10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Spinálna osteoartritída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ide o spondylózu, označovanú tiež ako artritídu alebo „opotrebovanie” chrbta. Je to degeneratívne ochorenie, pri ktorom sú poškodzované štruktúry chrbtice. Obvykle sú diagnostikované u pacientov nad 40 rokov. Môže sa prejaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice – v krčnej, hrudnej alebo aj v krížovej oblasti.

Vznik a príčiny

Najčastejšími príčinami sú následky starnutia organizmu, námahy tela alebo napríklad kostné výrastky (osteofyty). Ak osteofyty tlačia na nervy vychádzajúce z chrbtice, prejavuje sa prudká bolesť v oblasti chrbta alebo bedier. Ďalšou príčinou bolesti môžu byť medzistavcové platničky, ktoré sa vekom stenčujú, a tým sa zvyšuje riziko vytlačenia platničky mimo priestorov stavcov. Často postihnutými bývajú aj kĺbne spojenia chrbtice a chrupaviek.

Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť osteoartritídu (OA) na primárnu a sekundárnu.

Primárna OA nemá presne známu príčinu. Vzniká v inak zdravom kĺbe a je prirodzeným dôsledkom starnutia.

Ku sekundárnej OA dochádza v kĺbe poškodenom úrazom, vývojovou chybou či inou chorobou.

Hlavnými rizikovými faktormi osteoartritídy sú:

• vek,

• obezita,

• úrazy kĺbov,

• vrodené poruchy kĺbov,

• cukrovka a iné hormonálne poruchy.

Symptómy/príznaky

Spinálna OA sa môže prejavovať množstvom rôznych príznakov. Najčastejším je stuhnutie a bolesť chrbta, ktorá je výraznejšia vždy po námahe. V pokročilejších štádiách býva prítomná aj v pokoji a chorého môže budiť počas noci. Najčastejšie zasiahnutou oblasťou bolesťami je oblasť krížových stavcov. Komplexne sa dá charakterizovať ako ostrá, bodavá alebo tupá bolesť, ktorá „vystreľuje“ do iných častí tela (pliec, rúk, nôh alebo aj chodidiel).

OA krčnej chrbtice sa môže prezentovať bolesťami hlavy, pričom postihnutá oblasť môže byť taktiež citlivá na dotyk.

Choroba často ovplyvňuje pohyblivosť chrbtice a obmedzuje tak človeka v najrôznejších aktivitách.

V priebehu času sa tieto príznaky môžu postupne zhoršovať a mať tak výrazný dopad na život chorého.

Komplikácie nastávajú v prípade, keď zmenené štruktúry utláčajú okolité nervy a obsah miechového kanála. Nato nás môžu upozorniť zmeny kožnej citlivosti príslušných oblastí, slabosť končatín či poruchy s vyprázdňovaním. Ide o vážne príznaky, pri ktorých by mala byť bezodkladná konzultácia s lekárom.

Diagnostika

Bolesť chrbta môže byť akútna, subakútna alebo chronická, ktorá záleží na dobe trvania. Najčastejšou príčinou neurologického poškodenia, vrátane slabosti alebo znecitlivenia vyplýva z hernie disku (platničky). Riziko vzniku chrbtovej artritídy umocňuje tiež nadváha pacienta.

Röntgen je jedinou diagnostickou skúškou. Ak príznaky pretrvávajú v priebehu času, ďalším krokom je zvyčajne MRI (magnetická rezonancia).

Liečba

OA nie je vyliečiteľnou chorobou, ale jej postup a príznaky sa dajú výrazne ovplyvniť až takmer zastaviť.

Základom je kombinácia rehabilitačnej liečby na spevnenie okolitého svalstva a užívania liekov zmierňujúcich bolesť a zápal. V pokročilých a iných špecifických prípadoch môže lekár zvážiť využitie chirurgickej liečby. Dôležitou súčasťou je tiež udržiavanie normálnej telesnej váhy a vhodná fyzická aktivita.

Nepríjemnou skutočnosťou je, že OA je ťažko predvídateľným ochorením. Zatiaľ čo u niektorých ľudí môže spôsobovať vážne zmeny a invalidizáciu, u iných môže prebiehať veľmi mierne. Preto je vždy dôležité neignorovať príznaky tejto choroby a pri ich prítomnosti vyhľadať lekársku pomoc.

Prevencia

Možno povedať, že pravdepodobne 9 ľudí z 10 sa stretne vo svojom živote s bolesťou chrbta a 5 ľudí z 10 ju pociťuje každodenne. Najideálnejším spôsobom, ako sa vyvarovať bolestiam, je zmena životného štýlu – každodenné cvičenie, posilnenie chrbtových a sedacích svalov. V ranných etapách ochorenia môže pomôcť chôdza, plávanie, zlepšenie svalovej sily a zníženie telesného tuku.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť chrbtabolesť hlavychrbticaspinálna osteoartritídastavce