12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Škúlenie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Škúlenie (strabizmus) je chyba zraku– stav, pri ktorom dochádza k strate koordinovaného pohybu oboch očí a jedno sa odchyľuje od smeru pozorovaného predmetu.Tento stav je bežnejší u detí, ale môže sa vyskytnúť aj vo vyššom veku. U starších detí a dospelých môže byť škúlenie spôsobené rôznymi zdravotnými problémami, ako je mozgová obrna alebo mŕtvica. Korekcia tohto stavu je bežný lekársky postup s minimom komplikácií. Liečba je nutná, aby sa predišlo riziku, že v oslabenom oku môže časom dôjsť k úplnej strate zraku.

Príznaky

Škúlenie sa prejavuje nekoordinovaným pohybom očí. Môžu smerovať dovnútra alebo von, prípadne sa odchyľujú rôznymi smermi. So škúlením tiež súvisia symptómy ako zhoršené videnie, dvojité videnie, zníženie vnímania vzdialenosti a bolesť oka alebo bolesť hlavy.

Príznaky môžu byť konštantné alebo sa objavia iba vtedy, keď je človek unavený alebo sa necíti dobre.

Vznik a príčiny

Je bežné, že novorodenci majú prekrížené oči. Tento stav sa v priebehu niekoľkých mesiacov napraví sám. Ak trvá viac ako 6 mesiacov, je vhodné navštíviť lekára.

Kríženie očí, ktoré je reálnou diagnózou, sa vyskytuje buď v dôsledku poškodenia nervov, alebo vtedy, keď očné svaly nespolupracujú, lebo niektoré sú slabšie ako ostatné. Keď mozog dostane inú vizuálnu správu z každého oka, ignoruje signály prichádzajúce zo slabšieho oka. Ak sa stav lekársky neupraví, možno v slabom oku časom úplne stratiť zrak.

Škúlenie je u detí bežný jav. Infantilná esotropia je typ prekrížených očí, ktorý sa objavuje u detí počas prvého roka života. Dedí sa v rodine a môže vyžadovať chirurgickú liečbu. Nadobudnutá esotropia sa vyskytuje u detí vo veku od 2 do 5 rokov. Najčastejšou liečbou sú okuliare.

Strabizmus sa môže vyskytnúť aj vo vyššom veku. Zvyčajne ho spôsobujú fyzické poruchy, ako sú zranenia očí, mozgová obrna alebo mŕtvica. Môže tiež vzniknúť, ak človek má „lenivé oko“ alebo iný neliečený problém s očami.

Diagnostika

Aby sa zabránilo strate zraku, dôležitá je včasná diagnostika a liečba. Ak sa objavia príznaky škúlenia, je nutná návšteva očného lekára. Vykoná sériu testov na kontrolu zdravia očí, ako je reflexný test rohovky, test ostrosti zraku, test na meranie pohybu a odchýlky očí, test sietnice na preskúmanie zadnej časti očí.

Ak má pacient prítomné aj iné fyzické symptómy, lekár môže vyšetriť tiež mozog a nervový systém. V takom prípade sa môžu robiť testy na mozgovú obrnu alebo Guillainov-Barrého syndróm.

Rizikové skupiny: S väčšou pravdepodobnosťou sa objaví škúlenie, ak človek:

  • má rodinných príslušníkov, ktorí škúlia
  • má poruchu mozgu alebo mozgový nádor
  • utrpel mozgovú príhodu alebo zranenie mozgu
  • má „lenivé oko“, prípadne iné problémy s videním
  • má poškodenú sietnicu
  • je diabetik

Liečba

Odporúčaný plán liečby závisí od závažnosti a príčiny ochorenia. Ak prekrížené oči vyplynuli z lenivého oka, lekár odporučí nosiť náplasť cez silnejšie oko, aby boli svaly slabšieho oka nútené pracovať. V takom prípade sa tiež používajú očné kvapky, aby rozmazali videnie v silnom oku. Na oslabenie svalov silnejšieho oka sa používajú i botoxové injekcie.

Ďalšie možné postupy liečby sú: očné cvičenia, korekčné šošovky, ako sú okuliare alebo kontaktné šošovky, operácia na určitých očných svaloch, najmä ak korekčné šošovky neupravili stav. Ak je škúlenie spôsobené zdravotným stavom, ako je mozgový nádor alebo mozgová príhoda, lekár predpíše lieky, môže tiež odporučiť operáciu alebo iné liečebné postupy.

Ako žiť s chorobou

Škuľavé oči môžu byť korigované korekčnými šošovkami, očnými náplasťami, zriedkavo chirurgickými zákrokmi alebo inými spôsobmi. Je dôležité ihneď vyhľadať odbornú pomoc, aby sa znížilo riziko straty zraku. Keď pacient začne liečbu, mal by pozorne sledovať zmeny vo videní. Niekedy sa zrak môže úplne vrátiť do pôvodného stavu.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť hlavybolesť okaočipohyb a športstrabizmus