Kŕčový ekzém, známy aj ako venózny, gravitačný alebo stázový, je dlhodobý stav kože, ktorý postihuje dolné končatiny. Je bežný u ľudí s kŕčovými žilami a má tendenciu viesť k dlhodobým problémom. Existuje však ošetrenie, ktoré pomáha udržať ho pod kontrolou.
Kŕčový ekzém je zvyčajne spôsobený zvýšeným tlakom v žilách dolnej končatiny. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia drobných chlopní v stenách žíl, ktoré za normálnych okolností usmerňujú tok krvi jedným smerom, proti gravitačnej sile, a tak zabraňujú návratu krvi. Táto stáza – nahromadenie odkysličenej krvi pod úrovňou chlopní – spôsobuje nárast tlaku na stenu žilovej steny a prejavuje sa prenikaním tekutiny do okolitého tkaniva. Tak sa poškodzujú drobné cievy a tkanivo v okolí. Varikózny ekzém je pravdepodobne následkom imunitnej odpovede organizmu na tekutinu, ktorá sa dostáva mimo cievneho riečiska. Preto sa častejšie objavuje u ľudí s kŕčovými žilami, ktoré sú priamym dôsledkom poškodených funkcií chlopní v dolnej končatine. U niektorých sa však tento stav vyskytuje bez zjavnej príčiny. Existujú rizikové faktory podmieňujúce častejší výskyt choroby. Patrí medzi ne vyšší vek a pohlavie – kŕčový ekzém má vyššiu incidenciu u žien. K ďalším faktorom patrí nadváha a obezita, ktoré vystavujú cievy dolných končatín zvýšenému tlaku. To spôsobuje uvedené komplikácie. Nárast telesnej hmotnosti počas tehotenstva spolu s produkciou tehotenských hormónov sú častou príčinou tohto stavu aj u relatívne mladých žien. Imobilita pacienta vinou úrazových stavov (zlomeniny, operácie) ovplyvňuje stavbu steny ciev a funkciu chlopní a podieľa sa na rozvinutí tohto druhu ekzému. K rizikovým skupinám patria aj pacienti s diagnostikovanou hlbokou žilovou trombózou – stenu ciev a stav chlopní ovplyvňuje prítomnosť krvných zrazenín.
Varikózny ekzém nemá celkové príznaky, šíri sa pomaly. Niektorí pacienti však udávajú pocit ťažších nôh, svrbenie až pálenie a lokálne začervenanie.
Vyšetrenie vyžaduje prehliadku u praktického lekára, ktorý na základe anamnézy usmerní pacienta v prípade potreby na cievne oddelenie, prípadne dermatovenerologickú ambulanciu. Okrem vyšetrenia a vizuálneho posúdenia vzhľadu a morfológie končatiny lekár využíva vyšetrenie pohmatom (palpácia) na odhalenie možných opuchov. Pri diagnostike sa často vyšetruje aj prostredníctvom Dopplerovej ultrasonografie, zameranej na stanovenie rozdielov tlaku krvi v dolných a horných končatinách a stanovenie miery poškodenia cievnej steny a chlopní. Vyšetrenie je väčšinou bezbolestné. V prípade kŕčových žíl sa môže objaviť bolesť a pocit tlaku v postihnutej končatine.
Pre väčšinu ľudí liečba zahŕňa kombináciu svojpomocných opatrení vedúcich k zlepšeniu úrovne zdravia kardiovaskulárneho systému a lekárskej intervencie. Z hľadiska úpravy životného štýlu je dôležité zvýšenie fyzickej aktivity a jej pravidelnosť, obohatenie stravy o rastlinné fytoflavonoidy a minimalizácia stravy bohatej na živočíšne produkty. Pacientom sa tiež odporúča polohovanie končatín a vyhýbanie sa intenzívnemu sedeniu a státiu.
Z medicínskych postupov sa pri liečbe varikózneho ekzému využívajú hydratačné krémy, ktoré zabraňujú nadmernému vysušovaniu pokožky. Prikomplikovanejších prípadoch sa využíva liečba topickými kortikosteroidmi v podobe mastí a krémov, ktoré sa aplikujú priamo na pokožku a zmierňujú príznaky. Používanie kompresných pančúch počas celého dňa zabezpečuje zlepšenie cirkulácie v postihnutej končatine a pomáha predchádzať rozvinutiu závažnejších stavov.
V prípade kŕčových žíl sa využíva prístup vaskulárneho lekára (lekára alebo chirurga špecializujúceho sa na ochorenia krvných ciev). Ten eliminuje problém prostredníctvom liečby zameranej na terapiu kŕčových žíl.
Vyhýbanie sa negatívnym faktorom životného štýlu (fajčenie, strava bohatá na tuky, sedavý spôsob života) prispieva k zachovaniu zdravia kardiovaskulárneho systému. Môže sa tak eliminovať riziko vzniku varikózneho ekzému. Nosenie kompresných pomôcok pomáha predchádzať rozvinutiu závažných komplikácií v podobe kŕčových žíl a vredu predkolenia.