04.07.2019 • 8 minút na prečítanie

Transplantácia kmeňových buniek a kostnej drene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Transplantácia kostnej drene je lekársky postup, pri ktorom sa nahradí kostná dreň v dôsledku jej poškodenia chorobou, infekciou či chemoterapiou. Tento postup zahŕňa transplantáciu kmeňových buniek, ktoré prechádzajú do kostnej drene, kde produkujú nové krvinky a podporujú rast novej kostnej drene.
Kostná dreň je hubovité tukové tkanivo vnútri kostí. Vytvára nasledujúce časti krvi: červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík a živiny v tele, biele krvinkybojujúce proti infekcii, a krvné doštičky, ktoré sú zodpovedné za tvorbu krvných zrazenín.

Kostná dreň tiež obsahuje nezrelé krvotvorné kmeňové bunky, známe ako hematopoetické kmeňové bunky. Väčšina buniek je už zadelená, avšak tieto kmeňové bunky sú nešpecializované. To znamená, že majú potenciál množiť sa prostredníctvom bunkového delenia a buď zostávajú kmeňovými bunkami, alebo dozrievajú na rôzne druhy krviniek.

Príznaky

Transplantácia kostnej drene nahrádza poškodené kmeňové bunky zdravými. Umožňuje tak v tele vytváraťproces tvorby dostatočného množstva bielych krviniek, krvných doštičiek alebo červených krviniek, aby sa zabránilo infekciám, krvácaniu alebo anémii.
Zdravé kmeňové bunky môžu pochádzať od darcu alebo z tela pacienta. V takýchto prípadoch sa kmeňové bunky môžu zozbierať alebo nahromadiť pred začiatkom chemoterapie alebo radiačnej liečby. Tieto zdravé bunky sa potom uchovávajú a používajú pri transplantácii.

DiagnózaTransplantácie kostnej drene sa vykonávajú, keď pacient nie je dostatočne zdravý, aby telo mohlo správne fungovať. Môže to byť spôsobené chronickými infekciami, chorobami alebo liečbou rakoviny. Príčiny transplantácie kostnej drene sú:

  • aplastická anémia – porucha, pri ktorej kostná dreň zastavuje tvorbu nových krviniek
  • rakoviny, ktoré postihujú kostnú dreň, ako je leukémia, lymfóm a mnohopočetný myelóm
  • poškodená kostná dreň v dôsledku chemoterapie
  • vrodená neutropénia – dedičná porucha, spôsobuje opakujúce sa infekcie
  • kosáčikovitá anémia – dedičná krvná porucha, ktorá spôsobuje rozbité červené krvinky
  • talasémia, ktorá je tiež dedičnou krvnou poruchou – telo vytvára abnormálnu formu hemoglobínu

Transplantácia kostnej drene sa považuje za hlavný lekársky postup pri liečbe, no zvyšuje riziko vzniku viacerých stavov, ako je pokles krvného tlaku, bolesť hlavy, nevoľnosť, dýchavičnosť, zimnica a horúčka.

Uvedené symptómy sú zvyčajne krátkodobé, ale transplantácia kostnej drene môže spôsobiť i trvalejšie komplikácie. Ich rozvoj závisí od viacerých faktorov vrátane veku, celkového zdravia pacienta, ochorenia, na ktoré sa liečil, a od typu transplantácie.

Komplikácie môžu byť mierne alebo veľmi závažné. Patrí medzi ne:

  • ochorenie štepu proti hostiteľovi (GVHD – stav, keď darcovské bunky atakujú telo
  • zlyhanie štepu, ku ktorému dochádza, keď transplantované bunky nespustia produkciu nových buniek podľa plánu
  • krvácanie do pľúc, mozgu a iných častí tela
  • katarakta, charakterizovaná zakalením v šošovke oka
  • poškodenie životne dôležitých orgánov
  • skorá menopauza
  • anémia, ktorá sa vyskytuje, keď telo nevytvára dostatok červených krviniek
  • infekcia
  • nevoľnosť, hnačka alebo vracanie
  • mukozitída – stav, ktorý spôsobuje zápal a bolesť v ústach, hrdle a žalúdku

Existujú dva hlavné typy transplantácie kostnej drene. Výber závisí od toho, z akého dôvodu pacient transplantáciu potrebuje.

Autológna transplantácia: Autológne transplantácie znamenajú použitie vlastných kmeňových buniek. Zvyčajne zahŕňajú zber buniek pred začiatkom ich poškodenia, napríklad pri chemoterapii alebo ožarovaní. Po ukončení liečby sa bunky vrátia do tela pacienta. Tento typ transplantácie nie je vždy možný. Môže sa použiť iba vtedy, ak má pacient zdravú kostnú dreň. Znižuje však riziko niektorých závažných komplikácií.

