27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Tichá choroba – vysoký krvný tlak

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vysoký krvný tlak patrí k najčastejším ochoreniam srdcovo-cievneho systému. Mnohokrát prebieha úplne bez príznakov a veľká časť ľudí ani len netuší, že trpí touto diagnózou. Práve preto je nebezpečný. Jedinou možnosťou ako odhaliť túto chorobu a predísť komplikáciám typu cievna mozgová príhoda, infarkt srdca, poškodenie obličiek a zraku, je pravidelné meranie tlaku a preventívne prehliadky.

Čo je to krvný tlak?

Tlak, ktorým pôsobí krv na stenu ciev, nazývame krvný tlak. Jeho hodnota závisí na dvoch faktoroch: sile, ktorou srdce pumpuje krv do tela a pružnosti ciev.

Hodnoty krvného tlaku sa udávajú ako dvojica čísiel, napr. 120/80 v mm Hg. Prvé číslo (systolický tlak) udáva, akým tlakom je vypudená krv zo srdca – srdce sa sťahuje. Druhé číslo (diastolický tlak) udáva hodnotu tlaku ochabnutia srdca medzi dvomi sťahmi a súvisí s pružnosťou ciev.

Aký je význam krvného tlaku?

Srdce pracuje ako čerpadlo pumpujúce do tela krv, ktorá následne preteká cez tepny a privádza kyslík a iné živiny potrebné pre správne fungovanie organizmu. Aby tento transport prebiehal úspešne, je okrem iného potrebný určitý tlak, tzv. krvný tlak (TK). Normálne hodnoty TK závisia od spôsobu a miesta merania. Podľa Európskej kardiologickej spoločnosti a Európskej hypertenziologickej spoločnosti rozlišujeme:

Kategória

Systolický tlak

Diastolický tlak

Optimálny

120

80

Normálny

120 – 129

80 – 84

Vysoký normálny

130 – 139

85 – 89

Hypertenzia 1. stupňa (mierna)

140 – 159

90 – 99

Hypertenzia 2. stupňa (stredne závažná)

160 – 179

100 – 109

Hypertenzia 3. stupňa (závažná)

180

110

Izolovaná systolická hypertenzia

140

90

Výskyt hypertenzie

Výskyt tohto ochorenia je závislý od viacerých faktorov (vek, pohlavie, rasová príslušnosť, životný štýl) a výrazne narastá s vekom. V súčasnosti je predpoklad, že viac ako 40 % dospelej populácie trpí týmto ochorením. Do 50. roku života prevažujú muži, od 65. roku sa rozdiel medzi pohlaviami stráca.

Aké sú príčiny vzniku vysokého krvného tlaku?

Rozlišujeme dve veľké skupiny hypertenzie:

  • primárna, ktorú má viac ako 90 % pacientov,
  • sekundárna.

Príčiny primárnej hypertenzie nie sú známe. Poznáme len tzv. rizikové faktory (faktory, ktorých prítomnosť zvyšuje pravdepodobnosť výskytu ochorenia, avšak ich neprítomnosť nie je zárukou, že sa nevyvinie):

Sekundárna hypertenzia

Výskyt tohto typu ochorenia predstavuje 10 % všetkých ochorení na vysoký krvný tlak. Na rozdiel od predchádzajúcej skupiny príčiny sekundárnej hypertenzie poznáme. Patria sem niektoré ochorenia obličiek a žliaz s vnútorným vylučovaním, užívanie niektorých skupín liekov (antikoncepčné tabletky, kortikosteroidy a pod.) a toxické vplyvy ťažkých kovov ako je olovo alebo ortuť.

Ako sa vysoký krvný tlak prejavuje?

Vysoký krvný tlak je tzv. tichá choroba, nemá žiadne typické príznaky. Mnohokrát pacient vôbec nevie, že ním trpí. Častokrát je odhalené náhodne pri návšteve obvodného lekára. Veľká časť pacientov sa aj pri vyšších hodnotách krvného tlaku cíti zdravá.

Na druhej strane vysoký krvný tlak môže mať aj iba nešpecifické prejavy, akými sú bolesť hlavy, krvácanie z nosa, závraty, poruchy spánku, hučanie v ušiach, dušnosť a poruchy funkcie rôznych orgánov.

Ako zistím, že mám vysoký krvný tlak?

Odmeraním tlakomerom. Na základe výsledku jedného merania sa však táto diagnóza nemôže stanoviť. Tonometer (tlakomer) si môže človek bežne zakúpiť, merať tlak podľa svojej potreby doma a zostaviť denný profil svojho tlaku krvi. Niekedy je potrebné pristúpiť k 24-hodinovému monitorovaniu krvného tlaku, pri ktorom zostáva manžeta tlakomeru na ramene celý deň, tlak krvi je meraný v pravidelných časových intervaloch a ukladaný do pamäte prístroja. Aby bol výsledok merania čo najpresnejší, je potrebné dodržiavať isté pravidlá:

  • merať v sede a v pokoji po 10 minútach od poslednej fyzickej námahy,
  • najmenej 30 minút pred meraním nie je vhodné jesť, piť a fajčiť,
  • upevniť manžetu na rameno asi 2 cm nad lakťovú jamku, mať voľne podložené predlaktie vo výške srdca,
  • zvoliť správnu veľkosť manžety (podľa obvodu ramena), aby vyhrnutý rukáv neškrtil končatinu nad manžetou alebo aby pod manžetou nebola schovaná časť oblečenia,
  • nerozprávať počas merania.

Je možné vysoký krvný tlak liečiť?

Áno. Liečbu môžeme rozdeliť do dvoch veľkých skupín:

  1. nefarmakologická liečba, bez použitia liekov, len režimovými opatreniami, ktoré si vie pacient sám ovplyvniť. Zaraďujeme sem:

    • dosiahnutie normálnej telesnej hmotnosti,

    • zníženie príjmu sodíka kuchynskou soľou a slanými minerálnymi vodami,

    • obmedzenie fajčenia a pitia alkoholu,

    • pravidelnú fyzickú aktivitu: rýchla chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie, nevhodné je posilňovanie a silové športy,

    • obmedzenie stresu a venovanie času na odpočinok,

    • dostatočnú konzumáciu ovocia a zeleniny, potravín s obsahom vlákniny,

    • obmedzenie konzumácie mastných jedál a sladkostí, uprednostňujeme používanie rastlinných olejov, napr. olivového oleja.

  2. farmakologická liečba prostredníctvom liekov. Lieky znižujúce krvný tlak sa nazývajú antihypertenzíva. Začiatok liečby sa začína obvykle jedným liekom, avšak v niektorých prípadoch liečba len jedným liekom nestačí a je potrebné pristúpiť ku kombinácii. Na trhu sú rôzne skupiny antihypertenzív:

    • ACE – inhibítory/ antagonisti AT1 receptorov – účinkujú na úrovni ciev a obličiek,

    • blokátory vápnikových kanálov – účinkujú na úrovni ciev,

    • diuretiká – účinkujú na úrovni obličiek,

    • beta-blokátory – účinkujú na úrovni srdca,

    • centrálne účinkujúce lieky – na úrovni mozgu.

Ak si pacient pri užívaní týchto liekov nameria normálne hodnoty krvného tlaku neznamená, že je vyliečený a liek môže vynechať. Liečba antihypertenzívami je obyčajne doživotná, ak neurčí váš ošetrujúci lekár inak.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesť na hrudibúšenie srdcacievydýchavičnosťhypertenziamdlobyslabosťsrdceúnava