Umelé oplodnenie (in vitro fertilizácia – IVF) je laboratórna metóda, ktorá má zabezpečiť otehotnenie, ak to prirodzenou cestou nejde. Patrí k najúspešnejším metódam reprodukčnej medicíny. Aký má priebeh, sa dočítate v článku.
Čo je to umelé oplodnenie a prečo sa vykonáva ?
Umelé oplodnenie je metóda využívaná v reprodukčnej medicíne na docielenie tehotenstva u páru, ktorému sa nedarí alebo nemôže počať dieťa prirodzenou cestou. Asistovaná reprodukcia využíva niekoľko metód a jednou z nich je umelé oplodnenie.
Vykonáva ho lekár – špecialista na reprodukčnú medicínu, čo je pododbor gynekológie. Vykonáva sa v špecializovaných klinikách, no postupne sa menej invazívne výkony dostávajú aj do ambulancií gynekológov.
Základné techniky asistovanej reprodukcie sú:
umelé oplodnenie / in vitro fertilizácia (IVF) – pri ktorej sa žene odoberú vajíčka a mužovi spermie. Mimo tela ženy dôjde k oplodneniu vajíčok spermiami a vzniká embryo. Dôležité je podotknúť, že pri IVF je dobrá pohyblivosť spermie dôležitá, keďže musí sama vojsť do vajíčka. Embryo sa vkladá do maternice, kde by sa malo uhniezdiť. Patrí k invazívnejším a časovo aj finančne náročnejším metódam. Pravdepodobnosť otehotnenia je pri IVF vyššia ako pri inseminácii.
intracytoplazmatická fertilizácia ICSI – sa používa, ak sa pomocou IVF nedarí otehotnieť. Ihlou sa dopomôže spermii vojsť do vajíčka (to sa vykonáva v laboratóriu). A tak ako pri IVF vzniká embryo, ktoré sa vkladá do maternice.
in vitro inseminácia – je menej invazívnou metódou. Základom je vstreknutie ejakulátu priamo do dutiny maternice počas ovulácie, aby sa čo najviac skrátila cesta, ktorú musia spermia pri oplodnení prekonať. Práve táto metóda je čoraz viac bežná aj v gynekologických ambulanciách. Využíva sa, ak máte alergiu na ejakulát (aplikujú sa iba spermie – čiže sú očistené od zložiek, ktoré vyvolávajú alergiu), pri nízkom počte spermií a ich zníženej pohyblivosti.
Zdravotná poisťovňa Dôvera ponúka ako benefit pre poistenky zľavu na vybrané doplnkové laboratórne metódy, ktoré zvyšujú šancu oplodnenia pacientiek.
Metódy asistovanej reprodukcie sú využívané v týchto prípadoch:
počatie prirodzenou cestou nie je možné z dôvodu pomalých spermií alebo ak je ich počet veľmi nízky
ak trpíteendometriózou
prekonali ste ochorenie vajíčkovodov, ktoré sa stali nepriechodnými alebo sú odstránené
máte poruchy ovulácie a hormonálne výkyvy
pred liečbou onkologického ochorenia si ženy aj muži môžu zmraziť vajíčka a spermie, ktoré sa po vyliečení využijú na oplodnenie
ak plánujete dieťa vo vyššom veku platí rovnaká možnosť úschovy ešte “mladých a zdravých” vajíčok. (Vajíčka ženy vznikajú už počas embryonálneho vývinu, preto ak máte napríklad 36 rokov, vaše vajíčka sú rovnako staré a riziko ich poškodenia počas života je vyššie. Spermie sa mužom tvoria každých cca 72 hodín, preto u mužov vek nezohráva veľkú úlohu.)
alergia na ejakulát je taktiež príčina neplodnosti
niekedy môže byť príčina neplodnosti neznáma
Aké sú podmienky na umelé oplodnenie?
Indikácia lekára
Metódy asistovanej reprodukcie sa uplatňujú iba v prípade, ak je preukázaný zdravotný problém páru a s ním súvisiaca neschopnosť počatia.
Na umelé oplodnenie musíte mať partnera/partnerku a nie je možné u homosexuálnych párov
Veľmi častou otázkou je, či žena môže podstúpiť umelé oplodnenie, ak nemá partnera. Odpoveď je nie. Legislatíva to na Slovensku nedovoľuje a partner musí uznať otcovstvo dieťaťa. Rovnako tak zákon nepovoľuje umelé oplodnenie u párov rovnakého pohlavia.
Všeobecné podmienky, ak chcete mať IVF preplácané zdravotnou poisťovňou
Ak je vek matky do 39 rokov a 365 dní. Preplatené sú maximálne 3 cykly umelého oplodnenia. (Ak prvý pokus nebude úspešný, má poistenka nárok ešte na preplatenie ďalších dvoch.) Vek otca z pohľadu preplatenia cyklov IVF nehrá rolu.
Vek nad 40 rokov pri umelom oplodnení nezohráva úlohu
Pokiaľ si pár dokáže cykly IVF uhradiť sám, vek nad 40 rokov nie je kontraindikovaný. Po konzultácii s lekárom je na každom páre, aby sa rozhodol. Dôvodom váhania môže byť aj to, že úspešnosť umelého oplodnenia s vyšším vekom matky klesá, no nie je nemožné.
Priebeh umelého oplodnenia IVF krok po kroku
Celý cyklus trvá približne 4 až 6 týždňov. Zvyčajne závisí od odpovede na hormonálnu stimuláciu vaječníkov.
