25.08.2021 • 7 minút na prečítanie

Prečo by ste mali radšej zabudnúť na vatové tyčinky a ušné sviečky

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Ucho upchaté ušným mazom vás síce neohrozí na živote, ale dokáže ho poriadne strpčiť. Najmä ak kvôli mazu dočasne stratíte sluch alebo ak sa kvôli nemu rozvinie nepríjemná infekcia. Neliečený a opakujúci sa problém s ušným mazom navyše môže spôsobiť až úplnú stratu sluchu. Ušný maz je pritom prirodzenou a dôležitou súčasťou nášho tela a za vzniknuté komplikácie si môžeme sami. Ako sa im vyhnúť?

Po prečítaní nášho článku sa dozviete:

  • čo je to ušný maz a aká je jeho úloha,
  • kedy spôsobuje problémy,
  • či patríte medzi ľudí, u ktorých k upchatiu dochádza častejšie,
  • ako sa upchatie ucha prejavuje,
  • ako sa správne starať o dospelé aj detské uši,
  • čo robiť ak sa vaše ucho upchá mazom,
  • ako vám vie pomôcť lekár,
  • aké má liečba vedľajšie účinky,
  • či existuje spôsob, ako ochoreniu predísť,
  • a ako ušný maz súvisí so stresom.

Čo je ušný maz a načo slúži?

Ušný maz odborne nazývaný cerumen, je žltkastá olejovitá látka, ktorá sa nachádza vo vnútri ušného kanála. Je tvorený najmä odumretými bunkami kože (keratínom), cholesterolom a obsahuje aj mastné kyseliny a triglyceridy. Toto zloženie mu umožňuje vykonávať dôležité funkcie.

Úlohou ušného mazu je najmä ochrana ucha zvnútra. Pôsobí ako akýsi filter a pomáha udržiavať  čistotu ucha tým, že zachytí špinu, prach a iné cudzie čiastočky prichádzajúce zvonku. Predstavuje bariéru pre baktérie a iné mikroorganizmy či dokonca hmyz, ktorý by sa mohol dostať až k citlivému ušnému bubienku a poškodiť ho. Keďže maz odpudzuje vodu, jeho úlohou je tiež zabrániť jej hromadeniu v uchu a predchádzať tak možnému rozvoju infekcie. Nebyť ušného mazu, vnútro ušného kanála by vysychalo, keďže maz má aj zvlhčujúcu funkciu.

Nadmerná tvorba ušného mazu
Autor: Andrii Spy_k/Shutterstock.com

Kedy spôsobuje problémy

Aj napriek mnohým benefitom, ktoré ušný maz má, človeku dokáže spôsobiť problémy. Najmä v prípade, že sa ho v uchu nahromadí väčšie množstvo, ktoré zatvrdne a zablokuje vstup do ušného kanála. Vtedy môže dokonca spôsobiť dočasnú stratu sluchu.

U niektorých ľudí je maz produkovaný vo vyšších množstvách. Za normálnych okolností si prebytočný maz nájde svoju cestu von z ušného kanála. Problém si však najčastejšie spôsobujeme my sami, keď sa pokúšame vyčistiť si uši doma pomocou vatových tyčiniek, prípadne iných cudzích telies, ktoré dokonca nie sú určené na tento účel.

Vatové tyčinky na čistenie uší môžu namiesto odstránenia ušného mazu spôsobiť jeho zatlačenie hlbšie do ušného kanála a zapríčiniť tvorbu mazovej zátky. Navyše, zavádzanie tyčinky do zvukovodu môže poškodiť jeho jemnú výstelku a umožniť tak vznik infekcie. Inou príčinou, prečo maz neodteká z uší tak, ako by mal, je časté nosenie slúchadiel, či načúvacích prístrojov, ktoré sa vkladajú dovnútra ucha. Pôsobia ako bariéra, ktorá bráni voľnému odtoku mazu von z ucha.  

