Odstraňovanie nežiaducich chĺpkov je bežnou súčasťou ‘self care‘ rituálov. Viete si poradiť so zarastenými chĺpkami?
V nasledujúcom článku sa dozviete:
Štruktúra a smer rastu chlpov zohrávajú významnú úlohu pri ich zarastaní. Predpokladá sa, že zakrivený vlasový folikul, ktorý vytvára pevne stočené vlasy, predurčuje chlpy k tomu, aby vrástli do pokožky. Holenie ešte k tomu tvorí na chĺpkoch ostrú hranu, čo uľahčuje prepichnutie pokožky. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k zarastaniu chĺpkov, je hromadenie odumretých kožných buniek okolo ústia vlasového folikulu. Odumreté bunky folikul upchajú, čo znamená, že chlp nemá kadiaľ vyrásť von.
Pri pohľade na hnisavý hrbolček asi každého hneď napadne hnis vytlačiť a chĺpok vytrhnúť pinzetou. Je to však nesprávny postup, ktorý môže celý stav len zhoršiť. Vytláčaním, trhaním či škrabaním hrbolčeka so zarasteným chlpom môže viesť k infekcii a tá následne k pozápalovej hyperpigmentácii. Znamená to, že postihnuté miesto ostane aj po zahojení červené.
Vo väčšine prípadov sa zarastené chĺpky zvyčajne samy zahoja v priebehu jedného až dvoch týždňov len s malým podráždením, pretože nakoniec sa uvoľnia z pokožky, keď narastú dlhšie. Ak vás zarastené chĺpky obťažujú, môžete postihnuté miesto vydezinfikovať a sterilnou ihlou chĺpok jemne uvoľniť. Aj keď sa pri použití dezinfekcie a sterilnej ihly, riziko infekcie mierne zníži, myslite na to, že nevymizne úplne. Zarastených chĺpkov vám pomôžu rýchlejšie sa zbaviť:
Ide o deriváty vitamínu A, ktoré sa bežne používajú v produktoch starostlivosti o pleť. Voľne dostupné na trhu sú retinol a retinal. Najsilnejšiu a najúčinnejšiu formu zo skupiny retinoidov, kyselinu retinovú (tretionín) vám môže predpísať kožný lekár.
Retinoidy pôsobia tak, že podporujú exfoliáciu, odstraňovanie vrchnej vrstvy, odumretých kožných buniek, čo pomáha, aby sa nehromadili a neupchávali tak vlasové folikuly. Aj keď sú retinoidy primárne určené na liečbu akné a prevenciu starnutia, ich exfoliačné účinky môžubyť prospešné aj pri liečbe zarastajúcich chĺpkov.
Alfa hydroxykyseliny, ako je kyselina glykolová, mliečna alebo mandľová, sú tiež vďaka svojej exfoliačnej vlastnosti účinné pri prevencii a liečbe zarastených chĺpkov. Pôsobia tak, že uvoľňujú väzby medzi kožnými bunkami, čím umožňujú starým odumretým bunkám, aby sa ľahšie odlupovali. Pravidelným pílingom s AHA kyselinami môžete zabrániť hromadeniu odumretých kožných buniek, ktoré upchávajú vlasové folikuly a prispievajú k tvorbe zarastených chĺpkov.
V prípade, že si neviete dať rady so zapálenými, zarastenými chĺpkami, navštívte dermatológa, ktorý vám môže predpísať lokálne antibiotiká alebo kortikoidy na zmiernenie začervenania, opuchu a podráždenia.
Najúčinnejším spôsobom, ako by sa dalo zarastaniu chĺpkov zabrániť, by bolo jednoducho ich neodstraňovať. Ak však preferujete druhú možnosť, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť zarastania vlasov.
Pred holením, voskovaním alebo použitím akejkoľvek metódy odstraňovania chĺpkov si dajte teplú sprchu alebo si na holené miesto priložte teplý uterák na zmäkčenie pokožky aj chĺpkov. Môže to uľahčiť proces holenia a znížiť pravdepodobnosť zarastania chĺpkov.
Ak sa holíte, uistite sa, že používate čistú a ostrú žiletku. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov a netlačte príliš silno na pokožku. Žiletku často oplachujte, aby ste zabránili jej upchatiu. Dôležité je použiť krém alebo gél na holenie, ktorý zabezpečí potrebnú lubrikáciu a zníži trenie a iritáciu pokožky.
Natiahnutie pokožky počas holenia umožňuje, aby sa končeky zostávajúcich ostrých chĺpkov stiahli späť do pokožky a rástli tam.
Pravidelný píling pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, čím zabraňuje, aby upchávali vlasové folikuly. Na exfoliáciu tela môžete použiť fyzikálny píling s malými čiastočkami,pílingovú rukavicu alebo chemický píling, ktorý zahŕňa použitie telových krémov alebo sér s obsahom AHA kyselín.
Nosenie tesného oblečenia môže zvýšiť trenie a podráždenie pokožky, čo môže viesť k zarastaniu chĺpkov. Zvoľte skôr oblečenie voľnejšieho strihu najmä po odstránení chĺpkov, aby mohla pokožka dýchať.
Udržiavanie dobre hydratovanej pokožky pomáha zachovať jej pružnosť a znížiť množstvo odumretých buniek. Po odstránení chĺpkov sa natrite jemným, najlepšie neparfumovaným hydratačným krémom, aby ste predišli iritácii a pocitu pnutia.
Keďže podstatou štandardných žiletiek je dosiahnuť naozaj dokonalé oholenie, nie sú ideálnym nástrojom pre ľudí, ktorí môžu mať sklon k zarastaniu chĺpkov.Vhodnejší môže byť elektrický holiaci strojček, ktorý neholí v takej tesnej blízkosti pokožky ako žiletky.
Účinná je aj laserová epilácia, ktorá odstraňuje chĺpky na hlbšej úrovni. Laser vyžaruje koncentrovanú svetelnú energiu, ktorá je absorbovaná melanínom vo vlase. Táto absorbovaná energia sa premieňa na teplo, ktoré poškodzuje vlasový folikul a brzdí ďalší rast vlasov. Okolitá koža sa počas procedúry zvyčajne ochladzuje, aby sa minimalizovalo nepohodlie a aby sa chránila pokožka. Počas viacerých sedení môže laserová epilácia výrazne znížiť rast chĺpkov a poskytnúť tak dlhotrvajúcu alebo trvalú redukciu chĺpkov.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ingrown-hair/symptoms-causes/syc-20373893
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17722-ingrown-hair
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/ingrown-hair-causes-symptoms-treatment
https://www.healthline.com/health/treating-preventing-ingrown-vaginal-hair
https://www.healthdirect.gov.au/ingrown-hair