10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Senná nádcha

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Senná nádcha je súbor symptómov, ktoré sú veľmi podobné príznakom klasickej nádchy. Ide najmä o upchatý nos, výtok z nosa, kýchanie, svrbenie očí a tlak v prínosových dutinách. Na rozdiel od klasickej nádchy sennúnezapríčiňujevírus. Sennú nádchu označujeme aj ako alergickú nádchu.

Vznik a príčiny

Príčinou sennej nádchy sú neškodné čiastočky, bežne prítomné vo vzduchu. U človeka so sennou nádchou však imunitný systém odpovedá na tieto bežné látky alergickou reakciou, pretože ich vyhodnotí ako škodlivé a začne produkovať protilátky. Najčastejšou príčinou sennej nádchy sú pele, ale môžu to byť i roztoče, srsť domácich zvierat, huby a plesne.

Príznaky

Príznaky sennej nádchy sú podobné vírusovej nádche. Medzi bežné symptómy patrí upchatý nos a výtok z nosa, kýchanie, svrbenie a slzenie očí, prípadne škriabanie v krku.

U niektorých pacientov sa môžu objaviť aj vážnejšie príznaky, napríklad strata čuchu a chuti, bolesti v oblasti tváre alebo celej hlavy v dôsledku upchatých prínosových dutín, svrbenie šíriace sa z krku do nosa a uší a zápal spojiviek alebo aj kožné prejavy (ekzém, žihľavka).

Senná nádcha môže viesť k únave, nespavosti či podráždenosti.

Diagnóza
Diagnóza sennej nádchy patrí do kompetencie špecialistu alergiológa. Dôležité je nájsť konkrétny alergén, ktorý je spúšťačom alergickej reakcie. Iba tak sa dá stanoviť vhodná liečba, ktorá pacientovi dokáže uľaviť od nepríjemných príznakov.

Diagnózu lekár stanoví na základe rodinnej a zdravotnej anamnézy pacienta. Presnejšie údaje o alergénoch poskytnú špeciálne krvné alebo kožné testy. Pri krvnom teste sa odoberie vzorka krvi, odošle sa do laboratória, kde sa skúma hladina imunoglobulínu E (IgE). Je to látka, ktorú telo produkuje pri alergickej reakcii.

Pri kožných testoch lekár vpichne malé množstvo možného alergénu pod kožu a sleduje na koži reakciu. Ak ide o alergiu, koža v mieste vpichu reaguje začervenaním a miernym opuchom. Lekár stanoví, ktoré testy budú pre pacienta vhodné alebo potrebné. Niekedy sa krvné testy používajú na potvrdenie výsledkov kožných testov.

Liečba

Liečba sennej nádchy sa väčšinou zameriava na eliminovanie nepríjemných príznakov. Pacient by sa mal o vhodných liekoch vždy poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Väčšina liekov na sennú nádchu sa však viaže na lekársky predpis, preto v prípade vážnejších ťažkostí je potrebná návšteva lekára / alergiológa.

Na liečbu sa využívajú najmä antihistamínové spreje, kvapky a tabletky, ktoré blokujú tvorbu histamínu. Zvyčajne odstránia príznaky, ako je kýchanie, vodnatá sekrécia z nosa a svrbenie očí. Pri upchatí prínosových dutín však nestačia.

Dostupné sú tiež očné alebo nosové kvapky, ktoré uvoľňujú upchatie nosa a pri svrbení očí uľavia. Niektoré nosové kvapky by sa nemali používať dlhodobo, pretože sú návykové.

Možnosťou liečby je aj dlhodobá imunoterapia – pacient užíva určitú dávku alergénu počas stanoveného obdobia. Jeho organizmus si tak postupne zvyká na alergén a dochádza k znášanlivosti alergénu. Imunoterapia môže mať podobu injekcií alebo kvapiek či tabliet podávaných pod jazyk.

Prevencia

Pri sennej nádche je dôležitá prevencia. Jej základom je poznať alergén, teda látku, ktorá vyvoláva alergické symptómy. Vďaka tomu človek vie, čomu sa má vyhýbať.

Keďže častým problémom sú pele, je vhodné vyhýbať sa miestam s ich vysokým výskytom, napríklad rozkvitnutým lúkam alebo iným spúšťačom (domáce zvieratá, prašné prostredie).

Existujú aj ďalšie odporúčania.

Počas peľovej sezóny si treba oči chrániť slnečnými okuliarmi, po prechádzke či po pobyte v prírode sa osprchovať, vlasy si umývať každý deň, aby sa zmyli pele na nich usadené. Rovnako je dôležité nesušiť (hlavne) posteľnú bielizeň vonku. Dobrou voľbou pre alergikov sú aj protipeľové sieťky na oknách a čistička vzduchu. Vhodným opatrením je preplachovanie nosa slanou vodou. Odporúča sa vyhýbať tiež aktivitám, pri ktorých je organizmus vystavený priveľkej koncentrácii peľu (kosenie trávnika, piknik na rozkvitnutej lúke, práca na poli a podobne).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alergényalergická rinitídaimunitakýchanienosstrata čuchusvrbenie očíupchatý nos