Alogénna transplantácia: Alogénne transplantáty zahŕňajú použitie buniek od darcu. Darca musí byť geneticky blízky. Často je to kompatibilný príbuzný, ale genetické zhody sa dajú nájsť aj v registri darcov. Alogénne transplantáty sú nevyhnutné, ak má pacient stav, ktorý poškodil bunky kostnej drene. Prinášajú však vyššie riziko určitých komplikácií vrátane autoimunitnej reakcie, keď telo útočí na nové bunky. Úspech alogénneho transplantátu závisí od toho, ako tesne sa bunky darcu zhodujú s pacientovými.

Liečba

Pred transplantáciou sa pacient podrobí viacerým testom, aby sa zistilo, aký typ buniek kostnej drene potrebuje. Môže tiež podstúpiť ožarovanie alebo chemoterapiu, aby boli odstránené všetky rakovinové bunky alebo bunky drene predtým, ako získa nové kmeňové bunky.
Transplantácia kostnej drene trvá až týždeň. Pri alogénnej transplantácii bunky kostnej drene odoberú darcovi jeden alebo dva dni pred zákrokom. Ak sa používajú vlastné bunky, budú získané z banky kmeňových buniek.

Počas zberu kostnej drene sa bunky odoberajú cez ihlu. Pacient je v anestéze, pri ktorej necíti žiadnu bolesť. Počas leukaferézy prechádzajú bunky z kostnej drene do krvného obehu. Krv sa potom preťahuje cez intravenóznu líniu a stroj oddelí biele krvinky, ktoré obsahujú kmeňové bunky.V oblasti pravej hornej časti hrudníka sa zavedie ihla nazývaná centrálny venózny katéter alebo port. To umožňuje, aby tekutina obsahujúca nové kmeňové bunky prúdila priamo do srdca. Kmeňové bunky sa potom rozptýlia po tele. Pretečú cez krv do kostnej drene, kde začnú rásť.

Port sa ponechá na mieste, pretože transplantácia kostnej drene sa vykonáva niekoľko dní. Viacnásobné opakovanie postupu prináša novým kmeňovým bunkám najlepšiu možnosť integrovať sa do tela.

Prostredníctvom portu bude pacient dostávať i transfúzie krvi, tekutiny a prípadné živiny. Pravdepodobne bude potrebovať lieky na boj proti infekciám a pomoc, aby nová dreň rástla. Závisí to od toho, ako dobre liečbu zvládne. V tomto čase je pacient starostlivo sledovaný pre možné komplikácie.

Úspech transplantácie kostnej drene závisí predovšetkým od toho, ako sa darca a príjemca geneticky zhodujú. Niekedy môže byť veľmi ťažké nájsť najlepšiu zhodu medzi nezávislými darcami. Stav štepu sa pravidelne monitoruje. Vo všeobecnosti je kompletný medzi 10 až 28 dňami po počiatočnej transplantácii. Prvým znakom je nárast počtu bielych krviniek. Ten ukazuje, že po transplantácii sa začínajú vytvárať nové krvinky.
Priemerný čas na zotavenie po transplantácii kostnej drene je tri mesiace. Môže však trvať až rok, kým sa človek úplne zotaví. Obnova závisí od faktorov, ako je liečený stav, chemoterapia, ožarovanie, darca a zhoda, kde sa vykonáva transplantácia. Existuje riziko, že aj po transplantácii pacientovi po zvyšok života ostanú niektoré z príznakov.

Prevencia

V prípade transplantácie kostnej drene je dôležité doplniť, že kvalitu života môžu výrazne ovplyvniť problémy spôsobené samotnou transplantáciou, dlhodobé vedľajšie účinky alebo lieky potrebné na liečbu niektorých dlhodobých účinkov. Faktory, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu života, sú: depresia, úzkosť a zmeny v tele. Aj trvanie transplantácie a dlhý čas na zotavenie môžu viesť k pocitu sociálnej izolácie.

Transplantačné centrá a nemocnice ponúkajú pacientom plán starostlivosti, ktorý zlepší kvalitu života vrátane vzdelávania pacienta a jeho rodiny. Poradenstvo, rehabilitačné programy, podporné skupiny a psychologické poradenstvo môžu pomôcť znížiť negatívny vplyv na kvalitu života.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
gvhdhnačkakostná dreňnevoľnost