Steroidné injekcie, tiež nazývané injekcie kortikosteroidov, sú protizápalové lieky používané na liečbu bolesti kĺbov, artritídy, ischiasu aj zápalového ochorenia čriev. Steroidné injekcie podávajú iba zdravotníci.Liek sa tiež označuje ako hydrokortizón, triamcinolón a metylprednizolón.
Steroidy sú umelo vytvorená verzia hormónov, ktoré normálne produkujú nadobličky. Steroidná injekcia môže znížiť opuch, začervenanie, zápal, infekciu, bolesť a stuhnutosť.
Diagnóza
Steroidné injekcie sa môžu podať niekoľkými spôsobmi:
Miesto podania závisí od príčiny problému. Injekcia vstreknutá do kĺba alebo svalu znižuje sčervenanie a opuch, môže tiež pomôcť zmierniť bolesť a stuhnutosť. Keď sa vstrekuje do krvi, môže znížiť zápal v tele, ale tiež znížiť činnosť imunitného systému, prirodzenú obranyschopnosť organizmu proti chorobám a infekciám. Tento efekt pomáha pri liečbe autoimunitných stavov, ako je roztrúsená skleróza (MS), ktorá je spôsobená tým, že imunitný systém mylne napáda telo. Steroidné injekcie sa najčastejšie používajú na liečbu problémov v oblasti ramena a ruky.
Zvyčajne trvá niekoľko dní, kým steroidné injekcie začnú fungovať, hoci niektoré začnú účinkovať o niekoľko hodín. Zároveň ich účinok zväčša vyprchá po niekoľkých mesiacoch.
Vedľajšie účinky: Možné vedľajšie účinky injekcií steroidov závisia od toho, v ktorej časti tela sa injekcia podáva. Vstreknuté do kĺbov, svalov alebo chrbtice môžu spôsobiť bolesť a nepohodlie trvajúce niekoľko dní, dočasné podliatiny alebo zber krvi pod kožou, sčervenanie tváre na niekoľko hodín, infekciu a začervenanie, opuch a bolesť, stratu tuku a bledú pokožku okolo miesta injekcie. V prípade cukrovky, hladina cukru v krvi človeka trpiaceho na toto ochorenie môže niekoľko dní stúpať. Rovnako ako v prípade vysokého krvného tlaku.
Epidurálne injekcie môžu občas priniesť bolesti hlavy, ktoré sa ťažko minimalizujú. Vedľajšie účinky injekcií podávaných do krvi majú tendenciu byť podobné vedľajším účinkom steroidných tabliet, ako je zvýšená chuť do jedla, zmeny nálady a ťažkosti so spánkom.
Väčšina ľudí steroidné injekcie môže prijímať. Niektoré skupiny ľudí by však mali byť opatrnejšie a pred užívaním sa dôkladne poradiť s lekárom. Platí to, ak bola pacientovi podaná steroidová injekcia v posledných týždňoch, ak mal tri injekcie steroidov v poslednom roku, mal alergickú reakciu na steroidy a v poslednom čase prekonal infekciu (vrátane očných infekcií). Ďalej sa to týka ľudí, ktorí plánujú určitý druh očkovania, tehotných alebo dojčiacich žien a tých žien, ktoré sa pokúšajú otehotnieť. Opatrní musia byť aj pacienti, ktorí majú diabetes, epilepsiu, vysoký krvný tlak alebo problémy s pečeňou, so srdcom alebo s obličkami, prípadne užívajú iné lieky, ako napríklad antikoagulanciá.
Napriek tomu, že steroidné injekcie majú vysokú mieru úspešnosti, nie vždy sú pre pacienta vhodné. S lekárom je potrebné prebrať všetky výhody a nevýhody a až na danom základe prijať rozhodnutie podstúpiť formu tejto liečby.