Srdcové zlyhávanie je u nás jednou z najčastejších kardiologických diagnóz. Trpia ním najmä starší ľudia. Bohužiaľ, prognóza tohto ochorenia nepatrí medzi priaznivé. Jedným z dôvodov, prečo je to tak, je jeho neskorá diagnostika.
Srdce v našom tele funguje ako pumpa. Vďaka jeho práci sa krv v cievach dostáva ku každému orgánu. Ak nie je schopné zabezpečiť dostatočný prietok krvi, hovoríme o srdcovom zlyhávaní. Príčinou je v tomto prípade priamo srdce, nie zvýšený či nedostatočný objem krvi (napr. pri šoku).
Prečo zlyhávajúce srdce predstavuje pre organizmus problém? V krvi je obsiahnutý kyslík a živiny, ktoré sú pre fungovanie orgánov nevyhnutné. Krv zároveň odnáša odpadové látky, ktorých sa daný orgán potrebuje zbaviť (napr. oxid uhličitý).
Pri zlyhávajúcom srdci sa tieto deje uskutočňujú len obmedzene. Krv je zle distribuovaná – niekde jej je veľa a niekde, naopak, málo, z čoho vyplývajú typické prejavy zlyhávania srdca.
Možno ste sa už stretli s výrazmi „zlyhávanie pravého srdca“ či „zlyhávanie ľavého srdca“. Srdce je rozdelené na 4 dutiny: pravú a ľavú predsieň a pravú a ľavú komoru. Spojením „pravé srdce“ sa označuje pravá predsieň a pravá komora, ktorých úlohou je prečerpať krv z celého tela do pľúc, kde sa okysličí. Obdobne je to s ľavou stranou srdca, ktorá však má inú úlohu – vyslať krv naspäť do tela.
Toto rozdelenie sme určili my, ľudia. No v skutočnosti spolu všetky funkčne súvisia. Práve preto sa zlyhávanie srdca nedá celkom rozčleniť. Nech vypovedáva ktorákoľvek jeho časť, vždy to ovplyvní srdce ako celok.
Okrem pravostranného a ľavostranného sa zlyhanie srdca delí podľa dĺžky trvania na:
Zlyhávanie srdca nastáva v dôsledku poškodenia myokardu (svalovej vrstvy srdca). Môže ísť o poškodenie ischemické (z nedostatku kyslíka), zápalové či toxické, no najčastejšie kvôli ischemickej chorobe srdca a hypertenznej chorobe. Dôležitú úlohu tiež zohráva:
K rozvoju ochorenia významne prispieva nezdravý životný štýl, ktorý má všeobecne negatívny vplyv na vznik srdcovo-cievnych chorôb. Problém predstavuje sedavý spôsob života s nedostatkom pohybu, nadváha, nezdravá strava (s vysokým obsahom cholesterolu), pitie alkoholu a fajčenie.
Zlyhávanie srdca sa začína prejavovať v momente, keď sa zmenší objem krvi, ktorú srdce vypudí do obehu. Zdravé srdce zo seba za bežných okolností vyvrhne približne 60 – 70 % objemu ľavej komory, pričom zvyšok krvi zostane v komore. Objem vyvrhnutý do tela sa nazýva ejekčná frakcia.
Pri zlyhávaní srdca sa ejekčná frakcia zníži na menej ako 40 %. To znamená, že väčšina krvi, ktorá má byť z komory vypudená do tela, sa v nej, naopak, hromadí (čím ju zaťažuje) a do tela prúdi len veľmi malé množstvo krvi.
Srdce sa voči týmto zmenám bráni a aktivuje tzv. kompenzačné mechanizmy, ktorými sa snaží zachovať svoju prirodzenú funkciu. Spočiatku kompenzáciu dosahuje pomocou zvýšenej kontraktility, teda sťahovania, a frekvencie úderov – sťahuje sa silnejšie a rýchlejšie.
Ak však ochorenie trvá dlhšie, srdcový sval sa zväčší, hypertrofuje. Nepostačujúce prúdenie krvi k orgánom a zvýšenie jej objemu v srdci sa prejaví dvojakým spôsobom.
