10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ľavostranné srdcové zlyhanie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ľavostranné srdcové zlyhanie je neschopnosť srdca dostatočne plniť úlohu pumpy, to vedie k znižovaniu prísunu kyslíka a živín do orgánov. Ak vznikne náhle, označujeme ho ako akútne zlyhanie srdca a ide o stav ohrozujúci život. Ak k srdcovému zlyhávaniu dochádza postupne, takýto stav je označovanýako chronické srdcové zlyhávanie. Vo vyspelých krajinách patrí medzi hlavné príčiny smrti. V našej populácii je najčastejšou príčinou srdcového zlyhania ischemická choroba srdca a kardiomyopatia.

Vznik a príčiny

Nezdravým stravovaním, fajčením a nedostatkom pohybu dochádza k postupnému ukladaniu cholesterolu a iných látok do stien ciev. Týmito cievami sú často vencovité tepny zásobujúce srdcový sval. V prípade ich zúženia či uzatvorenia sa tento sval poškodí. Rovnako k poškodeniu môže dôjsť pri vysokom krvnom tlaku, proti ktorému musí srdce krv pumpovať. To sú dve hlavné príčiny ľavostranného srdcového zlyhania.

Príznaky

Ľavá strana srdca má za úlohu pumpovať do celého tela krv prichádzajúcu z pľúc. Ak ako pumpa srdce začne zlyhávať, krv sa začne hromadiť v pľúcach, kde v dôsledku zvýšeného tlaku dôjde k pretláčaniu tekutiny cez stenu ciev do pľúcnych vačkov, ktoré nám normálne umožňujú dýchať.

Základným príznakom je teda dýchavičnosť z dôvodu nahromadenia tekutiny v pľúcach. Tá sa typicky zhoršuje počas spánku, keď je telo vo vodorovnej polohe a do pľúc prichádza väčšie množstvo krvi, ktoré srdce nie je schopné prečerpať, a núti nás prebudiť sa.

Keďže srdce nie je schopné dostatočne zásobiť orgány okysličenou krvou, vznikajú ďalšie príznaky ako fialové zafarbenie pier a slizníc, malátnosť, zmätenosť, chladné končeky prstov.

Diagnostika

Diagnostika srdcového zlyhania musí byť komplexná, aby dokázala určiť rozsah ochorenia, predpovedať možné komplikácie a nastaviť správny liečebný plán. Zahŕňa základné fyzikálne vyšetrenie, natočenie 12-zvodového EKG hodnoteného skúseným kardiológom, odber krvi a röntgen hrudníka posudzujúci zmeny veľkosti srdca a vplyv na pľúca.

Metóda, bez ktorej nie je možné určiť či vyvrátiť diagnózu zlyhanie srdca, je echokardiografia -sonografické vyšetrenie srdca. Z dôvodu posúdeniu rizika infarktu myokardu je potom nutné vykonať koronarografiu. Je to kontrastné vyšetrenie vencovitých tepien srdca prostredníctvom katétra zavedeného cez trieslo.

Liečba

Liečba ľavostranného zlyhania srdca sa začína väčšinou kombináciou dvoch a viacerých liečiv. Môžu to byť lieky zo skupiny beta-blokátorov, ACE inhibítorov, diuretík, blokátorov receptorov pre angiotenzin II a ďalších. Kombináciu liekov určuje kardiológ na základe stavu pacienta a štádia ochorenia.

Presné dodržiavanie stanovenej liečby je základom úspechu liečby srdcového zlyhania. Ide totiž o lieky s dlhodobými účinkami, nie krátkodobými, preto ich bezdôvodné vysadenie bez vedomia lekára môže mať za následok zlyhanie liečby. Niektorým pacientom je potrebné zaviesť kardiostimulátor, aby sa predišlo vzniku nebezpečných arytmií. V konečných štádiách ochorenia je jedinou záchranou pre pacientov transplantácia srdca.

Prevencia

Veľkosť rizika vzniku srdcového zlyhania je nepriamo úmerná fyzickej aktivite. Čím viac pohybu človek má, tým menšie je riziko. Prestať a ešte lepšie ani nezačínať fajčiť je v prevencii srdcového zlyhania samozrejmosť. Liečiť vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol alebo cukrovku takisto patrí medzi opatrenia významne znižujúce riziko srdcového zlyhania.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dýchavičnosťfialové zafarbenie pierľavostranné srdcové zlyhaniemalátnosťpľúcasrdcezmätenosť