10.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Vaginitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vaginitída je zápal vagíny, ktorý môže vyústiť do výtoku, svrbenia a bolesti. Príčinou je zvyčajne zmena zloženia vaginálnych baktérií, prípadne infekcia. Zápal pošvy môže byť tiež dôsledkom poklesu hladiny estrogénu po menopauze a niektorých kožných ochorení. Najčastejšie typy vaginitídy sú: bakteriálna vaginóza, kvasinkové infekcie a trichomoniáza. Liečba závisí od typu ochorenia.

Vznik a príčiny

Mikroflóra pošvy je prirodzenou ochranou genitálií ženy pred vznikom a šírením zápalového ochorenia. Je to ekosystém, ktorý veľmi citlivo reaguje na zmeny vonkajších a vnútorných podmienok. Pri jeho narušeniu sa mení zloženie mikroflóry. Prejaví sa to radom symptómov. Vaginitída patrí medzi najčastejšie ochorenia sexuálne aktívnych žien. Predstavuje rôznorodú skupinu infekcií, na jej rozvinutí sa môžu podieľať baktérie, vírusy, kvasinky a parazity. Tieto biologické faktory potom spôsobujú trichomoniázu, mykotickú vulvovaginitídu, bakteriálnu vaginózu, aeróbnu vaginitídu, atrofickú vaginitídu, laktobacilózu a herpes genitalis. Okrem biologických spúšťačov je niekedy za vznik vaginitídy zodpovedné mechanické podráždenie, alergická reakcia a stres.

Bakteriálna vaginóza je najčastejšou príčinou vaginitídy a je dôsledkom zmeny počtu, respektíve zastúpenia normálnych baktérií nachádzajúcich sa vo vagíne. Za normálnych okolností laktobacily (baktérie bežne prítomné vo vagíne) prevyšujú ostatné druhy baktérií (anaeróbne formy). Ak sa však práve anaeróbne baktérie premnožia, spôsobia narušenie rovnováhy a bakteriálnu vaginózu. Tento typ vaginitídy je často spôsobený pohlavným stykom, najmä ak má žena viacero sexuálnych partnerov alebo nového sexuálneho partnera. Infekcie kvasinkami sa vyskytujú v prípade premnoženia kvasiniek, najčastejšie druhu Candida albicans. Tento druh tiež spôsobuje časté infekcie úst, kožných záhybov a nechtov. Trichomoniáza je bežná pohlavne prenosná infekcia, zavinená mikroskopickým, jednobunkovým parazitom Trichomonas vaginalis. U mužov tento mikroorganizmus zvyčajne infikuje močový trakt, ale často nespôsobuje žiadne príznaky. U žien trichomoniáza zväčša infikuje vagínu a prejavuje sa výtokmi. Neinfekčná vaginitída vzniká v dôsledku používania vaginálnych sprejov,používaním parfumovaného mydla, spermicídnych výrobkov a podobne, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu alebo dráždia tkanivo vulvy a vagíny. Cudzie predmety (toaletný papier, zabudnuté tampóny vo vagíne, prípadne nehygienické ošetrovanie erotických pomôcok) môžu tiež dráždiť vaginálne tkanivo a spôsobiť vaginitídu. Genitourinárny syndróm menopauzy (vaginálna atrofia) je dôsledkom poklesu hladín estrogénu po menopauze alebo po chirurgickom odstránení vaječníkov. Dôsledkom týchto zmien je zmena sliznice pošvy. Stáva sa citlivejšou a spôsobuje narušenie mikroflóry tohto orgánu.

Riziko vzniku vaginitídy zvyšujú hormonálne zmeny súvisiace s tehotenstvom, s užívaním antikoncepčných tabletiek alebo s menopauzou, ale aj sexuálna aktivita, promiskuita, užívanie liekov (na báze antibiotík a steroidov), používanie spermicídnych prípravkov, neliečený diabetes mellitus, používanie hygienických výrobkov (vaginálny sprej alebo vaginálny dezodorant), nosenie vlhkého alebo obtiahnutého oblečenia a používanie vnútromaternicového telieska.

