06.12.2021 • 6 minút na prečítanie

Na Slovensku zomrelo na HIV už takmer 100 ľudí

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Infekcia HIV, ktorá je jednou z najničivejších pandémií, sa na Slovensku monitoruje od roku 1985. Do štádia AIDS, ktorý je vo svete známy ako syndróm získanej imunodeficiencie, čiže imunitnej nedostatočnosti, sa dostalo u nás 143 osôb (130 mužov, 13 žien). Na HIV  zomrelo v našej krajine už 90 ľudí, z toho 67 bolo už v štádiu AIDS.

AIDS/HIV na Slovensku

Vírus HIV prenášaný najčastejšie pohlavným stykom sa však vyskytol za toto obdobie v 1.189 prípadoch, a to u Slovákov aj u cudzincov. Častejšie býva u nás registrovaný u mužov (1.071 prípadov).

Celosvetové štatistiky sú však oveľa hrozivejšie. Na nákazu vírusom, ktorý bol identifikovaný pred 38 rokmi, doplatilo približne 40,1 milióna ľudí.

Aj v záujme destigmatizácie tohto ochorenia si svet od roku 1988 každý rok 1. decembra pripomína Svetový deň boja proti AIDS. Prvý december je príležitosť ukázať podporu ľuďom žijúcim s HIV a pripomenúť si tých, ktorí zomreli na chorobu súvisiacu s AIDS. 

Prečo je Svetový deň boja proti AIDS dôležitý?

Odhaduje sa, že na celom svete je vírusom HIV aktuálne infikovaných 38 miliónov ľudí

Dnes sa v liečbe HIV dosiahol vedecký pokrok, existujú zákony na ochranu ľudí žijúcich s HIV a o tomto ochorení vieme oveľa viac. Napriek tomu ľudia nepoznajú fakty o tom, ako chrániť seba a ostatných, nehovoriac o stigmediskriminácii, ktoré zostávajú realitou pre mnohých ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú.

Svetový deň boja proti AIDS je dôležitý, pretože pripomína verejnosti a vláde, že HIV nezmizol – stále existuje životne dôležitá potreba získať finančné prostriedky, zvýšiť povedomie, bojovať proti predsudkom a zlepšiť vzdelávanie.

Čo môžete urobiť vy počas Svetového dňa boja proti AIDS?

Kúpiť si červenú stužku

Svetový deň boja proti AIDS je príležitosťou prejaviť solidaritu s miliónmi ľudí na celom svete s HIV. Väčšina ľudí to robí tak, že v tento deň nosia červenú stužku, ktorá je symbolom tohto dňa.

Nechať sa otestovať

Testovanie je jediný spôsob, ako zistiť, či máte HIV. Ak žijete s HIV, včasné podstúpenie liečby znamená, že môžete žiť plnohodnotný a produktívny život.

O čo ide v tohtoročnej kampani?

National AIDS Trust sa zaviazal zastaviť prírastok nový prípadov HIV, zabezpečiť práva ľudí žijúcich s HIV a bojovať proti stigmatizácii a diskriminácii.

Testovanie infekcie HIV by ľudia s podozrením na HIV nemali odkladať. Takéto vyšetrenie je v Slovenskej republike prístupné každému. V súčasnosti je už infekcia HIV veľmi dobre liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie.

Po zistení HIV pozitivity je dôležité čo najskôr začať liečbu.
 
AIDS
Autor: otnaydur/Shutterstock.com

Vírus HIV a ochorenie AIDS – čo by ste o nich mali vedieť?

HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie) je vírus, ktorý napáda bunky imunitného systém, ktoré pomáhajú telu bojovať s nákazou, čím sa človek stáva zraniteľnejším voči iným infekciám a chorobám. Šíri sa kontaktom s určitými telesnými tekutinami osoby s HIV, najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku alebo prostredníctvom zdieľania ihiel. Ak sa HIV nelieči, môže viesť k ochoreniu AIDS (syndróm získanej imunodeficiencie). Ľudské telo sa nevie zbaviť HIV a neexistuje žiadny účinný liek na HIV – ak HIV raz dostanete, máte ho po celý život. Viac o HIV a AIDS sa môžete dočítať aj v našom článku.

Ako sa prenáša HIV?

Ľudia môžu dostať alebo preniesť HIV iba prostredníctvom špecifických činností, ako je sex alebo injekčné užívanie drog. HIV sa môže prenášať iba v určitých telesných tekutinách od osoby, ktorá má HIV, a to sú:

  • krv,
  • ejakulát,
  • pred-ejakulát,
  • rektálne tekutiny,
  • vaginálne tekutiny,
  • materské mlieko.

Prenos HIV je možný len vtedy, ak sa tieto tekutiny dostanú do kontaktu so sliznicou alebo poškodeným tkanivom alebo sú priamo vstreknuté do krvného obehu (z injekčnej striekačky).

HIV sa môže šíriť aj zo ženy s HIV na jej dieťa počas tehotenstva, pôrodu alebo dojčenia.

HIV sa nemôžete nakaziť náhodným kontaktom ako je podanie ruky, objatie alebo bozk so zatvorenými ústami. Taktiež sa nemôžete nakaziť HIV pri kontakte s predmetmi, ako sú záchodové dosky, kľučky alebo riad.

Ako môže človek znížiť riziko nákazy HIV?

Každý môže dostať HIV, avšak môžete podniknúť kroky na ochranu pred HIV:

  • nechajte sa otestovať,
  • zvoľte menej rizikové sexuálne správanie – HIV sa šíri hlavne análnym alebo vaginálnym stykom,
  • pri každom sexe používajte kondómy,
  • obmedzte počet sexuálnych partnerov,
  • nechajte sa otestovať a liečte už prítomné pohlavne prenosné choroby – trvajte na tom, aby sa testovali a liečili aj vaši partneri,
  • porozprávajte sa so svojím lekárom o preexpozičnej profylaxii (PrEP) – PrEP je možnosť prevencie HIV pre ľudí, ktorí ho nemajú, ale sú vystavení riziku nákazy HIV (PrEP zahŕňa každodenné užívanie špecifického lieku proti HIV),
  • neaplikujte si drogy injekčne – ak tak robíte, používajte iba sterilné injekčné zariadenie a nikdy sa o svoje vybavenie nedeľte s ostatnými.

Používajú sa lieky proti HIV na zabránenie prenosu HIV?

Áno, lieky proti HIV sa používajú aj na postexpozičnú profylaxiu (PEP) a na prevenciu perinatálneho prenosu HIV.

Postexpozičná profylaxia (PEP)

PEP znamená užívanie liekov proti HIV do 72 hodín po možnej expozícii HIV, aby sa zabránilo infekcii. PEP by sa mal používať iba v núdzových situáciách. Nie je určený na pravidelné užívanie ľuďmi, ktorí môžu byť často vystavení riziku nákazy.

Prevencia perinatálneho prenosu HIV

Tehotné ženy s HIV užívajú lieky proti HIV na zabránenie perinatálneho prenosu HIV. Po narodení dostávajú deti narodené ženám s HIV liek proti HIV, ktorý ich chráni pred infekciou, ktorá sa mohla preniesť z matky na dieťa počas pôrodu.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

The Basics of HIV Prevention

What Are HIV and AIDS?

About our campaign this year

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aidsinfekciapohlavné orgány