10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Steroidy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pojem steroidy má rôzne významy. Najčastejšie ide o hormóny, ktoré telo vytvára prirodzene. Pomáhajú orgánom, tkanivám a bunkám vykonávať aktívne procesy v organizme.Zdravá rovnováha steroidov je dôležitá hlavne z toho dôvodu, aby sa človek správne vyvíjal. Steroidy však môžu byť aj umelo vyrobené lieky.K dvom najhlavnejším typom patria kortikosteroidy a anabolické androgénne steroidy (anaboliká).

Príznaky

Kortikosteroidy: Ide o lieky, ktoré účinne a hlavne rýchlo bojujú proti určitému zápalu v tele. Tieto steroidy vyrobené v laboratóriu fungujú ako hormón kortizol, ktorý prirodzene produkujú nadobličky. Kortizol chráni imunitný systém pred tvorbou látok spôsobujúcich zápal, takže kortikosteroidné lieky účinkujú na podobnej báze. Spomaľujú alebo zastavujú procesy imunitného systému, ktoré spúšťajú zápal.

Anaboliká: Ide o umelé verzie testosterónu, mužského pohlavného hormónu, ktorý pomáha budovať väčšie svaly. Lekár môže anaboliká predpísať v tom prípade, ak telo dostatočné množstvo testosterónu nevytvára.

Diagnostika

Kortikosteroidy: Pomáhajú liečiť stavy, ktoré spôsobujú podráždenie a opuchy. Môžu zmierniť príznaky stavov, ako je reumatoidná artritída, astma, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), lupus a iné autoimunitné poruchy, skleróza multiplex, vyrážky a kožné stavy (napríklad ekzém).

Po konzultáciách s lekárom možno tieto steroidy krátko užívať napríklad kvôli liečbe alergických reakcií, ako je závažná vyrážka z jedovatého brečtanu.

Anaboliká: Lekárom predpísané anaboliká sú určené ako náhrada chýbajúceho prirodzeného testosterónu. Z toho dôvodu sa predpisujú chlapcom s oneskorenou pubertou, mužom s nízkym testosterónom a ľuďom pri úpadku svalovej hmoty vinou rakoviny, AIDS a iných stavov. Schopnosti anabolík však viedli k ich rozsiahlemu zneužívaniu. Používajú sa aj na rýchle budovanie svalovej hmoty športovcov.

Liečba

Kortikosteroidy: Existuje mnoho foriem kortikosteroidov. Výber závisí od toho, z akého dôvodu ich človek potrebuje, a od časti tela, ktorá je ovplyvnená. Možno ich užívať vo forme tekutej, ďalej ako tabletky, inhalátor, nosový sprej, krém i aplikáciou do žily.

Pri užívaní sa môžu objaviť vedľajšie účinky. Krátkodobé užívanie môže spôsobiť nárast telesnej hmotnosti, opuchnutú tvár, nevoľnosť, výkyvy nálady alebo problémy so spánkom. Existuje aj riziko stenčenia kože, akné, nezvyčajného rastu vlasov a výkyvov krvného cukru a krvného tlaku. Keďže kortikosteroidy ovplyvňujú imunitný systém, ich užívanie zvyšuje pravdepodobnosť výskytu infekcií.

Dlhodobé užívanie vysokých dávok kortikosteroidov môže spôsobiť závažné vedľajšie účinky, ako sú krehké kosti, ktoré sa ľahko lámu (osteoporóza), pomalý rast detí a adrenálna insuficiencia (stav ohrozujúci život, keď telo nemôže reagovať na stres, napríklad operácia a ochorenie). Ďalšie vedľajšie účinky sú svalová slabosť, očné problémy (vrátane šedého zákalu) a vyššie riziko vzniku cukrovky.

Anaboliká: Užívajú sa orálne alebo aplikáciou do svalu. Tieto steroidy však môžu spôsobiť výrazné akné a retenciu tekutín. Dlhodobé užívanie môže zastaviť tvorbu testosterónu. U mužov to spôsobuje menšie semenníky, nižší počet spermií, neplodnosť a rast prsníkov. Ženy môžu mať mužskú plešatosť, rast ochlpenia na tvári a hlbší hlas. U dospievajúcich, ktorí ich užívajú, existuje riziko, že môžu rastom zakrpatieť, pretože rast kostí stagnuje. Vysoké dávky môžu viesť k extrémnym výkyvom nálady, hnevu a k agresii.

Dlhodobé užívanie anabolík, najmä vysokých dávok, môže poškodiť pečeň, obličky a srdce. Ťažká retencia tekutín môže spôsobiť opuch srdca a jeho zlyhanie. Tieto lieky môžu tiež zvýšiť LDL, teda „zlý“ cholesterol, ktorý môže znamenať väčšiu pravdepodobnosť mŕtvice a srdcového infarktu.

Prevencia

Steroidy, či už kortikosteroidy alebo anaboliká, by sa mali užívať jedine po konzultáciách s lekárom. Tieto umelo vytvorené hormóny sú určené na zdravotné účely, hoci došlo k ich zneužívaniu. Neopatrné užívanie steroidov môže zapríčiniť vážne zdravotné problémy. Ak sa človek rozhodne ukončiť užívanie steroidov, mal by dávku znižovať postupne, nie vysadiť ich okamžite. Aj v tomto prípade je nutné poradiť sa s lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
zaujímavosti z medicíny