10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Skolióza

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Skolióza je zakrivenie chrbtice nad desať stupňov. Chrbtica je pri skolióze vychýlená do strán. Zakrivenie sa meria v stupňoch podľa Cobbovho uhla. Postihuje asi tri percentá populácie.

Väčšina prípadov skoliózy je mierna. Ťažké vychýlenie chrbtice môže zmenšiť priestor v hrudníku, to sťažuje fungovanie pľúc. Deti, ktoré majú miernu skoliózu, sú starostlivo sledované pravidelným röntgenovým vyšetrením, aby sa zistilo, či sa vychýlenie nezhoršuje. V mnohých prípadoch nie je potrebná žiadna liečba.

Skoliózu delíme na dva základné typy – veľkooblúkovú skoliózu, pri ktorej je chrbtica zakrivená do tvaru písmena C, a kompenzovanú skoliózu – pri nej chrbtica pripomína písmeno S (okrem vychýlenia do strán je prítomná aj rotácia stavcov).

Príznaky

K príznakom skoliózy patria problémy vzhľadu (nerovnomerné plecia, jedna lopatka sa javí výraznejšia než druhá), nerovný pás, poškodenie pľúc a srdca, problémy s chrbtom.

Ak sa skoliózna krivka zhorší, chrbtica sa otáča alebo krúti. Výsledkom je jej zakrivenie do boku. To spôsobuje, že rebrá na jednej strane viac vystupujú.

Vznik a príčiny

Asi pätina skolióz vzniká pri zápalových, nádorových či iných reumatických ochoreniach a po úrazoch. Najčastejší typ skoliózy spôsobuje genetika a vrodené chyby ovplyvňujúce vývoj kostí. Za menej časté typy skoliózy sú zodpovedné neuromuskulárne stavy, ako je mozgová obrna alebo svalová dystrofia, a zranenia alebo infekcie chrbtice.

Diagnóza
Skolióza sa prejavuje už v detstve. Najčastejšie je diagnostikovaná vo veku od 10 do 18 rokov. Dievčatá trpia vykrivením chrbtice o 30 stupňov (a väčším) až desaťkrát častejšie.

Počas lekárskej prehliadky musí pacient vykonať sériu pohybov (predklon, záklon a vzpriamený postoj), aby lekár zistil, či nie je jedna strana rebrovej klietky výraznejšia ako druhá. Lekár tiež urobí neurologickú skúšku na kontrolu svalovej slabosti, stuhnutosti, abnormálnych reflexov.

Bežné röntgenové vyšetrenie dokáže potvrdiť diagnózu skoliózy presne a odhaliť závažnosť zakrivenia chrbtice. Ak lekár predpokladá, že príčinou stavu, ktorý spôsobuje skoliózu, je nádor, odporučí pacienta na magnetickú rezonanciu (MRI).

Liečba

Pri menšom zakrivení odborníci odporúčajú liečebný telocvik, zameraný na uvoľnenie a strečing skrátených svalov. Zo športov je vhodná gymnastika a plávanie. Deti, ktoré majú miernu skoliózu, stačí vyšetriť každé štyri až šesť mesiacov, aby sa zistilo, či došlo k zmenám. Hoci existujú usmernenia pre mierne, stredne závažné a závažné zakrivenie chrbtice, rozhodnutie o začatí liečby sa vždy robí individuálne. Medzi faktory, ktoré treba zvážiť, patrí pohlavie – dievčatá majú omnoho vyššie riziko progresie ako chlapci, ďalej závažnosť zakrivenia – výraznejšie vychýlenie sa rýchlejšie zhoršuje, typ zakrivenia – dvojité krivky v tvare písmena S majú tendenciu zhoršovať sa častejšie ako krivky v tvare C, a umiestnenie – krivky v strednej (hrudnej) časti chrbtice sa zhoršujú častejšie než krivky v hornej alebo dolnej časti chrbtice.

Ak dieťa stále rastie a má stredne závažnú skoliózu, lekár odporučí ortézu (korzet). Nosenie korzetu skoliózu nevylieči, ale zabráni jej progresii mechanickou korekciou deformity (zakrivenia). Zo začiatku by ho mal pacient nosiť 23 hodín denne. Pod šatami je takmer neviditeľný, aplikuje sa pod ramená, okolo hrudného koša, po dolnú časť chrbta a bokov.

Závažná skolióza môže vyžadovať operáciu. Najbežnejší typ je spinálna fúzia. Chirurgovia pri nej spájajú dve alebo viac kostí v chrbtici (stavce), takže sa nemôžu pohybovať samostatne. Medzi stavce sa umiestnia kovové háčiky, skrutky alebo drôty, akési „lešenie“, ktoré drží túto časť chrbtice rovnú, zatiaľ čo sa nový kostný materiál spája dohromady. Implantát predstavuje podporu na vyrovnanie deformity a pacient nestráca pohyblivosť chrbtice. V operovaných častiach dochádza zhruba po roku k pevnému kostnému zrastu.

Prevencia

Pri spozorovaní príznakov alebo prejavov skoliózy u svojho dieťaťa, by sa mal rodič obrátiť na svojho lekára. Mierne zakrivenie sa môže vyvinúť bez toho, aby si ho rodič alebo dieťa všimli, pretože sa objavuje postupne a zvyčajne nespôsobuje bolesť. Je nutné všímať si chrbty detí. Dobré je sledovať, či má dieťa ramená, lopatky a panvu rovnomerné, a či nie je v nerovnováhe hrudná a drieková časť chrbtice. Zdravému vývoju chrbtice pomáha správne sedenie, pravidelný pohyb a jej nezaťažovanie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť chrbticebolesť krčnej chrbticchrbticaskolióza