10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Strata ochlpenia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Strata ochlpenia najčastejšie postihuje pokožku hlavy, ale zmena v hustote ochlpenia môže nastať v akejkoľvekčastiľudského tela. Môže byť dôsledkom dedičnosti, hormonálnych zmien, zdravotných stavov alebo užívania liekov. Hoci najčastejšie postihuje mužskú časť populácie, môže sa vyskytnúť aj u žien a v rôznych vekových kategóriách.

Vznik a príčiny

Človeku vypadne priemerne približne 100 vlasov denne a táto strata zvyčajne nespôsobuje znateľné preriedenie vlasov na vlasovej pokožke, pretože vypadnuté vlasy sú nahradené novými. Strata vlasov je stav, ktorý nastáva pri poruchách obnovy rastu vlasov, prípadne ak je vlasový folikul zničený. Strata vlasov zvyčajne súvisí s rodinnou anamnézou (dedičnosťou). Najbežnejšou príčinou vypadávania vlasov je plešatosť mužského typu alebo ženského typu. Zvyčajne sa vyskytuje vo vyššom veku a starnutím sa zintenzívňuje. Trvalé alebo dočasné vypadávanie vlasov však môžu spôsobiť aj rôzne klinické stavy. Patria medzi ne hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva, pôrodu, menopauzy, ale i ochorenia štítnej žľazy. Ďalšou príčinou vypadávania ochlpenia na tele je alopecia areata, ktorú charakterizuje roztrúsené vypadávanie vlasov spôsobené infekciami pokožky hlavy, ale aj trichotillománia (psychogénna porucha kontroly impulzov, ktorá sa prejavuje kompulzívnym vytrhávaním vlasov, mihalníc, obočia, ochlpenia v pubickej – intímnej oblasti a ochlpenia na ostatných častiach tela). Nadmernú stratu vlasov podnecuje i užívanie niektorých druhov liekov (pri liečbe rakoviny, artritídy, depresie, ochorení srdca, dne a liečbe vysokého krvného tlaku) a užívanie niektorých doplnkov výživy. Aj po liečbe rádioterapiou dochádza k zmene kvality a hustoty vlasov a ochlpenia na tele. Faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje kvalitu a kvantitu vlasov, je stres, avšak tento typ vypadávania vlasov je dočasný. Nadmerné používanie agresívnych vlasových prípravkov (peroxid vodíka, farbenie vlasov, používanie horúcich olejov na vlasové masky) vlasy oslabuje a môže prispieť k ich nadmernému vypadávaniu. Ak dôjde k zjazveniu, takáto strata vlasov je trvalá. Hustotu vlasov ovplyvňuje aj forma starostlivosti o vlasy (žehlenie, natáčanie), aj podoba účesu (copy, dredy). Niektoré z uvedených faktorov spôsobujú vypadávanie vlasov a označujú sa ako trakčná alopécia. K rizikovým faktorom nadmernej straty vlasov radíme genetiku, vek, významné zníženie hmotnosti, niektoré zdravotné komplikácie (diabetes mellitus, lupus) a stres.

Príznaky

Strata vlasov, respektíve ochlpenia, sa môže prejaviť náhle i postupne. Niekedy je dočasná, inokedy trvalá. V prípade vypadávania vlasov na vrchole hlavy (najbežnejší typ vypadávania vlasov ako dôsledku starnutia) u mužov vlasy často začínajú ustupovať od čela v línii, ktorá sa podobá na písmeno M. U žien sa zachováva priama čelová línia vlasovej čiary, avšak posúva sa smerom k temenu. U niektorých jedincov sa vo vlasovom poraste, ale aj v oblasti brady, fúzov či v obočí, objavujú okrsky veľkosti mince, v ktorých vlasy absentujú. Podľa faktora, ktorý vypadávanie spôsobil, sa môžu pridružiť symptómy ako zvýšená svrbivosť, pálenie, bolestivosť, začervenanie pokožky, opuch alebo prítomnosť šupiniek a suchej pokožky v mieste rastu vlasu. Fyzický alebo emocionálny šok môže spôsobiť náhle a prudké uvoľnenie vlasov. Tie sa potom v celých trsoch zachytávajú pri česaní či umývaní. Niektoré stavy a liečebné postupy, napríklad chemoterapia, môžu mať za následok dočasnú stratu vlasov a ochlpenia na celom tele.