Rizikové faktory upchatia ucha mazom:

  • čistenie uší pomocou vatových tyčiniek,
  • časté nosenie slúchadiel,
  • nosenie načúvacieho prístroja (audiofónu),
  • špáranie sa v uchu cudzím telesom,
  • zatláčanie kúskov papierových vreckoviek či vaty do ucha,
  • väčšie množstvo chĺpkov v ušiach.

Ako zistiť či je ucho upchaté

Medzi najčastejšie symptómy nahromadenia mazu v ušnom kanáliku patrí:

  • bolesť v uchu,
  • tlak v uchu alebo pocit “plného” upchatého ucha,
  • svrbenie ucha,
  • náhla alebo čiastočná strata sluchu (vo väčšine prípadov čiastočná),
  • zvonenie, pískanie v ušiach.

V ojedinelých prípadoch sa môžu objaviť aj príznaky prepichnutého ušného bubienku či infekcie, ktorá sa môže rozvinúť pri upchatí ucha mazom:

  • silná bolesť ucha,
  • výtok z ucha,
  • horúčka,
  • nevoľnosť,
  • závrate, točenie hlavy,
  • zápach vychádzajúci z ucha.

Uvedené príznaky môžu byť spôsobené aj inými komplikáciami. Preto v prípade, že niektoré z nich na sebe spozorujete, vyhľadajte lekársku pomoc. Len lekár dokáže určiť, či je váš zdravotný stav spôsobený upchaním ucha mazom alebo sa za ním skrýva iná príčina.

Samočistiaca a samostatná jednotka

Ak sa pýtate ako často je potrebné čistiť si uši, odpoveďou je – najlepšie je ich zvnútra nečistiť vôbec. Maz sa z ucha dostáva prirodzeným spôsobom vtedy, keď otvárame a zatvárame ústa. Pri prežúvaní či rozprávaní sa pohybmi sánky ušný maz posúva smerom von z ucha. V miestach, kde sa stretáva s väčším množstvom vzduchu vysychá a tak môžeme zvonku na ušnici pozorovať malé zaschnuté (až stvrdnuté) čiastočky mazu. Tento stav je úplne prirodzený a postačí, ak sa o maz postaráte až v štádiu, v ktorom sám dosiahne hranicu ušnice a zvukovodu.

Ako čistiť detské ušká

Mnoho rodičov má tendenciu čistiť deťom uši tyčinkami rovnako, ako sebe. Ich zámer je určite dobrý, ale v skutočnosti je lepšie detské uši zvnútra nečistiť vôbec. Uši sú natoľko samostatný orgán, že sa vo väčšine prípadov o seba postarajú samé. Ak im chcete predsa len venovať viac pozornosti, môžete deťom jemne utrieť ušnicu zvonku napríklad vlhkým uterákom (po kúpaní) alebo jemnou vreckovkou.

Čistenie vnútra ucha však nechajte na pediatra, ktorý v prípade väčšieho nahromadenia mazu môže deťom uši vyčistiť. Ak sa vaše dieťa pokúsi čistiť si uši samé, prípadne si vloží do ucha nejaký cudzí predmet, ktorým by si mohlo zatlačiť maz hlbšie do ucha, alebo ak máte podozrenie, že má uši upchaté mazom, mali by ste vyhľadať jeho lekára.

Čistenie detských uší radšej nechajte na lekára
Autor: Doro Guzenda/Shutterstock.com

Čo robiť ak sa ucho upchá mazom

V prípade, že máte jedno alebo obe uši upchaté ušným mazom, vyhľadajte lekára. Dokáže vám bezbolestne a odborne pomôcť už za pár minút. Takáto procedúra účinne pomôže obnoviť dočasne stratený sluch. Väčšina ľudí nepotrebuje pravidelné čistenie uší u lekára. Pre bežnú hygienickú starostlivosť o uši úplne postačí, ak v prípade potreby použijete vatové tyčinky len na vonkajšiu časť ucha (ušnicu).

Nepokúšajte pomôcť si sami doma, mohli by ste si viac ublížiť, než pomôcť. Hrozí vám poranenie ucha a následne rozvoj infekcie alebo až trvalá strata sluchu. Na internete nájdete mnoho zaručených “babských receptov”, ktoré sú neúčinné a navyše si nimi môžete spôsobiť poranenie.

