12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Telesný zápach

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Telesný zápach sa začína objavovať v období puberty. Muži ním trpia zvyčajne viac, keďže sa viac potia z apokrinných žliaz ako ženy, hoci tie ich majú celkovo viac. Telesný zápach ľudí staršej vekovej kategórie býva nepríjemnejší ako zápach mladších.

Vznik a príčiny

Baktérie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho tela. Nakŕmia sa výživnými látkami obsiahnutými v pote, je to pre nich ideálne prostredie na rozmnožovanie. Keď sa baktérie živia, produkujú plyn rovnako ako väčšina živočíchov. Jednoducho – kto sa neumýva poriadne, vytvára si v podpazuší vlastnú kolóniu baktérií. Iba dve percentá populácie majú to šťastie, že nevylučujú žiadne látky potrebné na výživu baktérií. Nepríjemný telesný pach však nemusí spôsobovať iba nedostatok hygieny alebo nepoužívanie antiperspirantov. Výraznejší je pot človeka s nadváhou a na vine môže byť aj choroba. V chorom tele sa totiž mení zloženie tekutín, teda aj potu. Medzi vážnejšie ochorenia, ktoré zapáchajúci pot môže signalizovať, patrí cukrovka, porucha štítnej žľazy, problémy s pečeňou a zažívacie ťažkosti. Zhruba tretina z tých, ktorí trpia nepríjemným telesným pachom bez zjavnej príčiny, mala pozitívny test na metabolickú poruchu trimetylaminúriu (syndróm rybieho zápachu – TMU).Ľudia s nepríjemným zápachom často bojujú aj so psychickými problémami. Užívanieliekovtakistoobčasvedie k nadmernému poteniu, pot navyše zapácha (napríklad pri užívaní antidepresív).Rovnako nadmerný stres je príčinou zvýšeného potenia.

Telesný pach môže byť indíciou aj inej choroby, alebo komplikácie:

  • amoniakový zápach signalizuje problémy s močovým mechúrom alebo obličkami,
  • zápach acetónu alebo zhnitých jabĺk je typický pre neliečených cukrovkárov,
  • vôňa spáleného jedla môže naznačovať problémy s tenkým črevom a srdcom,
  • problémy pečene alebo žlčníka sa zvyknú prejavovať tukovým zápachom, alebo zápachom masla,
  • zápach kozieho syra, alebo koziny je typický pre schizofréniu
  • spozornieť by mali tí, ktorí cítia zápach spálených pneumatík, ale ich okolie nie, pretože v tom prípade môže ísť až o nádor na mozgu.

2669352109 V tehotenstve pracujú potné žľazy žien na plné obrátky, v tele sa zvyšuje prietok krvi – aj v podpazuší. Hormonálne zmeny sú sprievodným znakom i v prípade menopauzy. Ženy sa teda potia preto, lebo z nich sála teplo. To vyvoláva reakciu, ktorá ich prirodzene ochladzuje.

Prevencia

Medzi potraviny, ktoré ovplyvňujú telesný pach, treba zaradiť najmä cesnak, cibuľu, červené mäso, ryby, špargľu, vajcia, mliečne výrobky. Spomedzi korenín karí alebo čili. Rovnako nepríjemné je to s potom aj po pití alkoholu (aj po uplynutí viacerých hodín alebo vyčistení zubov) či po fajčení. Naopak, mäta zmierňuje zápach potu.

Zápach vyvoláva aj oblečenie, baktériám sa viac darí v umelých materiáloch ako v prírodných. Kto sa chce vyhnúť nepríjemnému telesnému pachu, mal by dbať na čistotu celého tela, najmä v podpazuší a na zadku. Dôležitá je pravidelná ranná sprcha. Na pot a baktérie, ktoré vyvolávajú neznesiteľný pach tela, najúčinnejšie pôsobí parfumované mydlo s antiseptickou prísadou, pretože zabraňuje šíreniu baktérií. Proti poteniu sú účinné antiperspiranty.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
kožamenopauzanechutenstvopoteniepotné žlazysyndróm rybieho zápachu