Medzi prvé príznaky patrí:
Neskôr sa pridávajú:
Orgány, ku ktorým sa nedostáva potrebné množstvo krvi a živín, ktoré krv so sebou prináša, nedokážu normálne fungovať. V dôsledku toho sa veľmi pomaly rozvíjajú prvé symptómy. Tie môžu byť nenápadné až do tej miery, že im spočiatku nemusíte pripisovať veľkú váhu a nevyhľadáte odborníka.
K ďalším dochádza v dôsledku preplnenia srdca krvou. Vtedy srdce „nestíha prijať a obsiahnuť“ novú prichádzajúcu z tela. Môžete mať pocit búšenia a subjektívny dojem nedostatku vzduchu – pri námahe, keď srdce potrebuje pracovať efektívnejšie, aby dodalo kyslík do celého tela, alebo v noci, keď sa telo dostane do vodorovnej polohy a krv z neho sa nahrnie do srdca.
Typickým prejavom sú takisto opuchy (edémy), najmä v oblasti nôh. Edémy vznikajú predovšetkým kvôli stagnujúcej krvi v žilách, čo tekutine z krvi umožní prestúpiť do okolitých tkanív. Opuchy nôh sú spôsobené hlavne vypovedávaním pravého srdca, edémy v oblasti pľúc, naopak, zapríčiňuje v prvom rade ľavostranné zlyhávanie a prejavujú sa sťaženým dýchaním.
V prípade, že sa u vás objavia spomínané príznaky (najmä ak už máte diagnostikované iné ochorenie srdca, ako je ischemická choroba či hypertenzia), kontaktujte svojho lekára.Zdroj: bigstock.com
Vzhľadom na to, že príznaky zlyhávania srdca sú spočiatku nenápadné, môže byť jeho diagnostika náročná a nastáva až v neskoršom rozvinutom štádiu. Praktický lekár na základe anamnézy, klinického vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia a EKG zhodnotí váš zdravotný stav.
V prípade podozrenia na srdcové zlyhanie vás pošle ku kardiológovi. Ďalšej diagnostike pomáhajú zobrazovacie a vyšetrovacie metódy, ako je ECHO (sonografické vyšetrenie srdca) či Dopplerov ultrazvuk.
Liečba srdcového zlyhania závisí hlavne od fázy, v ktorej bolo toto ochorenie diagnostikované. Všeobecne platí, že čím skôr je zistené, tým účinnejšia je jeho liečba.
Terapia je prevažne symptomatická a jej cieľom je „odľahčiť srdce“ od záťažových faktorov. Patrí sem napríklad znižovanie obsahu vody, ktorú organizmus zadržiava (pomocou diuretík), rozšírenie ciev (pomocou nitrátov, vazodilatancií) a šetrenie energie srdca (pomocou betablokátorov a ACE inhibítorov). Vhodnú terapiu a kombináciu liekov na zlyhanie srdca vždy určuje lekár.
K úspešnej liečbe významne prispieva zmena životného štýlu. Chirurgická liečba sa využíva napríklad pri rekanalizácii ciev myokardu a na zavedenie kardiostimulátora či implantovaného defibrilátora. V najzávažnejších prípadoch je nutná transplantácia srdca.
Keďže hlavnou príčinou zlyhávania je ischemická choroba srdca a hypertenzia, pre prevenciu jeho vzniku platí dodržiavanie rovnakých zásad, akými tento orgán chránime aj pri iných ochoreniach.
Zásadný je zdravý životný štýl s pravidelným pohybom, vyváženou stravou a dostatkom spánku. Strava by mala byť pestrá, s nízkym obsahom tukov (najmä živočíšnych) a solí.
Ďalším krokom v prevencii je dôkladné doliečenie a vyležanie bežných chorôb (napr. aj chrípka), pretože v opačnom prípade hrozí riziko rozvoja závažnejších ochorení, ako je myokarditída, ktorá vedie práve k zlyhávaniu srdca.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje