17.02.2021 • 8 minút na prečítanie

Ak vám niekto povie, že máte veľké srdce, je to lichôtka. Ak vám to však oznámi váš lekár, ide o diagnózu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Mnoho ľudí v našej krajine má veľké srdce a to doslova. Hypertrofia myokardu je u nás veľmi častým nálezom. Vo všeobecnosti, ochorenia srdca a ciev patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce choroby vo svete aj na Slovensku. Dobrou správou však je skutočnosť, že jej vzniku dokážeme zdravým životným štýlom výrazne predchádzať.

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • aký je význam slova hypertrofia,
  • aké sú typy hypertrofie srdca,
  • ako sa líši pri pravej a ľavej strane srdca,
  • čím je spôsobená,
  • kedy je fyziologická,
  • ako sa prejavuje,
  • aké sú rizikové faktory jej vzniku,
  • ako sa diagnostikuje a lieči,
  • ako jej predchádzať.

Čo vlastne znamená hypertrofia

Hypertrofia sa vo všeobecnosti v medicíne definuje ako zväčšenie buniek. Nejde pritom o znásobenie ich počtu, ale o zväčšenie ich objemu s cieľom prispôsobiť sa aktuálnym podmienkam. Objavuje sa v tkanive srdca a svalov ako odozva na dlhodobé preťaženie a namáhanie orgánu.

Príkladom môže byť hypertrofia buniek svalstva pri posilňovaní a takéto zväčšenie sa dá považovať za žiadúce. Prirodzene sa u žien počas tehotenstva zväčšujú bunky tvoriace maternicu či mliečne žľazy a naopak, u mužov môže nastať nežiadúca hypertrofia buniek prostaty, ktoré svojím zväčšením utláčajú močovú rúru a spôsobujú pacientom komplikácie pri močení.

Hypertrofia srdca

S hypertrofiou srdca je to však o čosi zložitejšie. V úvode je jej vznik fyziologický a dokonca vítaný. Vtedy sa myokard snaží kompenzovať iné srdcové ochorenie (chlopňové poruchy, vysoký krvný tlak, infarkt a ďalšie) tak, že zhrubnutím steny vyvíja väčšiu silu na prekonanie vzniknutých prekážok v obehu. Neskôr sa však stena stáva menej elastická a teda aj menej efektívne pracuje (srdce zlyháva).

Typy srdcovej hypertrofie

Srdce pozostáva z dvoch predsiení a dvoch komôr, pričom vľavo aj vpravo máme jednu komoru a jednu predsieň. Zväčšiť sa môže každá z uvedených častí, no najčastejšie rozlišujeme hypertrofiu ľavej a pravej komory. Ďalej sa hypertrofia delí podľa príčiny vzniku, tzv. podľa hemodynamického preťaženia na:

  • koncentrickú hypertrofiu – je pre ňu typické symetrické zväčšenie srdca, ktoré má nezmenenú polohu. Dochádza k zväčšeniu svaloviny srdca, teda hrúbka steny je väčšia, zatiaľ čo objem komory (dutina) sa zmenšuje. Príčinou rastu a hrubnutia myocytov do šírky je odpor, ktorý krvi bráni v plynulej ceste a spôsobuje zvýšený vnútrokomorový tlak.

excentrickú hypertrofiu – charakteristické je asymetrické zväčšenie srdca doľava, kvôli zväčšeniu komory. Myocyty v stene srdca sa predlžujú pod vplyvom nahromadenia krvi, stena dilatuje (rozšíri sa) a dutina komory sa zväčšuje.

Hypertrofia pravej komory

Úlohou pravej komory je pumpovať odkysličenú krv z tela do pľúc prostredníctvom pľúcnych tepien. Krvi však môže stáť prekážka v ceste, a to v podobe ochorenia pľúc (napr. pľúcnej embólie či obštrukcie pľúc). Komora teda musí pumpovať krv oproti vyššiemu tlaku. Aby dokázala vyvinúť dostatočnú silu a prekonať ňou odpor, prispôsobí sa zhrubnutím (koncentrická hypertrofia). Stena pravej komory srdca má normálne hrúbku 3 – 4 mm. O hypertrofii hovoríme, ak sa táto hodnota zväčší nad 5mm.

Ďalší problém, okrem tlaku, ktorý pre pravú komoru môže nastať, je preťaženie objemom krvi, ktorá sa do nej dostáva počas diastoly. Vtedy sa pod vplyvom veľkého objemu krvi zväčší dutina komory srdca a stena dilatuje, roztiahne sa (excentrická hypertrofia).

Príčiny vzniku:

  • stenóza pľúcnej chlopne,
  • chronické ochorenie pľúc,
  • chronická anémia,
  • spánkové apnoe,
  • fallotova tetralógia (vrodený defekt komorového septa).
Porovnanie typov hypertrofie vzhľadom k normálnemu srdcu (zľava - normálne srdce, ľavostranná excentrická hypertrofia, ľavostranná koncentrická hypertrofia)
ZDROJ:Designua/Shutterstock.com

Hypertrofia ľavej komory

Ľavá komora pumpuje okysličenú krv do aorty (následne do celého tela). Prekážku, ktorej odpor musí komora prekonať, môže tvoriť zúženie chlopne prítomnej v aorte, tzv. aortálna stenóza alebo vysoký krvný tlak. V takomto prípade nastáva koncentrická hypertrofia ľavej komory (dutina je zúžená a stena zhrubnutá).

Excentrická hypertrofia komory vzniká pri preťažení objemom krvi, ktorú má vypudiť. Príčinou môže byť opäť chlopňová chyba v aorte, tzv. aortálna insuficiencia, pri ktorej je chlopňa nedostatočná a prepúšťa krv naspäť do komory, čo spôsobuje jej hromadenie. Komora v tomto prípade zmení svoj vzhľad tak, že sa rozšíri jej dutina a stena je dilatovaná.

Fyziologická hrúbka steny ľavej komory je od 10 – 12mm, pri hypertrofii sa zväčší nad 12mm. Zhrubnutie steny však zároveň spôsobí stratu jej elasticity a spôsobuje zvýšené riziko zlyhania srdca či vzniku arytmií. Väčšinou sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú neliečený vysoký krvný tlak.

Príčiny vzniku

  • neliečený vysoký krvný tlak,
  • stenóza aortálnej chlopne,
  • aortálna insuficiencia.
Pulmonálna hypertenzia ako príčina vzniku pravostrannej hypertrofie
ZDROJ:Designua/Shutterstock.com

Veľké srdce športovcov

Pri dlhodobom vykonávaní fyzickej aktivity, akou je aj pravidelný šport, nastáva fyziologická hypertrofia srdca. Je vlastne odpoveďou na zvýšené nároky organizmu. Pri športe a fyzickej práci potrebujú naše svaly pre svoju správnu funkciu väčší prísun kyslíka. Prívod kyslíka je zabezpečený cirkuláciou krvi, ktorá sa nezaobíde bez svojej hlavnej pumpy – srdca, ktoré je v takejto situácii namáhané omnoho viac, než v pokoji. Aby srdce zvýšené potreby “utiahlo”, adaptuje sa nárastom svalovej hmoty, čím získa väčšiu silu.

Aby u športovcov nedošlo k patologickej hypertrofii (keď narastá väzivo a nie svalová hmota), musia cvičiť pravidelne a zaťaženie srdca musí byť postupné, bez veľkých výkyvov a zmien.

Symptómy hypertrofie srdca

Hypertrofia srdcových komôr sa väčšinou rozvinie postupne. Najmä v počiatočných štádiách nemusí mať ochorenie vplyv na každodenný život a pacient ani nemusí spozorovať žiadne príznaky. Časom sa však môže objaviť:

  • bolesť na hrudníku (často po vykonaní fyzickej aktivity, ale aj v pokoji či po najedení),
  • búšenie srdca (palpitácie, pocit nepravidelných úderov srdca, vynechávania úderov či úderov navyše),
  • lapanie po dychu,
  • závrate (taktiež počas alebo po vykonaní fyzickej aktivity),
  • únava,
  • strata vedomia,
  • opuchy dolných končatín (pri pravostrannom zlyhávaní, ako dôsledok hromadenia krvi pred srdcom, v obehu).

V prípade, že spozorujete tieto príznaky, pociťujete bolesť na hrudi, máte problémy s dýchaním a pociťujete búšenie srdca a najmä v spojitosti s vysokým krvným tlakom, mali by ste navštíviť svojho lekára. Symptómy môžu súvisieť s iným srdcovým ochorením, ako je napríklad kongestívne zlyhávanie srdca, ale občas sa môžu objaviť aj u zdravých ľudí. Len lekár dokáže určiť správnu diagnózu a príčinu objavených symptómov.

Príznaky
ZDROJ:Motortion Films/Shutterstock.com

Rizikové faktory

Okrem vysokého krvného tlaku a chlopňových chýb, ktoré sú príčinou vzniku hypertrofie srdca, existujú aj rizikové faktory, ktorých prítomnosť spôsobuje zvýšenú náchylnosť pre vznik tohto ochorenia. Ide o:

  • vek – väčšie sklony k hypertrofii srdca majú starší ľudia, so stúpajúcim vekom výskyt narastá,
  • váhu – nadváha a obezita sa väčšinou spája aj s vysokým krvným tlakom, ktorý spôsobuje vznik tohto ochorenia,
  • pohlavie – u žien sa vyskytuje vo väčšej miere,
  • dedičnosť – výskyt hypertrofie v rodine.

Diagnostika

Lekár pri vyšetrení najskôr odoberie anamnézu, pýta sa na symptómy a ťažkosti, ktoré pacient pociťuje, zaujíma sa o jeho životný štýl, jeho rodinnú anamnézu (teda či ochorenia srdca má pacient v rodine), atď. Následne je potrebná röntgenová (RTG) snímka, pre posúdenie polohy srdca. Neoddeliteľnou súčasťou diagnostiky je ultrazvukové vyšetrenie – echokardiografia (ECHO). Elektrokardiografické (EKG) vyšetrenie má pri diagnostike hypertrofie len orientačný význam, nakoľko mnohí pacienti s hypertrofiou môžu mať normálne EKG, sú teda falošne negatívni.

Prečítajte si tiež: Vyšetrenie srdca a jeho ciev.

Liečba

Terapia pozostáva z liečby a odstránenia primárnej príčiny, kvôli ktorej hypertrofia vznikla. Ak je príčinou vysoký krvný tlak, jeho liečba dokáže zmierniť priebeh ochorenia. Ak je príčinou chyba chlopní, môže byť potrebný chirurgický zákrok, pri ktorom sú chlopne opravené či nahradené. Dôležité je skoré zachytenie choroby a jej následná liečba, nakoľko pri neriešení tohto problému môže hypertrofia spôsobiť zlyhanie srdca, jeho náhlu zástavu či infarkt.

Lekár vám môže predpísať niektoré z nasledujúcich skupín liekov:

  • beta-blokátory,
  • ACE inhibítory,
  • blokátory angiotenzín II receptorov,
  • diuretiká.

Keďže elektrické potenciály vyvolávajúce kontrakciu srdca sa vytvárajú v jeho pravej časti, hypertrofia pravej komory môže spôsobovať ťažkosti s pravidelnosťou jeho rytmu. V tomto prípade môže byť zavedený kardiostimulátor, tzv. pacemaker, ktorý pomôže regulovať správny rytmus. Jednotlivé symptómy a závažnosť ochorenia dokáže posúdiť len lekár, ktorý následne vyberie najbezpečnejšiu a najvhodnejšiu liečbu.

Operácia srdcových chlopní je súčasťou liečby
ZDROJ:Africa Studio/Shutterstock.com 

Prevencia

Sú faktory, ktoré ovplyvniť nevieme. Nepochybne sem patrí naše pohlavie, vek či dedičnosť. Avšak aj rizikové faktory v kombinácii so správnym prístupom k vlastnému zdraviu, dokážu výrazne znížiť šance na rozvoj hypertrofie srdca.

Zdravý životný štýl

Patrí sem zdravá strava, dostatočný príjem tekutín, dostatok pohybu a pravidelný neprerušovaný spánok.

Strava by mala byť vyvážená a pestrá, s nízkym obsahom solí a tukov a s vysokým podielom zeleniny. Z tekutín je najvhodnejšia čistá voda, prípade bylinkové čaje. Vyhnúť by ste sa mali sladeným a, samozrejme, alkoholickým nápojom. Pozor by ste si mali dať na svoju váhu, nakoľko obezita je úzko prepojená s vysokým krvným tlakom a rozvojom diabetu, ktoré patria medzi príčiny vzniku hypertrofie srdca. Čo sa týka spánku, jeho dĺžka by mala byť približne 7-8 hodín, nie menej. Spánok by nemal byť prerušovaný a spať by ste mali v úplne zatemnenej miestnosti. Pri pohybe je kľúčová jeho pravidelnosť a postupné zaťažovanie.

Pravidelné prehliadky u lekára

Spoločne s domácim monitorovaním vlastného zdravia, najmä pomocou pravidelného merania krvného tlaku, by ste nemali zabúdať na pravidelné preventívne prehliadky. Obzvlášť pokiaľ máte diagnostikované aj iné srdcovocievne ochorenie či ochorenie pľúc.

Skoncujte so závislosťami

Alkohol aj cigarety majú výrazný vplyv na srdce a celú cievnu sústavu. Poškodzujú výstelku ciev a cigaretový dym navyše spôsobuje aj ochorenia dýchacích ciest. Vynechaním týchto návykových látok znižujete riziko vzniku hypertrofie, ako aj mnohých ďalších kardiovaskulárnych ochorení.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

What is Left Ventricular Hypertrophy (LVH)?

Right Ventricular Hypertrophy

Heart Disease and Hypertrophic Cardiomyopathy

Understanding Right Ventricular Hypertrophy

Left ventricular hypertrophy

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcanadmerné potenieporuchy vedomiasrdcesrdcové arytmiesucho v ústachzávraťzlyhanie srdca