Spinálna svalová atrofia (SMA) je vážne dedičné ochorenie, ktoré obmedzuje funkciu svalov a spôsobuje problémy s pohybom. Časom sa zhoršuje, ale existujú liečebné postupy na zvládnutie symptómov.
Vo väčšine prípadov sa SMA vyvinie len vtedy, ak obaja rodičia disponujú chybným génom, ktorý tento stav spôsobuje. Rodičia zvyčajne SMA netrpia, sú však nositeľmi génu. Približne 1 z každých 40 až 60 ľudí je nosičom hlavného chybného génu, ktorý spôsobuje SMA.
Ak sú obaja rodičia nositeľmi génu, existuje pravdepodobnosť:
Niektoré zriedkavejšie typy SMA sa dedia čiastočne alebo sa nededia vôbec.
Typy SMA
Existuje niekoľko typov SMA, ktoré sa môžu prejaviť v rôznom veku. Niektoré spôsobujú vážnejšie problémy ako iné.
Hlavné typy sú:
Deti s typom 1 zriedka prežijú prvé roky života. Väčšina detí s typom 2 prežije do dospelosti a môže žiť dlhší a plnohodnotný život. Typy 3 a 4 zvyčajne neovplyvňujú očakávanú dĺžku života.
Prvotné príznaky závisia od typu SMA.
Typické príznaky sú ochabnuté a slabé ruky a nohy, problémy s pohybom (napríklad so sedením, s lezením alebo chôdzou), závraty alebo triaška, ťažkosti s kosťami a kĺbmi, napríklad neobvykle zakrivená chrbtica (skolióza), problémy s prehĺtaním a dýchaním.
SMA nemá vplyv na inteligenciu ani nespôsobuje poruchy učenia.
Ochorenie SMA sa na dieťa prenáša z rodičov. Ak pacient či pacientka s chybným génom plánujú s partnerom tehotenstvo, mali by s tým oboznámiť lekára. To isté by mali urobiť, ak už majú dieťa s SMA alebo sa takýto gén vyskytol u niekoho z rodiny z jednej či druhej strany.
Praktický lekár sa môže obrátiť na genetického poradcu, aby prediskutoval riziko ovplyvňujúce budúce tehotenstvo a vykonal všetky dostupné testy.
Ak už je pacientka tehotná a existuje možnosť, že dieťa bude mať SMA, môžu sa vykonať testy počas tehotenstva, aby sa zistilo, či sa narodí s týmto ochorením. Genetické testy na diagnostiku SMA detí a dospelých možno vykonať aj po pôrode.
V súčasnosti SMA nemožno vyliečiť, ale výskum v hľadaní možných liečebných postupov napreduje. Liečba a podpora pomáhajú ľuďom s SMA zvládnuť príznaky a dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu života.
Liečba môže zahŕňať cvičenia a prístroje na pomoc pri pohybe a dýchaní, kŕmiace prístroje a pomoc pri stravovaní, závesné a výstužové pomôcky a operácie chrbtice alebo kĺbov.
Do starostlivosti o pacienta sa môže zapojiť celý rad zdravotníckych pracovníkov vrátane špecializovaných lekárov, fyzioterapeutov, trénerov a rečových terapeutov.
Účinná prevencia spočíva vo včasnej genetickej diagnostike, najmä v čase pred narodením dieťaťa a pri plánovaní tehotenstva.