Draslík je elektrolyt, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu svalov a nervov. Keďže v tele je ho malé množstvo, aj menšie zvýšenie alebo zníženie jeho obsahu v krvi môže viesť k vážnym zdravotným problémom.Na meranie množstva draslíka v krvi sa používa špecifický krvný test.
Lekár môže pacientovi odporučiť test na draslík ako súčasť bežnej kontroly, prípadne ak má podozrenie, že má v tele nerovnováhu elektrolytov. Aj samotný draslík je elektrolyt, pričom elektrolyty sa v tele stávajú iónmi a vedú elektrickú energiu. Bunky a orgány na správne fungovanie potrebujú, aby elektrolyty pracovali normálne. Test na draslík sa vykonáva aj pri podozrení na iné diagnózy.
Test na draslík pomáha pri kontrole alebo monitorovaní nerovnováhy elektrolytov a pri sledovaní niektorých liekov, ktoré ovplyvňujú hladiny draslíka (najmä diuretiká, lieky na srdce a lieky na vysoký krvný tlak). Ďalej je prospešný ako súčasť diagnostiky srdcových problémov a vysokého krvného tlaku a pri diagnostike alebo monitorovaní ochorenia obličiek. Test je dôležitý aj pri kontrole metabolickej acidózy (keď obličky neodstraňujú dostatok kyselín z tela alebo telo produkuje príliš veľa kyseliny), pri diagnostikovaní alkalózy (stav, keď telesné tekutiny majú nadbytok alkalickej látky) a pri zisťovaní príčiny paralýzy.
Pred testom je zväčša nutné, aby pacient prestal užívať lieky, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky. Test na draslík sa vykonáva ako iné rutinné krvné testy – odoberie sa krv zo žily. Riziká a vedľajšie účinky testu na draslík sú rovnaké ako pri ostatných podobných testoch. Niekedy môže byť problém s napichnutím žily, zriedkavo sa po odbere objaví krvácanie, podliatina, točenie hlavy alebo mdloby. Keďže ide o prepichnutie kože, existuje aj menšie riziko infekcie. Zväčša však test prebehne za pár minút a bez akýchkoľvek problémov.
Diagnóza
Telo potrebuje draslík, aby nervové a svalové bunky fungovali správne. Normálna hladina draslíka je medzi 3,6 a 5,2 milimólov na liter, pričom jednotlivé laboratóriá môžu používať rôzne hodnoty. Preto je nutné, aby pacienta o výsledku informoval lekár.
Nízke hladiny draslíka (hypokaliémia)
Tento výsledok testu môže byť zapríčinený:
Vysoké hladiny draslíka (hyperkalémia)
Hladina draslíka v krvi 7,0 milimólov na liter alebo vyššia môže ohroziť život. Ak má pacient hladiny draslíka v krvi vyššie ako normálne, príčinou môže byť:
Takzvané falošné výsledky
V prípade tohto testu môže dôjsť aj ku skresleniu výsledkov. Stáva sa to, keď pacient počas odberu krvi uvoľní a nadmerne zovrie päsť, prípadne počas prenášania vzorky do laboratória alebo pri jej pretrepávaní unikne draslík z buniek do séra. Ak má lekár podozrenie na falošný výsledok, zrejme test zopakuje.
Pre ľudský organizmus je draslík veľmi dôležitý. Množstvo draslíka, ktoré človek potrebuje, závisí od jeho veku, pohlavia a špecifických zdravotných podmienok, ale najjednoduchšia cesta, ako ho dopĺňať, je vhodná strava. Výborné zdroje sú: mangold, fazuľa, šošovica, sladké zemiaky, špenát, papája a banány.