Diagnostika

Súčasťou diagnostiky je anamnéza na zmapovanie výskytu podobných symptómov v rodine. Krvný test pomáha odhaliť zdravotné komplikácie spojené s vypadávaním vlasov. Potom lekár urobí test, pri ktorom jemne vytiahne niekoľko desiatok vlasov, aby zistil, koľko z nich takémuto tlaku odolá. V ťažších prípadoch sa vykonáva biopsia pokožky, spolu s niekoľkými vlasmi či chĺpkami, kvôli určeniu infekcie prebiehajúcej pod povrchovou vrstvou pokožky alebo vo vlasovej cibuľke. Vyšetrenie svetelným mikroskopom pomáha odhaliť možné poruchy vlasového vačku.

Liečba

Liečba je zameraná na zvrátenie vypadávania vlasov alebo na spomalenie tohto procesu. Pri niektorých ochoreniach, ako je alopecia areata, sa vlasy môžu obnoviť do pôvodného stavu aj bez liečby do jedného roka. Liečba vypadávania vlasov zahŕňa užívanie liekov, chirurgickú liečbu a postupy na spomalenie vypadávania vlasov. Ak je strata vlasov spôsobená základnou chorobou, na liečbu tejto choroby slúži užívanie liekov na zníženie zápalu a potlačenie reakcií imunitného systému (napríklad prednison). Ak vypadávanie vlasov spôsobuje určitý liek, lekár odporučí jeho vysadenie najmenej na tri mesiace. Pri liečbe plešatosti sa využíva minoxidil (Rogaine) v tekutej podobe alebo vo forme peny na každodennú terapiu vtieraním do vlasovej pokožky počas najmenej šiestich mesiacov. Iný typ je finasterid (Propecia), ktorý sa užíva vo forme tabliet. U žien môže liečba zahŕňať perorálne užívanie kontraceptív a spironolaktónu. Do úvahy prichádza aj transplantácia vlasov. Počas nej dermatológ alebo estetický chirurg odstránia drobné časti pokožky, z ktorých každá obsahuje niekoľko chĺpkov. Najčastejšie sa transplantujú plochy zo zadnej strany hlavy, ktoré sa implantujú na postihnuté miesto. Laserová terapia s využitím nízkofrekvenčných vĺn zvyšuje hustotu vlasov, avšak na dokázanie jej dlhodobých účinkov je potrebných viac štúdií.

Prevencia

Väčšine prípadov plešatosti sa nedá predchádzať, sú dôsledkom genetiky. Na predchádzanie nadmernej strate vlasov z iných príčin je dôležité vyhýbanie sa noseniu niektorých druhov účesov (copy, dredy, silne vytiahnuté vlasy). Prevenciou je aj vyhýbanie sa násilnému krúteniu, odieraniu alebo ťahaniu vlasov, ale tiež ich žehleniu, natáčaniu a ošetrovaniu pokožky hlavy horúcimi olejmi a zábalmi. Pri hygiene sa odporúča používať jemné krúživé pohyby a vyhnúť sa použitiu agresívnych kozmetických prípravkov a agresívnemu vysúšaniu vlasov. Používanie hrebeňov s riedkym radením zubov môže zabrániť nadmernému ťahu vlasov, tak sa obmedzí ich vypadávanie. Dôležité je vyhýbať sa liekom a doplnkom, ktoré by mohli spôsobiť vypadávanie vlasov, a chrániť vlasy pred slnečným žiarením a inými zdrojmi ultrafialového svetla. Vhodné je prestať fajčiť. Ak sa pri liečbe onkologických ochorení využíva chemoterapia, počas nej riziko straty vlasov môže znížiť chladenie pokožky hlavy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
alopéciapáleniepokožkasvrbenievlasová pokožkavypadávanie vlasovzačervenanie