04.07.2019 • 3 minút na prečítanie

Syndróm dýchacích ťažkostí novorodencov

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Syndróm dýchacích ťažkostí novorodencov je ochorenie nedonosených jedincov. Jeho podkladom je funkčná nezrelosť pľúc. Pľúca netvoria dostatočné množstvo látky surfaktant, ktorá sa podieľa na znížení povrchového napätia pľúc. Dýchacie ťažkosti sa prejavujú hneď po narodení a stupeň prejavu syndrómu je úmerný gestačnému veku novorodenca. V prípade predčasného pôrodu je metódou prevencie rozvoja syndrómu dýchacích ťažkostí novorodenca podanie kortikosteroidov matke. Podporujú tvorbu látky znižujúcej povrchové napätie plodu. To pomáha rozvoju normálneho dýchania novorodenca po pôrode.

Vznik a príčiny

Nedostatok surfaktantu vedie k zvýšenému povrchovému napätiu v pľúcach, sťažujúcemu dýchanie. Bunky vystieľajúce pľúca na základe nedostatočného prístupu kyslíka odumierajú, odlupujú sa a tvoria hyalinové membrány. Tento stav bráni využívaniu kyslíka zo vzduchu. Spolu s tvorbou membrán v pľúcach dochádza k opuchu pľúc, čo vyúsťuje do respiračnej nedostatočnosti novorodenca. Látka znižujúca povrchové napätie pľúc a uľahčujúca dýchanie plodu sa začína tvoriť až od druhej polovice tehotenstva, približne od 24. až 28. týždňa. Medzi rizikové faktory rozvoja syndrómu dýchacích ťažkostí novorodenca patrí nezrelosť plodu, mužské pohlavie, rodinná predispozícia, skoršie ukončenie tehotenstva cisárskym rezom a viacpočetné tehotenstvo.

Príznaky

Syndróm dýchacích ťažkostí novorodenca sa prejavuje hneď po narodení. Novorodenec má zvýšenú frekvenciu dýchania, zároveň je jeho dýchanie ťažšie a využíva pri ňom pomocné dýchacie svaly. Prejaví sa to zaťahovaním medzirebrových svalov alebo výrazným hýbaním nosných dierok. U novorodencov je často prítomná zvýšená srdcová frekvencia. Sfarbenie kože a slizníc je modravé, je výsledkom nedostatočného okysličovania krvi v pľúcach. Niektoré deti prejavujú známky nepokoja, sú plačlivé, iné môžu byť až príliš pokojné, výrazne ospalé a veľmi ťažko prijímajú potravu – čo negatívne môže ovplyvňovať ich vývoj. Keďže syndróm dýchacích ťažkostí sa vyskytuje výhradne u nedonosených detí, často je združený s ďalšími ochoreniami postihujúcimi nevyvinutého novorodenca. Medzi ne patrí zápal čriev, ochorenie sietnice oka alebo krvácanie do mozgu.

Diagnostika

Novorodenec je sledovaný lekárom ihneď po pôrode. V prípade predčasného pôrodu sa matke podajú kortikosteroidy, podporujúce rozvoj surfaktantu v pľúcach plodu. Ak má pediater podozrenie na syndróm dýchacích ťažkostí novorodenca, na mieste je ďalšie vyšetrenie, ako je RTG snímka hrudníka, vyšetrenie krvného obrazu a acidobázickej rovnováhy novorodenca a posúdenie okysličenosti krvi pomocou pulzného oxymetra.

Liečba

Metódou liečby u novorodenca so syndrómom dýchacích ťažkostí je podanie surfaktantu do priedušnice. Pri podozrení na pridruženú infekciu je vhodné podanie antibiotík. Pomocnou liečebnou metódouje oxygénoterapia, pri ktorej novorodenec dýcha zvýšenú frakciu kyslíka, a ventilačná podpora dýchania nezrelého novorodenca.

Prevencia

Účinnou prevenciou je dostatočné donosenie plodu počas tehotenstva a pôrod v termíne. Preventívne sa podávajú kortikosteroidy matkám, u ktorých na základe zdravotných indikácií musí dôjsť ku skoršiemu ukončeniu tehotenstva. Podanie kortikoidov vedie k zvýšenej tvorbe látky, ktorá znižuje povrchové napätie v pľúcach novorodenca.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťnárast srdcovej frekvenciepľúcasyndróm dýchacích ťažkostí novorodencov