10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vaginálny výtok

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Normálny výtok z vagíny pomáha udržiavať zdravé vaginálne prostredie, poskytuje prirodzenú lubrikáciu a chráni pošvu pred infekciou a podráždením. Každá žena má iné množstvo, farbu a konzistenciu normálneho vaginálneho výtoku. V závislosti od štádia reprodukčného (menštruačného) cyklu môže mať podobu belavého lepkavého až číreho vodnatého výtoku. Abnormálny vaginálny výtok, sprevádzaný nezvyčajným zápachom alebo vzhľadom, alebo výtok, ktorý sa objaví spolu so svrbením alebo bolesťou, môže byť znamením zdravotného problému.

Vznik a príčiny

Sliznica v pošve, rovnako ako akákoľvek iná sliznica, produkuje isté množstvo tekutiny. Niekedy jej je viac, inokedy menej. Denné zvlhčovanie vaginálnej sliznice je súčasťou normálnej funkcie tela ženy. Vaginálny výtok sa odborne označuje pojmom fluor genitalis. Najintenzívnejší výtok je v strede cyklu. Charakteristika normálneho výtoku je problematická, pretože je ovplyvnený radom faktorov a je vysoko individuálny. Opis varíruje okrem farby (biely, sivý, priesvitný, žltý), cez konzistenciu (hrudkovitý, vločkovitý, polotekutý, krémový, viskózny, riedky) až po zápach (bez zápachu, minimálny zápach). V priebehu života abnormálny výtok zažije aspoň raz každá žena a nemusí nutne znamenať závažný zdravotný problém. Väčšina príčin abnormálneho vaginálneho výtoku je dôsledkom kvasinkovej infekcie, bakteriálnej vaginózy, prípadne prebiehajúcich zmien v dôsledku nastupujúcej periódy, tehotenstva alebo ukončenia reprodukčnej fázy života ženy a jej vstupu do menopauzy. Tieto symptómy síce nie sú nebezpečné, avšak môžu predstavovať zvýšený diskomfort. Každá žena by mala vedieť, ako jej organizmus reaguje pod vplyvom meniacich sa hormónov počas menštruačného cyklu. Je to dôležité, aby dokázala odlíšiť prirodzenú reakciu tela a abnormálny symptóm prípadného ochorenia. Abnormálny vaginálny výtok môže byť príznakom niektorých sexuálne prenosných infekcií. V prípade nechráneného pohlavného styku je nutné prítomnosť abnormálneho výtoku konzultovať, aby sa prípadné sexuálne prenosné ochorenie nedostalo hlbšie do organizmu a nespôsobilo patologické zmeny vnútorných pohlavných orgánov (maternica, vaječníky a vajíčkovody). Zároveň sa skorou diagnostikou minimalizuje riziko šírenia tohto ochorenia na ďalších sexuálnych partnerov.

Hnedastý vaginálny výtok alebo výtok presiaknutý krvou môže zriedkavo byť symptómom rakoviny krčka maternice. V niektorých prípadoch je za zmenou výtoku autoimunitné ochorenie, prípadne hormonálne výkyvy v puberte alebo v gravidite alebo nedostatok hormónov v období prechodu. Farba, konzistencia a zápach sa menia aj po antibiotickej liečbe tetracyklínom, ampicilínom, cefalosporínom alebo v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie. Abnormalitu výtoku podmieňuje napríklad aj diabetes mellitus, Cushingov syndróm, stres, ale i nosenie neprievzdušnej spodnej bielizne, mokrých plaviek, používanie dráždivých prostriedkov osobnej alebo intímnej hygieny, erotických pomôcok a iné.

Pôvodcami bakteriálnej príčiny abnormálneho výtoku z pošvy sú stafylokoky, streptokoky, črevné baktérie, chlamýdie, Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis, mykoplazmy a ureaplazmy. Z vírusových pôvodcov je najčastejší herpes vírus (HSV 1, HSV 2) a z kvasiniek Candida albicans.

Príznaky

Za abnormálny vaginálny výtok sa pokladá pôvodne normálny výtok so zmenenou farbou, konzistenciou a so zmeneným zápachom. Môže byť neprirodzene zelený alebo žltkastý, konzistencia môže byť neprirodzene hustá až tvarohovitá. Za abnormalitu sa tiež pokladá silný vaginálny zápach, ktorý niektoré pacientky opisujú ako rybí. Súčasťou problémov, ktorých príznakom je výtok z pošvy, je aj sčervenanie, svrbenie, pálenie alebo podráždenie vagíny či oblasti kože, ktorá obklopuje pošvu a močovú rúru (vulva). Abnormálne je aj takzvané špinenie mimo obdobia menštruácie.

Diagnostika

Pri anamnéze sa gynekológ zameriava na opis kvality a množstva výtoku a jeho farbu, prípadne pocity svrbenia, podráždenia či pálenia. Pacientka musí opísať tieto zmeny v jednotlivých fázach svojho menštruačného cyklu. Lekár sa v rámci anamnézy pýta aj na sexuálny život pacientky, počet sexuálnych partnerov, rozsah a typy sexuálnej aktivity a vek, v ktorom pacientka začala byť sexuálne aktívna. Pacientka lekára informuje aj o užívaní hormonálnej antikoncepcie a iných liekov. Nasleduje fyzikálne vyšetrenie vulvy, zavedenie pošvových zrkadiel a preskúmanie sliznice vagíny a povrchu krčka maternice. Z týchto častí sa odoberajú stery na laboratórne spracovanie. Ide o stanovenie pH pošvy, amínový (pachový) test, natívne preparáty a mykologickú kultiváciu. Lekár môže indikovať aj vyšetrenie stolice na parazity a kvasinky, stanovenie glukózovej tolerancie, test na pohlavne prenosné ochorenia, imunologické a alergologické vyšetrenie a iné.

Liečba

Liečba závisí od príčiny abnormálneho výtoku a môže zahŕňať zmeny v životospráve (doplnenie fytoestrogénov počas menopauzy), úpravu návykov intímnej hygieny, využitie antibiotík, protivírusových či fungicídnych prípravkov, používanie kondómu s nealergickou úpravou povrchu a podobne. V prípade biologickej príčiny spôsobenej infekciou je nutné podrobiť preliečeniu všetkých sexuálnych partnerov pacientky.

Prevencia

Formou prevencie je minimalizácia nechráneného pohlavného styku, nepromiskuitné správanie a vyvarovanie sa dráždivých vlhčených obrúskov a parfumovaných prípravkov intímnej hygieny.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálne vaginálne krvácanieabnormálny výtok z vagínybakteriálna vaginózakožapošvarybí zápachsvrbenie