihu (napríklad pri blokovaní hráča ragby) alebo počas aktivít zahŕňajúcich dlhotrvajúce namáhavé uchopenie predmetov vyššej hmotnosti (horolezectvo, fyzická práca). Rovnako interpersonálne násilie aj uhryznutie zvierat môžu spôsobiť poškodenie šliach, ich natrhnutie či úplné pretrhnutie. Medzi časté príčiny takéhoto poškodenia patria úrazy, napríklad privretie prstov do pántov dverí a podobne. Niekedy je poškodenie šľachy dôsledkom systémového ochorenia, ako je reumatoidná artritída, ktorá sa prejavuje zápalovými zmenami šliach a v ťažkých prípadoch spôsobuje ich pretrhnutie. Rekonštrukčné zákroky na šľachách ruky patria k najčastejším. Ich cieľom je obnoviť funkciu, ktorú šľacha mala pred úrazom. Rekonštrukcie šliach sú sprevádzané častou komplikáciou, tvorbou zrastov.
Príznaky závisia od intenzity poranenia a lokalizácie poranenia. Poškodenie šliach ohýbačov sa prejavuje neschopnosťou pohybu prstov, konkrétne nemožnosťou zovrieť prsty v päsť. Prerušenie šliach naťahovačov sprevádza disfunkcia prstov, ktoré sa nedajú vystrieť. Často, najmä pri hlbších ranách, sú poranené aj iné hlboké štruktúry ruky (nervy, tepny, žily, kosti) a takéto poranenie je spojené s masívnym krvácaním, intenzívnou bolesťou, devastačnými poraneniami až amputáciou končatiny.
Poranenia šliach sú obvykle diagnostikované fyzickou skúškou. Lekár môže využiť ultrazvukové zobrazenie alebo MRI skeny, ktoré pomáhajú rozpoznať poškodenie šľachy, dislokácie a podobne.
Poškodenie šliach niekedy nevyžaduje chirurgický zákrok. Okrem užívania liekov na zmiernenie bolesti a opuchnutia stačí využiť pevnú podporu (dlaha alebo bandáž). Súčasťou liečby je rehabilitácia a pravidelné cvičenie, aj v domácich podmienkach. Poranenia viacerých štruktúr sú komplexné a vyžadujú rozdielnu stratégiu i náročnosť liečby. Poškodenú šľachu reparuje chirurg. V postihnutej oblasti urobí rez, aby mohol lokalizovať konce poškodenej šľachy a spojiť ich. Šľachy naťahovačov sú ľahšie dostupné, ich oprava je pomerne jednoduchá. V prípade miernejšieho úrazu sa pri reparácii na znecitlivenie postihnutej oblasti využívajú lokálne anestetiká. Reparácia flexorových šliach je náročnejšia, pretože systém flexorov je zložitejší. Pri tomto druhu operácie je nutná celková anestézia. Výkony realizuje plastický alebo rekonštrukčný chirurg, ortopéd. Rekonštrukcia sa indikuje, keď poškodenú šľachu nemožno vyliečiť alebo zošiť a treba ju nahradiť inou. V tomto prípade sa odobratá šľacha využíva ako štep. Jej transplantácii predchádza dočasné zavedenie silikónovej náhrady. Ďalší spôsob rekonštrukcie je transpozícia. Pri nej transponovaná šľacha zostáva spojená s pôvodným svalom. V prípade vytvorenia zrastov s okolitými štruktúrami (kožou, kosťou, nervami a podobne) sa v ťažkých stavoch využíva ich chirurgické uvoľnenie – tendolýza.
Poraneniam šliach ruky možno predchádzať vyhýbaním sa rizikovým situáciám, spojeným s vyšším výskytom úrazov (pracovné náradie ako cirkulár, motorová píla), prípadne zvýšiť pozornosť a ochranu pri niektorých druhoch športu (bandáže).