10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Topické kortikosteroidy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

    Topické (lokálne) kortikosteroidy patria k najčastejšie používaným liekom. Najvýraznejšie sa uplatňujú v dermatológii. V druhej polovici dvadsiateho storočia znamenala táto skupina liečiv revolúciu v liečbe kožných ochorení. Aj dnes sú často liekom prvej voľby pri riešení problémov akútnych zápalových dermatóz. Ich neadekvátna aplikácia na tlmenie nepríjemných prejavov kožného ochorenia (svrbenie) alebo na zmierňovanie pocitu suchosti kože je častou príčinou obáv lekárov. Pri nadmernom používaní v dôsledku nedodržiavania dávok indikovaných lekárom majú kortikosteroidy viacero vedľajších účinkov.

    Charakteristika

    Topické kortikosteroidy (steroidy) sú lieky aplikované na kožu na zníženie zápalu a podráždenia. Sú dostupné vo formách – krémy, pleťové vody, gély, peny a masti – a v štyroch koncentráciách – mierne, stredne silné, silné a veľmi silné. Mierne kortikosteroidy, napríklad hydrokortizón, sú často voľne dostupné a možno ich kúpiť v lekárni. Silnejšie formy vyžadujú lekársky predpis. Problémy, pri liečbe ktorých nachádza uplatnenie práve aplikácia lokálnych kortikosteroidov, sú: ekzém (napríklad atopický), seboroická dermatitída (spôsobuje príznaky, ako sú lupiny, šupiny na koži a mapovité začervenania pokožky), psoriáza, plienková vyrážka, lichen planus (svrbivé neinfekčné vyrážky), diskoidný lupus erythematosus (typ lupusu, ktorý zvyčajne postihuje iba kožu), podráždenie pokožky spôsobené uštipnutím hmyzu alebo bodnutím žihadlom. Topické kortikosteroidy nemôžu tieto stavy vyliečiť, ale môžu pomôcť pri zmierňovaní ich príznakov.

    Kto môže používať topické kortikosteroidy

    Pre väčšinu dospelých a detí je použitie topických kortikosteroidov bezpečné, existujú však situácie, keď sa neodporúčajú. Ich aplikácia je kontraindikovaná pri infekciách kože, ktoré nediagnostikoval lekár, aj pri niektorých kožných ochoreniach (rosacea, akné a kožné vredy) a pri otvorených ranách. Väčšina topických kortikosteroidov je bezpečná aj počas tehotenstva alebo dojčenia. V prípade aplikácie mierne silného lokálneho kostrikosteroidu na prsia je dôležité pred dojčením túto časť tela dôkladne vyčistiť a zbaviť zvyškov liečiva. Veľmi silné topické kortikosteroidy sa nepoužívajú v prípade tehotných alebo dojčiacich žien ani veľmi malých detí. Výnimky má vždy pod dohľadom dermatológ.

    Ako používať topické kortikosteroidy

    Ak lekár pacientovi neposkytne špecifický výklad použitia, mal by sa pacient riadiť podľa pokynov na príbalovom letáku, kde sú uvedené informácie o frekvencii dávkovania a množstve použitia liečiva. Väčšina ľudí využíva lokálne kortikosteroidy raz alebo dvakrát denne počas jedného alebo dvoch týždňov. Dĺžku liečby stanovuje lekár. Liek sa má aplikovať len na postihnuté miesta pokožky jemným vtieraním do pokožky v smere rastu vlasov alebo ochlpenia. V prípade kombinácie s prípravkami na zmäkčenie pokožky sa najskôr nanášajú práve tie. Pacient počká približne 30 minút a aplikuje vrstvu topického kortikosteroidu.

    Slabšie topické steroidy sa používajú na tenké a citlivé oblasti tela, ako je podpazušie, slabiny, zadok a záhyby prsníkov, tvár, očné viečka, perianálna časť. Mierne steroidy sa používajú na atopickú dermatitídu, nummulárny ekzém, xerotický ekzém, lichenovú sklerózu a atrofiu vulvy, svrab a závažnú dermatitídu. Silné steroidy sa používajú na liečbu psoriázy, lichenu planus, diskoidného lupusu, popraskaných nôh, liečbu chronickej lichenovej choroby, vážne podráždenie brečtanom, ale aj pri liečbe alopecie areata, nummulárneho ekzému a ťažkej atopickej dermatitídy u dospelých.

    Niektoré prípravky udávajú ako jednotku množstva pojem „špička prsta” (z anglického fingertip units – FTU). Toto množstvo predstavuje približne 500 mg účinnej látky, teda množstvo, ktoré pokryje plochu od špičky dospelého prsta k prvému záhybu kĺba prsta. Toto množstvo by malo byť dostatočné na ošetrenie pokožky, ktorej plocha by bola dvojnásobkom veľkosti dospelej ruky. Odporúčané dávkovanie závisí od toho, ktorú časť tela lekár lieči, pretože pokožka je v určitých častiach tela tenšia a citlivejšia na účinky kortikosteroidov. U dospelých odporúčané množstvo (FTU) predstavuje približne 0,5 FTU na genitálie, 1 FTU na ruky, lakte a kolená, 1,5 FTU na nohy vrátane stupají, 2,5 FTU na tvár a krk, 3 FTU na pokožku hlavy, 4 FTU na ruku a rameno spolu alebo na zadok a 8 FTU pre nohy a hrudník alebo nohy a chrbát. V prípade detí aplikácia a množstvo závisia od veku a indikuje ich lekár.

    Vedľajšie účinky topických kortikosteroidov

    Najčastejším vedľajším účinkom je pocit pálenia alebo pichania pri aplikácii lieku. Menej časté vedľajšie účinky môžu zahŕňať zhoršenie už existujúcej kožnej infekcie, folikulitídu – zápal vlasového folikulu, stenčenie kože, kontaktnú dermatitídu, akné alebo zhoršenie existujúceho akné, rosaceu, zmeny farby kože alebo nadmerný rast vlasov v oblasti liečenej pokožky. Uvádza sa i zvýšené riziko cukrovky, osteoporózy a závislosti od používania kortikosteroidov.

    Starší a veľmi mladí ľudia sú zraniteľnejší. Ak sa silné alebo veľmi účinné topické kortikosteroidy používajú dlho alebo na veľkej ploche, existuje riziko, že liečivo sa absorbuje do krvného obehu a spôsobí vedľajšie účinky, ako je spomalenie rastu detí alebo Cushingov syndróm.

    Redakcia portálu Lekar.sk
    Ochorenia
    ekzémkožakožné vyrážkysvrbenie kožezačervenanie