1. Vstupná konzultácia a vyšetrenia
Pri prvej návšteve sa vás bude lekár pýtať najmä na zdravotné problémy, operácie a príčiny, pre ktoré by ste chceli podstúpiť umelé oplodnenie.
Vysvetlí vám celý postup a dohodnete sa, ktorá metóda bude pre vás ako pár najvhodnejšia. V závislosti od základných vyšetrení a vašho zdravotné stavu sa rozhodne, či podstúpite menej invazívnu insemináciu alebo IVF – umelé oplodnenie. Medzi základné vyšetrenia, ktoré vás neminú, patria:
ultrazvukové vyšetrenie maternice a vaječníkov (najmä na zistenie ovariálnej rezervy – koľko vajíčok máte k dispozícii)
vyhotovenie spermiogramu na zistenie kvality, počtu a rýchlosti spermii
2. Stimulácia vaječníkov na dozretie vajíčok: 2.–3. deň menštruácie
Slúži na dozretie viacerých vajíčok, čo je dôležité, ak by sa niektoré v procese oplodnenia neujali. Lieky, ktoré budete musieť užívať:
na stimuláciu dozrievania viacerých vajíčok súčasne – injekčne podávaný liek obsahujúci folikuly stimulujúci hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH)
3. Lieky na dozretie čo najväčšieho počtu vajíčok počas odberu – 10. až 12. deň
Keď sú folikuly pripravené na odber vajíčok – budete užívať ľudský choriový gonadotropín (HCG), zabezpečí, aby boli vajíčka v čase odberu v čo najväčšom počte dozreté.
4. Krvné testy a vaginálny ultrazvuk
Odber krvi a ultrazvuk ukážu či sú vajíčka pripravené na odber. V krvi bude vyššia hladina estrogénov, čo súvisí s hormonálnou stimuláciou vaječníkov.
5. Odber vajíčok – 12. až 14. deň
Prebieha v celkovej anestézii a trvá 15-20 minút. Zákrok je rýchly a bezbolestný. Na zákrok musíte prísť nalačno a po zákroku si ešte asi cca 2,5 hodiny poležíte na izbe. Potom odchádzate domov. V tento deň partner odovzdáva spermie, teda pokiaľ sa využívajú zmrazené.
6. V ten istý deň prebehne v embryologickom laboratóriu oplodnenie
Oplodnenie vajíčok spermiou prebehne v laboratóriu ešte v ten istý deň. Stále sa nechá oplodniť viacero vajíčok, aby sa na transfer vybralo to najvitálnejšie embryo. Embryá sa takto vyvýjajú asi 3 až 6 dní.
Zvyšné embryá je možné zamraziť a ak prvý cyklus nebude úspešný, môžu sa opäť použiť bez ďalšej stimulácie vaječníkov a odberu.
7. Proces prenosu embrya do maternice – 14. až 18. deň
Po 3 až 6 dňoch od oplodnenia sa embryo (môže aj viac) prenesie do maternice. Zákrok trvá asi 1 minútu je neinvazívny a nebolestivý. Ihla s embryom sa zavedie cez krčok maternice do maternice, kde sa embryo usadí. Po prenose ostávate aspoň 45 minút ležať na lôžku a následne môžete ísť domov.
8. Odber krvi a tehotenský test– 26. až 30. deň po embryotransfere
Stanovenie tehotenstva sa robí odberom krvi na hladinu HCG a tehotenským testom. Odber krvi a test sa robí štandardne po 14 dňoch od prenosu embrya.
Ak je pozitívny, tehotenstvo pokračuje a prechádzate na štandardnú starostlivosť u gynekológa.
Ak je test negatívny, môžete sa rozhodnúť pre ďalší pokus s použitím zmrazených embryí alebo opakovať celý cyklus.
Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
Pred začatím liečby musíte počítať s tým, že žiadna z metód asistovanej reprodukcie nie je stopercentná. In vitro fertilizácia je najúčinnejšou metódou a dosahuje úspešnosť 60 %.
Koľko stojí umelé oplodnenie?
Ceny sa môžu líšiť, no poisťovňa môže pomôcť
Umelé oplodnenie patrí medzi drahšie metódy liečby neplodnosti a jeho ceny sa pohybujú od 800–1500 eur na jeden IVF cyklus. Ako sme však spomínali vyššie, za istých podmienok je umelé oplodnenie hradené aj zo zdravotného poistenia, tak ako to robí aj poisťovňa Dôvera, ktorá prepláca aj nadštandardné výkony, na ktoré sa bežné poistenie nevzťahuje.
V prípade, že majú páry problémy s prirodzeným otehotnením, môže byť riešením asistovaná reprodukcia. Samotnej metóde umelého počatia predchádza dôkladná diagnostika príčin…
Neplodnosť a problémy s počatím sú v dnešnej dobe pomerne časté. Našťastie vďaka pokrokom v liečbe neplodnosti je dosiahnutie rodičovstva dostupnejšie pre…
06.03.2022
Chcete začať cvičiť?
Stačí odoberať náš newsletter a my vám zadarmo pošleme 4-týždňový tréningový plán na doma od skúsených trénerov Sentešovcov.
Odoslali sme Vám overovací email
Po kliknutí na odkaz v emaili od nás začnete dostávať pravidelnú dávku vybraných článkov a výziev.