04.07.2019 • 5 minút na prečítanie

Statíny

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Statínypatria doskupinyliekov, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu s nízkou hustotou lipoproteínu (LDL) v krvi. LDL cholesterol sa často označuje ako zlý cholesterol. Statíny znižujú jeho tvorbu v pečeni. Vysoká hladina LDL cholesterolu je nebezpečnáa môže viesť k zúženiu tepien (ateroskleróza) a ku kardiovaskulárnym ochoreniam, teda ochoreniam srdca alebo krvných ciev.

Hlavné typy kardiovaskulárnych ochorení:

  • koronárna choroba srdca – zásobovanie srdca je obmedzené
  • angina pectoris – ostrá bolesť v hrudníku spôsobená koronárnou chorobou srdca
  • srdcový záchvat – náhle krvácanie do srdca
  • mŕtvica – zásobovanie mozgu krvou sa zablokuje

Lekár môže odporučiť užívanie statínov, ak pacient má diagnostikovanú formu kardiovaskulárnej choroby alebo jeho osobná a rodinná anamnéza naznačujú, že v priebehu nasledujúcich 10 rokov sa uňho môže kardiovaskulárna choroba vyvinúť.

Lekár tiež môže riziko kardiovaskulárnej choroby formálne posúdiť. Pri posúdení sa zohľadňuje vek, pohlavie, etnická skupina (niektoré majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb), hmotnosť a výška, fajčenie – aktuálne alebo v minulosti, rodinná anamnéza kardiovaskulárnych chorôb, krvný tlak, hladiny cholesterolu v krvi a dlhodobé zdravotné stavy, ako je diabetes, chronické ochorenie obličiek, reumatoidná artritída a fibrilácia predsiení (srdcový stav, ktorý spôsobuje nepravidelný a často abnormálne rýchly tep srdca).

Statíny sa môžu použiť aj na liečbu ľudí s familiárnou hypercholesterolémiou. Ide o zdedený stav spôsobený genetickou poruchou, ktorý vedie k vysokej hladine cholesterolu aj u ľudí, ktorí žijú zdravo.

Statíny by sa nemali užívať, ak človek má ťažké ochorenie pečene alebo jeho krvné testy naznačujú, že pečeň nefunguje správne, statíny ju totiž môžu ovplyvniť. Pred začatím užívania týchto liekov by mal pacient absolvovať krvný test kvôli kontrole, či jeho pečeň je v relatívne dobrom stave. Takisto sa robia kontrolné odbery z pečene po niekoľkých mesiacoch.

Statíny by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy. Statíny je potrebné užívať opatrne, ak existuje u človeka zvýšené riziko vzniku zriedkavého vedľajšieho účinku nazývaného myopatia (poškodenie a bolesť tkanív svalov). Závažná myopatia (rabdomyolýza) môže viesť k poškodeniu obličiek.

Pri nedostatočnej aktivite štítnej žľazy (hypotyreóza), môže liečba statínmi spôsobiť komplikácie. Neaktívna štítna žľaza môže viesť k zvýšeniu hladiny cholesterolu a liečba hypotyreózy môže spôsobiť zníženie hladiny cholesterolu bez potreby statínov. Statíny tiež s väčšou pravdepodobnosťou poškodia svaly ľudí s nedostatočnou aktivitou štítnej žľazy.

Vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj statíny môžu spôsobovať vedľajšie účinky. Avšak väčšina ľudí ich toleruje dobre a nemajú žiadne problémy.

Časté vedľajšie účinky: Hoci vedľajšie účinky jednotlivých statínov sa môžu rôzniť, časté vedľajšie účinky (postihujúce až 1 z 10 ľudí) sú: krvácanie z nosa, bolesť hrdla, nádcha (nealergická rinitída), bolesť hlavy, častejšia chorľavosť, problémy s tráviacim systémom, ako je zápcha, hnačka, tráviace ťažkosti alebo plynatosť. Ďalšie vedľajšie účinky sú bolesti svalov a kĺbov, zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémia) a zvýšené riziko cukrovky.

Menej časté vedľajšie účinky: Menej časté vedľajšie účinky statínov (ktoré môžu postihnúť 1 zo 100 ľudí), sú: chorľavosť, strata chuti do jedla alebo nárast hmotnosti, ťažkosti so spánkom (nespavosť) alebo nočné mory, závraty, strata citlivosti alebo brnenie v nervových zakončeniach rúk a nôh (periférna neuropatia), problémy s pamäťou. K menej častým vedľajším účinkom sa zaraďuje aj rozmazané videnie, zvonenie v ušiach, zápal pečene (hepatitída), ktorý môže spôsobiť príznaky podobné chrípke, zápal pankreasu (pankreatitída), ktorý môže zapríčiniť bolesť žalúdka, kožné problémy, ako je akné alebo svrbivá červená vyrážka, a pocit neobvyklej únavy alebo fyzickej slabosti.

Interakcie s inými liekmi

Statíny môžu nepredvídateľne reagovať s určitými látkami. To potenciálne zvyšuje riziko vážnych vedľajších účinkov, ako je poškodenie svalov.

Lieky, ktoré môžu interagovať s niektorými typmi statínov:

  • niektoré antibiotiká a antifungálne látky
  • niektoré lieky proti HIV
  • warfarín – liek, ktorý sa bežne používa na prevenciu krvných zrazenín
  • cyklosporín – liek, ktorý potláča imunitný systém a používa sa na liečbu širokej škály stavov vrátane psoriázy a reumatoidnej artritídy
  • danazol – syntetické hormonálne liečivo na liečbu stavov, ako je endometrióza
  • verapamil a diltiazem – typy liekov nazývané blokátory kalciového kanála, používané na liečbu rôznych stavov ovplyvňujúcich srdce a krvné cievy
  • amiodarón – liek, ktorý sa používa na liečbu nepravidelného srdcového rytmu
  • fibráty – lieky, ktoré ako statíny pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu v krvi

Grapefruitová šťava môže ovplyvniť niektoré statíny a zvýšiť riziko nežiaducich účinkov. Ľudia, ktorí pravidelne pijú veľké množstvo alkoholu, sú vystavení zvýšenému riziku vzniku závažnejších vedľajších účinkov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
aterosklerózabolesť hlavybolesť svalovkrvácanie z nosaliečivápečeň