Medzi takéto produkty patria napríklad aj sviečky do uší, ktoré po zapálení sľubujú vytiahnutie mazu. Ako však uvádza na svojej stránke prestížna Mayo Clinic, tieto sviečky nie sú vôbec účinné a ušný maz si nimi môžete zatlačiť ešte hlbšie do ušnice. Okrem priameho poškodenia ucha môže pri ich používaní dôjsť k vzniku popálenín tváre. Sviečky na odstránenie mazu z ucha by ste v žiadnom prípade nemali používať u detí.

Na používanie sviečok do ucha by ste mali zabudnúť
Autor: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock.com

Ako prebieha čistenie ucha u lekára

Čistenie ucha vykonáva lekár (otorinolaryngológ), ktorý je odborník na ušné, nosné a krčné choroby. Medzi jeho základné vyšetrovacie nástroje v tomto prípade patrí otoskop. Ide o malý nástroj, ktorý lekár drží v ruke a zavedie ho do pacientovho ucha. Otoskopom si lekár dokáže posvietiť do pacientovho ucha a zároveň pomocou lupy zväčšiť jeho vnútro. Na základe inšpekcie lekár zistí, v akom stave je ucho a či je pôvodcom symptómov prebytočný maz.

ORL lekár môže na odstránenie mazu využiť zakrivenú kyretu na manuálne odstránenie nahromadeného mazu alebo prístroj na odsávanie mazu. Inou možnosťou je ušný výplach pomocou striekačky s vodou či soľným roztokom. Tieto procedúry môžu byť trochu nepríjemné, no nie je bolestivé.

Vedľajšie účinky liečby

Aj napriek tomu, že odborné odstránenie mazu u lekára je neporovnateľne bezpečnejšie, než jeho domáce odstraňovanie, niektorí ľudia pociťujú po odstránení mazu výplachom nepríjemné pocity. Tieto vedľajšie účinky liečby však trvajú krátko a spontánne vymiznú. Medzi vedľajšie účinky patrí:

  • diskomfort v ušnom kanáli, mierna bolesť,
  • tinitus (pocit pískania či zvonenia v ušiach),
  • dočasná nevoľnosť.

Dá sa upchatiu vyhnúť?

Pre zníženie rizika vzniku mazovej zátky by ste si mali v prvom rade prestať čistiť vnútro uší pomocou vatových tyčiniek. Ak pravidelne nosíte slúchadlá, ktoré sa vkladajú do uší, alebo ak nosíte načúvací strojček, mali by ste preventívne navštevovať ORL lekára.

Pacienti, ktorým hrozí zvýšené riziko vytvorenia ušnej zátky (tvorí sa im väčšie množstvo mazu alebo nosia slúchadlá a audiofóny) si môžu pomôcť aj kvapkami či sprejmi na zmäkčenie ušného mazu. Tieto kvapky sú bežne dostupné v lekárňach a sú voľnopredajné (nevyžadujú si lekársky predpis). Opatrný by ste mali byť v prípade, že máte (alebo ste mali) perforovaný ušný bubienok. V takom prípade kvapky nesmú byť použité.

Kvapky do uší na zmäkčenie mazu ä
Autor: Pavel105/Shutterstock.com

Ušný maz ako indikátor stresu

Vedci z University College London prišli s nápadom využiť ušný maz ako indikátor stresu. V štúdii popisujú sledovanie hodnôt hormónu, ktorý telo produkuje počas stresu. Konkrétne ide o hormón kortizol vo vzorke ušného mazu. Na základe výsledkov zistili, že by bolo možné použiť vzorky ušného mazu na odhalenie pacienta s depresiou alebo hormonálnym ochorením, ako je napríklad Cushingov syndróm. Takáto technológia by bola lacná, dostupná a rýchla, no doposiaľ je stále v štádiu výskumu. Poslúži však ako odrazový mostík pre ďalšie podobné výskumy.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

How to Clean Your Ears

Earwax build-up

Is ear candling a safe way to remove earwax?

Earwax Buildup and Blockage

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
bolesťpískanie v ušiachsvrbenieuši