10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Upchatie slzného kanálika

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Slzy sú vypúšťané malými otvormi v rohoch horných a dolných viečok nazývaných puncta a vstupujú nasolakriálnym kanálikom do nosa. Upchatie tohto kanálika zabraňuje tomu, aby sa slzy odvádzali a vstrebávali. Preto sa hromadia a pretekajú cez viečka. Môže tak dôjsť aj k zápalu. Slzenie či hnisavý výtok z oka často pretrvávajú niekoľko týždňov a iba preplachovaním sa ho väčšinou nemožno zbaviť. Najdôležitejšie je začať liečbu včas. Už pri prvých problémoch je ideálne obrátiť sa na očného lekára. Včasný zákrok je dôležitý preto, aby sa nedochádzalo k opakovanému zápalu okaalebo sa zápal nerozšíril aj do zdravého oka.

Vznik a príčiny

Zápal slzného kanálika sa týka hlavne novorodencov a detí v dojčenskom veku. Ide o nepriechodnosť slzného kanálika spôsobenú často vrodenou chybou, zúženým vyústením kanálika do oka či jeho úplným uzatvorením. V neskoršom veku tento problém súvisí so zápalom spojiviek. V jeho dôsledku sa v kanáliku nahromadí hnis a ten je ťažko priechodný.

Upchaté slzné cesty môžu mať rôzne príčiny, najčastejšie však zápal vznikne infikáciou z vonkajšieho prostredia, prachom či inou mikroskopickou nečistotou. Tá sa usadí v kanáliku a vytvorí nepriepustnú hrádzu, slzy sa potom nahromadia pred upchatým miestom, následne vzniká opuch a zápal.

Nepriechodnosť slzných kanálikov je dvojaká:

Vrodená nepriechodnosť

Vyskytuje sa u novorodencov. Kanáliky sa spravidla spriechodňujú až po pôrode. Môže však dôjsť k ich nevyvinutiu alebo len čiastočnému spriechodneniu.

Získaná nepriechodnosť

Vzniká úrazom, zápalom a občas aj vinou nádoru. Toto ochorenie postihuje starších ľudí a častejšie ženy, dôvodom sú drobnejšie slzné cesty. Zápaly sú spojené prevažne so zápalom spojiviek. Infekcia vzniká v dôsledku úrazu (poškrabanie, pichnutie) alebo prítomnosťou cudzieho telesa (napríklad kamienka). Najčastejšie ju spôsobuje streptokok či stafylokok, niekedy aj kvasinky. Môže ju vyvolať menopauza alebo chirurgický zákrok v oblasti oka.

Príznaky

Pri vrodenej nepriechodnosti slzných kanálikov zaznamenávame jednostranné slzenie, objavuje sa približne po týždni a je spojené s opakujúcim sa zápalom spojiviek, ktorý môže byť zjavný hneď po pôrode. Objavuje sa aj červené oko a hnisavý výtok (hlien). Pri získanej nepriechodnosti slzných kanálikov dochádza k slzeniu (epiphora), zápalu, výtoku hlienu a začervenaniu oka.

Diagnostika

Stav je nutné konzultovať s lekárom. Ten môže urobiť fluoresceinový test, sondáž a výplach oka, do kanálika zavedie drôtik (sonda) alebo trubičku (kanila). Na určenie presnej príčiny je vhodné aj röntgenové vyšetrenie za pomoci kontrastnej látky.

Liečba

Najvhodnejší spôsob liečby sa vždy odvíja od príčin zablokovania. Oční lekári odporúčajú najskôr vyskúšať menej invazívnu metódu. Spoločne s rodičmi pacienta alebo s dospelým pacientom vyhodnotia, ktorá z možností je najvhodnejšia a či bude nutné pokúsiť sa o iný spôsob liečby.

Jednou z foriem je masáž kanálika, vykonáva sa krátko po aplikácii dezinfekčných kvapiek (napríklad ophthalmoseptonex). Využíva sa aj preplachovanie borovou vodou, nosné kvapky, kvapky do očí, odstránenie očného sekrétu, sondáž slzných ciest. V prípade dieťaťa vo veku 3 – 4 mesiace sa využíva intubácia slzných ciest (do kanálika sa zavedie silikónová tyčinka), ďalej balónová dilatácia (dočasne sa vloží balónik, aby sa kanálik roztiahol, alebo dakryocystorinostómia (zákrok sa vykonáva súčasne cez slzný bod a nosovú dutinu).

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
očislzenievrodená nepriechodnosťzačervenanie