12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Tachykardia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tachykardia je zvýšená tepová frekvencia, kedysrdce bije rýchlejšie ako je norma (teda viac ako 100 úderov za minútu). Väčšinou vzniká ako prirodzená reakcia tela na telesnú a duševnú záťaž. Vtedy je dočasná a chápeme ju ako normálnu. Niekedy však môže byť prejavom srdcových či iných chorôb. Podozrivý je najmä vznik tachykardie v pokoji. Najčastejšie sa prejavuje palpitáciami (búšením srdca) a pocitom nedostatku vzduchu. Vzácnejšie to môže byť závrat či strata vedomia.

Vznik a príčiny

Srdce je orgán v hrudníku. Jeho hlavnou úlohou je privádzať odkysličenú krv z tela do pľúc, kde sa okysličuje. Následne sa sťahom (úderom) srdca rozvádza späť do tela a orgánov. Normálny počet týchto úderov je 60 až 100 za minútu. Fungovanie srdca je zabezpečené najmä elektrickými signálmi, ktoré v ňom vznikajú. Okrem toho fungovanie srdca ovplyvňujú hormóny, minerály a lieky.

Existuje veľa možných príčin, kedy dochádza k rýchlejšiemu búšeniu srdca. K najvýznamnejším dôvodom tachykardie patria:

Duševné vplyvy

Mnohé emocionálne vypäté situácie, ako sú momenty stresu, strachu, úzkosti a vzrušenia, sprevádza zrýchlený tep. Pridať sa môže nadmerné potenie, sucho v ústach, chvenie rúk a pocit nedostatku vzduchu.

Telesná aktivita

Pri zvýšenej telesnej činnosti ľudské telo potrebuje väčšie množstvo kyslíka. Ten sa môže dodávať vo zvýšenom množstve vďaka zmenám dýchania a zrýchlením práce srdca. Ide o bežnú telesnú reakciu. Ak tieto príznaky vznikajú už po ľahkej záťaži, môžu byť prejavom iného srdcového alebo pľúcneho ochorenia.

Lieky a drogy

Niektoré lieky môžu ovplyvňovať činnosť srdca a spôsobovať tachykardiu. Na jej vznik môže mať vplyv aj kofeín (v káve, kole), nikotín a niektoré ilegálne drogy (napríklad kokaín).

Srdcové ochorenia

Niektoré prípady tachykardie môžu byť zapríčinené srdcovými chorobami. Ide o vážne stavy, ktoré by mali byť pod lekárskym dohľadom.

Arytmie (poruchy srdcového rytmu)

Táto pestrá skupina porúch môže zapríčiňovať zmeny činnosti srdca. Ich hlavným prejavom býva tachykardia a palpitácie. Niektoré sa môžu prejavovať v záchvatoch, iné sú prítomné trvale.

Iné chorobné stavy

Zrýchlená srdcová činnosť môže byť prejavom horúčky, chudokrvnosti (malý počet červených krviniek) i zvýšenej funkcie štítnej žľazy. Okrem toho môžu byť dôvodom zmeny v iónovej rovnováhe. Ióny sú minerálne látky rozpustené v telesných tekutinách. V niektorých situáciách môže dochádzať k ich výkyvom, čo vplýva na činnosť srdca.

Príznaky

Vyhľadanie okamžitej lekárskej pomoci pri tachykardii je nutné, ak človek cíti bolesť alebo tlak v hrudi, má poruchu vedomia, pocit nedostatku vzduchu (dýchavičnosť) a trpí závratom.

Liečba

Liečba zrýchlenej srdcovej činnosti sa zameriava jednak na spomalenie tepovej frekvencie, jednak na vyriešenie základnej príčiny. Niekedy však dôvod tachykardie nemožno liečiť ľahko, lekári sa teda snažia len ovplyvňovať jej prejavy. Liečba sa prispôsobuje konkrétnej príčine. Vo vážnejších prípadoch lekár môže predpísať lieky na ovplyvnenie srdcovej činnosti alebo odporučiť iné spôsoby liečby. V krajných prípadoch je nutné voperovanie špeciálnych prístrojov na ovládanie srdca a iné chirurgické postupy.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcanadmerné poteniesrdcestrata vedomiasucho v ústachsupraventrikulárna tachykardiatachykardiazávrať