10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Suché ústa -Xerostómia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Pocit sucha v ústach, odborne xerostómia, vzniká, keď človek nemá dostatočné množstvo slín. Funkciou slín je stále zvlhčovanie sliznice a zjednodušenie prehĺtania. V ústach sa nachádzajú enzýmy ako slinná amyláza, známa pod názvom ptyalín, ktorá začína trávenie škrobu na jednoduchšie sacharidy, a lyzozým, schopný štiepiť stenu baktérií. Prítomnosť slín v ústach tiež uľahčuje artikuláciu. Medzi príznaky nedostatočnej produkcie slín patrí sucho v ústach, pocit lepkavosti, zapáchajúci dych, sťažené prehĺtanie, hovorenie a žuvanie, problémy s nosením umelého chrupu, suché či boľavé hrdlo.

Vznik a príčiny

V ústach sa nachádzajú tri hlavné slinné žľazy, ktoré produkujú sliny — príušná, podčeľustná a podjazyková žľaza. Sú párové a do úst vedú ich vývody. V sliznici úst sa nachádzajú ešte menšie nakopenia žliazok v podnebí a na vnútornej strane líc.

Príčinou xerostómie môžu byť niektoré lieky (antidepresíva, lieky na alergie a iné), vek (najmä u starších ľudí), chemoterapia, nervové poškodenie (zranenie alebo operácia), fajčenie, požívanie alkoholu alebo ide o vedľajší efekt iného ochorenia (AIDS, diabetes, anémia, Sjorgenov syndróm).

Príznaky

Xerostómia sa prejavuje suchosťou ústnej dutiny a jazyka, zvýšeným sklonom ku vzniku a šíreniu infekcií v ústnej dutine a k tvorbe ulcerácií na ústnej sliznici a jazyku. Ochorenie môže spôsobiť mnohé komplikácie ako napríklad zvýšený vznik zubného kameňa a kazu, ranky v ústach, povlak na jazyku, kvasinkové infekcie, popraskané pery. Hrozí tiež znížený príjem potrebných nutrientov, keďže človek vníma ťažkosti pri jedení.

Diagnostika

Z fyzikálnych vyšetrení je dôležité starostlivé vyšetrenie tváre, pier, jazyka a ústnej dutiny a detailný opis nálezu. Z laboratórnych vyšetrení sa využíva krvný obraz (anémia, leukocytóza, známky zápalu, trombocytopénia), základná biochémia vrátane glykémie a parametrov zápalu (CRP, prokalcitonín), HCG (suspekcia na graviditu).

Liečba

Liečba závisí od príčiny. Ak suchosť úst spôsobujú lieky, je vhodné ich nahradiť inými. Človek s týmto problémom tiež môže používať prípravky na zvlhčenie úst. Patria sem lieky na predpis, ale i bežné prípravky, ktoré sú dostupné v drogérii, napríklad hrozienková masť na popraskané kútiky úst či ústna voda so xylitolom. Lieky na predpis zahŕňajú medikácie (pilokarpín — parasympatomimetikum), ktoré stimulujú žľazy k produkcii slín. Človek s týmto ochorením by mal tiež myslieť na zvýšený vznik zubných kazov. Vhodné je používať prípravky s fluoridom.

Prevencia

Pri tomto ochorení odborníci odporúčajú vyhýbať sa pitiu sladkých nápojov, žuť žuvačky bez cukru alebo tvrdé cukríky bez cukru, dýchať menej cez ústa a primárne cez nos, vyhýbať sa kofeínu a alkoholu, prestať fajčiť, vyhýbať sa príliš sladkým a kyslým jedlám, pravidelne si mastiť popraskané pery, používať fluoridovú zubnú pastu a pravidelne navštevovať zubára (častejšie ako obvykle).

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hrdlasucho v ústachzápach z ústzubný kameň