12.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Tlakové vredy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Tlakový vred je známy aj ako dekubitový. Je to otvorená rana na koži. Často sa vyskytuje na koži pokrývajúcej kosti. Postihnutými miestami bývajú boky, chrbát, zadok a členky. Ide o stav, ktorý je bežný u starších či menej pohyblivých ľudí, prípadne u ľudí s krehkou kožou.

Príznaky

Tlakové vredy majú rôzne fázy a každá z nich má svoje špecifiká. V závislosti od toho môže mať pacient niektorý z príznakov, ako je odfarbenie kože, bolesť v postihnutej oblasti, infekcia, porušená pokožka a koža, ktorá je mäkšia alebo pevnejšia než okolitá koža.

Etapy vredov

Existuje proces odstupňovania, ktorý pomáha lekárom diagnostikovať a liečiť pacienta.

Etapa 1: Koža nie je narušená, ale je sfarbená. Oblasť môže mať červenú farbu. Farba môže byť aj modrá či fialová, ak má pacient tmavšiu pleť.

Etapa 2: Koža je otvorená a vykazuje príznaky tkanivovej smrti okolo rany. Vred je plytký, s červenoružovým zafarbením. Môže to byť aj pľuzgier naplnený tekutinou.

Etapa 3: Vred je oveľa hlbšie v koži. Ovplyvňuje vrstvu tukov a vyzerá ako kráter. Môže obsahovať hnis a môže bolieť.

Etapa 4: V tejto fáze sú ovplyvnené mnohé vrstvy vrátane svalov a kostí. Pridáva sa tmavá farba a vnútorná bolesť.

Vznik a príčiny

Tlak je jednou z hlavných príčin dekubitového vredu. Dlhodobé ležanie na určitej časti tela môže spôsobiť rozpad pokožky, pričom boky a zadok sú zvlášť citlivé na následné deformácie.

Tlakové vredy sa môžu vyskytnúť aj vtedy, keď si človek škriabe pokožku o tvrdý alebo drsný povrch. Tlak spôsobený trením môže na pokožke poškodiť vonkajšiu vrstvu buniek kože (epidermis).

Príčinou vredov môže byť tiež nosenie špinavého oblečenia alebo spodnej bielizne dlhší čas. Spôsobuje to otvorené rany na koži.

Rizikové skupiny ľudí, ktorí sú náchylnejší na vznik vredov, tvoria ľudia:

  • starší
  • so zníženou pohyblivosťou
  • tráviaci dlhé obdobia v posteli alebo na invalidnom vozíku
  • neschopní bez pomoci presúvať určité časti tela
  • trpiaci diabetom, pretože obmedzuje krvný obeh, to môže spôsobiť poškodenie tkaniva v koži a zvýšiť riziko vredov
  • s krehkou kožou
  • s nedostatočnými stravovacími návykmi, lebo bez potrebných živín sa mení kvalita kože

Diagnostika

Pacient, prípadne človek, ktorý sa oňho stará, by mal požiadať o lekársku pomoc okamžite, keď sa začnú prejavovať zmeny na koži. Lekár zhodnotí veľkosť a hĺbku vredu, typ tkaniva priamo ovplyvneného vredom (koža, svalstvo alebo kosť), farbu kože ovplyvnenej vredom, množstvo mŕtveho tkaniva, ktoré sa vyskytuje v okolí vredu, celkový stav vredov (prítomnosť infekcie, zápach a krvácanie).

Kvôli komplexnejšej diagnostike môžu pacientovi odobrať vzorky tekutín a tkaniva, aby sa skontrolovali prípadné znaky množenia baktérií či rakoviny.

Liečba

Liečba vždy závisí od štádia vredu. Môže zahŕňať lieky, terapiu alebo operáciu. Počas liečby je dôležité, aby sa vredy udržiavali čisté. Ide o podporu hojenia, preto lekár nariaďuje častú výmenu obväzov. Ak je to nutné, nariadi i debridement, proces odstraňovania mŕtveho tkaniva. Ak sa objavila infekcia, najčastejšie sa predpisujú antibakteriálne lieky. Pacientom často pomáhajú aj lieky na zmiernenie alebo zníženie akéhokoľvek nepohodlia a bolesti.

Ako žiť s chorobou

Liečebný proces závisí od štádia vredu. Čím skôr sa diagnostikuje, tým skôr pacient začne liečbu a môže sa zotavovať. Lekári tiež odporúčajú zmenu stravy na kvalitnejšiu, jej zvýšený príjem a dostatočný pitný režim kvôli hydratácii pokožky. Neskoršie štádiá vredov často vyžadujú agresívnejšie ošetrenia, teda aj dlhší čas regenerácie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
červená kožakožaotvorená ranavredy