Príznaky

Príznaky vaginitídy sú: zmena farby, zápachu, konzistencie alebo množstva výtoku z vagíny, vaginálne svrbenie alebo podráždenie, bolesť počas pohlavného styku, bolesť pri močení, ľahké vaginálne krvácanie alebo špinenie. V prípade bakteriálnej vaginózy je typickým symptómom sivobiely vodnatý výtok, ktorého pach veľa žien opisuje ako rybí zápach a ktorý sa zintenzívňuje po pohlavnom styku. Hlavným príznakom kvasinkovej infekcie je svrbenie, sprevádzané silným bielym výtokom, ktorý má často konzistenciu tvarohu. Infekcia nazývaná trichomoniáza môže spôsobiť zelenkastý, niekedy spenený výtok.

Diagnostika

Diagnostika a liečba vyžadujú spoluprácu gynekológa s dermatológom. Lekár kontroluje anamnézu pacienta, zameria sa na anamnézu vaginálnych alebo pohlavne prenosných infekcií. Následne realizuje vyšetrenie rodidiel, pri ktorom do pošvy zavedie spekulum kvôli vyšetreniu vnútorného prostredia pošvy a preverenia možnej prítomnosti zápalu. Pri vyšetrení sa odoberie vzorka cervikálneho alebo vaginálneho výtoku na laboratórne vyšetrenie s cieľom diagnostikovať konkrétny druh vaginitídy. Lekár stanoví aj pH pošvy prostredníctvom testovacej tyčinky alebo pH papiera. Zvýšené pH môže naznačovať buď bakteriálnu vaginózu, alebo trichomoniázu. Samotné testovanie pH však nie je spoľahlivým diagnostickým testom.

Liečba

Keďže vaginitídu spôsobuje množstvo faktorov, liečba je prispôsobená spúšťaču vaginitídy. Pri liečbe bakteriálnej vaginózy lekár predpisuje tablety s obsahom metronidazolu (Flagyl), gél s obsahom tohto liečiva (MetroGel) alebo s klindamycínom (Cleocin), ktorý žena aplikuje na vagínu. Infekcie kvasinkami sa zvyčajne liečia antimykotickými krémami alebo čapíkmi s obsahom látok mikonazol (Monistat 1), klotrimazol (Gyne-Lotrimin), butokonazol (Femstat 3) alebo tiokonazol (Vagistat-1). Infekcie zavinené kvasinkami sa môžu liečiť aj perorálne, antifungálnymi liekmi s obsahom látky flukonazol (Diflucan). Trichomoniázu pomáha liečiť užívanie metronidazolu (Flagyl) alebo tinidazolu (Tindamax).

Pri genitourinárnom syndróme menopauzy (vaginálna atrofia) sa využíva aplikácia estrogénu vo forme vaginálnych krémov, tabliet alebo krúžkov. Liečba neinfekčnej vaginitídy vyžaduje vyhýbanie sa zdroju podráždenia (mydlo, prací prostriedok, hygienické vložky alebo tampóny).

Prevencia

K zabráneniu prepuknutia vaginitídy prispieva dodržiavanie niektorých zásad. Treba sa vyvarovať kúpeľov, víriviek a sáun, nepoužívať dráždivé prostriedky intímnej hygieny a nesprávať sa promiskuitne. Dôležité je dodržiavať zásady osobnej hygieny a v prípade očistenia a ošetrenia konečníka po veľkej potrebe vytierať ho papierom smerom od vagíny, čím sa zabráni šíreniu fekálnych baktérií. Nie je vhodné používať vaginálnu sprchu, pretože opakujúce sa výplachy narušujú normálne zloženie mikroorganizmov a zvyšujú riziko vaginálnej infekcie. Použitie latexových kondómov zabraňuje infekciám šíreným pohlavným stykom. Odporúča sa nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, pančuchy s bavlneným rozkrokom a zabrániť vzniku zaparenín v intímnej oblasti.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abnormálny výtok z vagínybakteriálna vaginózainfekciakožapošvarybí zápachsvrbenie