27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Slávny stomatológ prednášal študentom

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Podľa doktora Sedelmayera by mal lekár zdravotné problémy príčinne riešiť a predchádzať potenciálnym škodám, nie iba opravovať následky. Pôvodne český emigrant vyštudoval medicínu v Nemecku, dlhé roky pôsobil na Univerzite v Hamburgu, kde ako prvý pedagóg prakticky vyučoval svojich študentov ústnu hygienu. Stal sa otcom myšlienky vzniku jednozväzkovej zubnej kefky a prispel k vývoju extra jemnej a hustej zubnej kefky Curaprox. Aj po odchode do dôchodku a presťahovaní sa z Hamburgu do Prahy organizuje prednášky a workshopy pre zubných lekárov a študentov v rôznych krajinách sveta.

MUDr. Jiří Sedelmayer svoje odborné informácie rád okoreňuje citátmi podčiarkujúcimi danú tému, ako:

„Sme to, čo robíme opakovane.“

„Len vtedy si skutočne niečomu porozumel, keď si to schopný vysvetliť aj svojej starej mame“. 

Uznávaný odborník, pôvodom z Česka si raz dávno sám ako začínajúci stomatológ položil otázku, či je lekár, alebo len opravár. Pretože lekár by podľa neho mal zdravotné problémy príčinne riešiť a predchádzať potenciálnym škodám, nie iba opravovať následky.
Na Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach privítala dr. Jiřího Sedelmayera prodekanka pre študijný program Zubné lekárstvo MUDr. Silvia Timková, PhD., ktorá ocenila nielen jeho ústretovosť, ale aj samotný záujem študentov o stretnutie s takouto kapacitou v oblasti ústneho zdravia. Svoje päťhodinové vystúpenie začal varovnými štatistikami a informáciou, že keď chce niekto zmenu, musí presne definovať neúspech. A ten je podľa neho dramatický, pretože napriek desaťročiam výučby dentálnej hygieny je výsledok mizivý. Počas piatich hodín sa študentom Lekárskej fakulty UPJŠ snažil doktor Sadelmayer vysvetliť najdôležitejšie princípy a základy toho, čo sa vyučuje celý semester. Frederik Orenčák, študent študijného programu Zubné lekárstvo, viceprezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva dodáva: „som veľmi rád, že doktor Sedelmayer prijal naše pozvanie prednášať pre študentov na Lekárskej fakulte, pre mnohých bolo stretnutie s ním mimoriadnym zážitkom.“

„Najefektívnejšie a najšetrnejšie je čistiť si zuby jemne a pomaly, zub za zubom a to nielen veľké plochy, ale predovšetkým medzizubné priestory a oblasť v žliabku medzi zubom a ďasnom, preto by na prvom mieste malo byť použitie medzizubnej kefky so správnymi štetinkami pre konkrétny chrup toho-ktorého človeka. Na ostatné plochy zubov odporúčam použitie mäkkej a hustej rovnej zubnej kefky, ktorá nepoškodzuje zuby ani ďasná, a čo najmenšej, lebo sa lepšie dostane na neprístupnejšie miesta. Taktiež takzvanej jednozväzkovej kefky, ktorej sa hovorí aj sólo alebo singl“, dodáva zo svojej dlhoročnej praxe doktor Sedelmayer.

Dôležitý je cieľ správnej ústnej hygieny

Pri ústnej hygiene je dôležité predchádzať vzniku nebezpečného zubného povlaku, zápalov ďasien a zubných kazov„Zuby si čistia aj niektoré zvieratá, najčastejšie vetvičkami stromov, opice makaky boli dokonca pozorované, ako si čistia medzizubné priestory ľudskými vlasmi. Robia to rovnako amatérsky, ako niektorí ľudia pri používaní dentálnej nite, ktorá môže pri nevhodnom zaobchádzaní narobiť viac škody ako osohu, pretože sa zarezáva do ďasien. Najefektívnejšie a najšetrnejšie je čistiť si zuby jemne a pomaly, zub za zubom a to nielen veľké plochy, ale predovšetkým medzizubné priestory a oblasť v žliabku medzi zubom a ďasnom, preto by na prvom mieste malo byť použitie medzizubnej kefky so správnymi štetinkami pre konkrétny chrup toho-ktorého človeka. Na ostatné plochy zubov odporúčam použitie mäkkej a hustej rovnej zubnej kefky, ktorá nepoškodzuje zuby ani ďasná, a čo najmenšej, lebo sa lepšie dostane na neprístupnejšie miesta. Taktiež takzvanej jednozväzkovej kefky, ktorej sa hovorí aj sólo alebo singl“, uzatvára svoje skúsenosti MUDr. Sedelmayer, podľa ktorého by umývanie zubov malo vyzerať ako láskanie sa zo zubami.

 

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
ďasnogingivitídakrvácanie ďasnarozpad sklovinyzápach z ústzubný kameňzuby