Jedným zo spôsobov testovania sluchu je použitie audiometrie. Audiometrická skúška overí, ako človek počuje/nepočuje, testuje intenzitu a tón zvukov, problémy s vyváženosťou a iné problémy súvisiace s funkciou vnútorného ucha. Test robí audiológ, lekár, ktorý sa špecializuje na diagnostiku a liečbu straty sluchu. Audiometria je neinvazívna a nepredstavuje žiadne riziko.
Sluch sa zväčša testuje, keď človek zaregistruje problémy pri počúvaní zvukov. Zhoršenie až stratu sluchu zapríčiňujú:
Diagnóza
Poškodenie ucha alebo dlhodobé vystavenie hlasným zvukom môžu vyústiť až do straty sluchu. Senzorická porucha sluchu, teda zníženie sluchu, nastáva, keď bunky vnútri ucha nefungujú správne. Zvukové vibrácie sa nedostatočne menia na nervové impulzy, ktoré majú byť prenášané do mozgu. Senzorická porucha môže tiež nastať vinou poškodenia nervu, ktorý prenáša zvukové informácie do mozgu, alebo pre poškodenie časti mozgu, ktorá spracováva tieto informácie.
Pomocou sluchových testov pacient zistí, či má poruchu sluchu, aký druh poruchy sluchu má, aká veľká je strata sluchu na jednotlivých frekvenciách a či je porucha sluchu prítomná v oboch ušiach, alebo len v jednom uchu (unilaterálna).
Jednotkou intenzity zvuku je decibel (dB). Zdravé ľudské ucho počuje tiché zvuky, ako je šepot. Ide približne o 20 dB. Hlasný zvuk, napríklad prúdový motor, sa pohybuje v rozpätí 140 až 180 dB. Tón zvuku sa meria v cykloch za sekundu. Jednotkou merania tónu je hertz (Hz). Nízke basové tóny majú približne 50 Hz. Ľudia môžu počuť tóny medzi 20 až 20 000 Hz. Ľudská reč všeobecne spadá do rozmedzia 500 – 3 000 Hz.
Existuje niekoľko testov, ktoré sa týkajú audiometrie. Test čistého tónu meria najtichší zvuk, ktorý môže človek počuť na rôznych miestach. Zahŕňa použitie audiometra (prístroj, ktorý prehráva zvuky pomocou slúchadiel). Audiológ bude hrať rôzne zvuky, napríklad tóny a reč, v rôznych intervaloch do jedného ucha naraz, aby určil rozsah sluchu.
Ďalší test umožňuje lekárovi posúdiť schopnosť odlíšiť reč od hluku v pozadí. Pacientovi prehrá zvukovú vzorku a úlohou pacienta je, aby zopakoval slová, ktoré počul. Rozpoznávanie slov môže byť užitočné pri diagnostike straty sluchu.
Na určenie úrovne, ako dobre pacient počuje vibrácie v ušiach, môže byť použitá ladiaca vidlička. Audiológ umiestni kovové zariadenie ku kosti za uchom (mastoidná kosť) alebo použije kostný oscilátor, aby určil, ako dobre prechádzajú vibrácie cez kosť do vnútorného ucha.
Po skončení testu lekár prejde s pacientom výsledky. V závislosti od toho, ako dobre počuje hlasitosť a tón, odporučí preventívne opatrenia. Najčastejšie ide o nosenie slúchadiel v prítomnosti hlasných zvukov, prípadne odporučí nápravné opatrenia, ktoré pacient potrebuje, napríklad nosenie načúvacieho prístroja.
Najlepšou prevenciou pri zhoršení sluchu je pobyt v tichom prostredí a vyhýbanie sa hluku. Pri pobyte v prostredí, ktoré je nadmerne hlučné, je vhodné použiť ochranné pomôcky ako slúchadlá či tlmiče. Sluch je možné aj trénovať. Rovnako je vhodné stráviť aspoň nejaký čas denne v úplnom tichu. Ak pacient pociťuje určité problémy so sluchom, je dobré čo najskôr navštíviť lekára. Skoré podchytenie problému a prípadná kompenzácia defektu zlepší dopad používania prípadného načúvajúceho prístroja.