Spondylolistéza jedeformácia stavby stavca, ktorá zapríčiňujeskĺznutie posledného bedrového stavca po hornej ploche krížovej kosti smerom dopredu.Ide o bolestivý stav, ale väčšinou sa dá liečiť.
Príznaky spondylolistézy treba okamžite konzultovať s lekárom. Včasné opatrenia na liečbu môžu zmierniť väčšinu príznakov. Zo skúseností tiež vychádza, že väčšina pacientov dobre reaguje na nechirurgickú konzervatívnu liečbu.
Symptómy spondylolistézy sa líšia. Ľudia s miernymi prípadmi nemusia mať žiadne, no ľudia s vážnymi prípadmi nemusia byť schopní vykonávať každodenné činnosti. Najčastejšie príznaky sú: pretrvávajúca bolesť dolnej chrbtice, stuhnutosť chrbta a nôh, znížená citlivosť v oblasti chrbtice, bolesti stehien.
Príčiny spondylolistézy sa líšia podľa veku, dedičnosti a životného štýlu. Deti môžu trpieť touto deformáciou v dôsledku poruchy alebo zranenia. Avšak ľudia všetkých vekových skupín sú náchylní, ak sa stav objavuje v rodine. Rýchly rast v období dospievania môže byť ďalším faktorom, ktorý prispieva ku vzniku tejto diagnózy. Často je príčinou vzniku tejto deformácie aktívne športovanie. Zväčša ide o futbal, gymnastiku, behanie a dvíhanie činiek.
Prvý krok v diagnostike tohto stavu je vyšetrenie. Ak sa u človeka prejaví spondylolistézu, človek môže pociťovať počas jednoduchých cvičení problémy so zdvihnutím nohy. Röntgen chrbtice je rozhodujúci pre určenie, či sú stavce mimo miesta, alebo nie. Lekár tiež na röntgenových snímkach kontroluje možné zlomeniny kostí. Ak je to potrebné, ďalším krokom je podrobnejšie CT vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť, či na nervy nalieha nesprávne umiestnená kosť.
Liečba spondylolistézy závisí od závažnosti bolesti a sklonu stavcov. Správny postup môže pomôcť zmierniť bolesť a aktivizovať kosť, aby sa vrátila na pôvodné miesto. Pri hojení je dôležité vyhnúť sa kontaktným športom.
Medzi bežné nechirurgické metódy liečby patria: nosenie ortézy, cvičenie, fyzioterapia, užívanie protizápalových liekov na zníženie bolesti a injekcie so steroidmi.
Chirurgická korekcia nesprávne skĺznutých stavcov je potrebná v tom prípade, keď je posun stavca výrazný a spôsobuje ďalšie komplikácie a nechirurgická liečba nebola účinná. Operácia je potrebná aj vtedy, keď kosti chrbtice tlačia na nervy.
Chirurgický zákrok na úpravu tejto diagnózy môže byť aj spinálna fúzia. Chirurg stabilizuje chrbticu pomocou kostného štepu a kovových tyčí. Takisto je možné vložiť vnútornú opierku, ktorá pomáha pri podpore chrbtice počas liečby. Po dokončení spinálnej fúzie trvá štyri až osem mesiacov, kým sa kosti úplne zlúčia. Úspešnosť operácie je veľmi vysoká.
Potenciálne komplikácie: Lekársky zásah je rozhodujúci pre zmiernenie symptómov. Bez liečby môže tento stav spôsobiť chronickú bolesť a trvalé poškodenie. Najhorším prípadom je slabosť až paralýza nôh, ktorá môže spôsobiť poškodenie nervov. V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť infekcia chrbtice.