12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Supraventrikulárna tachykardia (SVT)

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Epizódy srdcovej frekvencie rýchlejšej ako normálnej charakterizujú supraventrikulárnu tachykardiu (SVT). Ide o pomerne bežný typ abnormálnej srdcovej frekvencie. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku a aj u ľudí, ktorí nemajú iné srdcové ochorenia. SVT môže spôsobiť nepríjemné príznaky, ale nie je zvyčajne pre život ohrozujúcaa nie je ani potrebná jej dlhodobá liečba.

Príznaky

Príznaky SVT sa podobajú príznakom úzkosti. Ide o búšenie srdca, rýchly tep, pocit úzkosti alebo bolesti v hrudi, dýchavičnosť.

Vo vážnejších prípadoch môže SVT spôsobiť závraty a dokonca mdloby v dôsledku zlého prietoku krvi do mozgu. Niekedy si môže osoba, ktorá má príznaky SVT, pomýliť svoj stav s infarktom. Platí to najmä vtedy, ak ide o prvú epizódu SVT. Ak je bolesť v hrudníku silná, človek by mal vyhľadať lekársku pomoc.

Vznik a príčiny

Srdcový sínusový uzol vysiela elektrické signály, ktoré signalizujú srdcovému svalu, kedy sa má uzavrieť. Pri SVT abnormálna elektrická dráha spôsobuje, že srdce bije rýchlejšie ako normálne. Epizódy rýchlej srdcovej frekvencie môžu trvať niekoľko minút až niekoľko hodín, pričom srdcová frekvencia môže byť až 250 úderov za minútu (bpm). Normálna rýchlosť je medzi 60 a 100 bpm.

Supraventrikulárna tachykardia postihuje približne 1 z 2 500 detí. Ide o najčastejší abnormálny srdcový rytmus novorodencov a dojčiat. SVT je častejšia u dospelých vo veku do 65 rokov. U dospelých starších ako 65 rokov je vyššia pravdepodobnosť výskytu fibrilácie predsiení (AFib).

Pravdepodobnosť výskytu SVT môžu zvyšovať aj určité lieky. Keď sa užívajú vo veľkých dávkach, môže medikácia srdcovou cestou digitalis (digoxín) viesť k epizódam SVT. Riziko supraventrikulárnej tachykardie sa môže zvýšiť aj po požití kofeínu alebo alkoholu, fajčenie a užívanie nelegálnych drog.

Diagnostika

Lekár počas vyšetrenia na základe epizódyrýchleho búšenia srdca je schopný merať srdcovú frekvenciu pacienta. Pri vysokých hodnotách existuje riziko podozrenia na supraventrikulárnu tachykardiu.

Na diagnostikovanie SVT lekár indikuje tiež elektrokardiogram (EKG). Ide o elektrické sledovanie srdca, ktoré môže pomôcť určiť, ktorý typ problému s rytmom spôsobuje príznaky. SVT je len jednou z mnohých príčin abnormálne rýchleho tepu.

Lekár môže tiež odporučiť ultrazvukové vyšetrenie srdca – echokardiogram alebo ultrazvuk srdca na vyhodnotenie veľkosti, pohybu a jeho štruktúry. V prípade potreby pacienta vyšetrí špecialista na elektrofyziológiu. Pri tejto vyšetrovacej metóde sa používajú elektródy vedené žilami cez slabiny do srdca, ktoré vyhodnocujú srdcový rytmus.

Lekár sa tiež zameriava na sledovanie srdcovej frekvencie pacienta počas určitého časového obdobia. V tom prípade sa nosí monitor so senzormi na hrudi 24 hodín alebo dlhšie. Následne sa vyhodnocuje záznam kvôli určeniu, či pacient má supraventrikulárnu tachykardiu prípadne iný typ abnormálneho rytmu.

Liečba

Človek s SVT nemusí potrebovať liečbu, ak sú jeho príznaky minimálne alebo epizódy rýchlej srdcovej frekvencie sú len príležitostné. Liečba býva potrebná, ak má pacient základný zdravotný stav spôsobujúci SVT alebo závažnejšie príznaky.

Rýchla srdcová frekvencia s nezávažnými príznakmi vyžaduje len znalosť, ako vrátiť srdcovú frekvenciu do normálu. Ide o konkrétny manéver, ktorý zahŕňa zatváranie úst a stláčanie nosa pri pokuse o výdych a tlačenie, ako keby sa človek snažili o pohyb čriev. Tento manéver sa robí pri sedení a prehýbaní tela smerom dopredu.

Technikou na „upokojenie“ srdca je aj kašeľ pri sedení v predklone a umývanie tváre ľadovou vodou. Liečba SVT zahŕňa lieky ako flekainid alebo propafenón, ktoré pomáhajú regulovať tep. Bežným spôsobom korekcie SVT je tiež postup nazývaný rádiofrekvenčná ablácia. Vykonáva sa pomocou elektród, ktoré sa žilou vedú do srdca. Vďaka tomu môže lekár používať elektródy na vypnutie elektrickej dráhy, ktorá spôsobuje SVT.

Ak pacientov stav nereaguje na iné spôsoby liečby, riešením môže byť chirurgická implantácia kardiostimulátora do hrudníka na reguláciu srdcovej frekvencie.

Ako žiť s chorobou

Ak je u človeka prítomné základné ochorenie srdca, SVT by mohla zvýšiť riziko kongestívneho srdcového zlyhania, anginy pectoris alebo iných abnormálnych rytmov. Preto aj liečba závisí od celkového zdravia pacienta a je dôležité konzultovať s lekárom všetky možnosti liečby ako aj preventívnych opatrení.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálna srdcová frekvenciabúšenie srdcadýchavičnosťmdlobypocit úzkostirýchly tepsrdcesupraventrikulárna tachykardiazávraty