Vdýchnutie cudzieho telesaje stav ohrozujúci život, náhle a nežiaduce vniknutie rôznych látok do dýchacích ciest. Ako ďaleko bude dané teleso vdýchnuté, závisí od jeho veľkosti. Keďže väčšinou ide o kúsky jedla, k uviaznutiu dochádza v najužších miestach horných a dolných dýchacích ciest, teda v hrtane, v priedušnici a v prieduškách. Rizikové skupiny sú najmä deti v predškolskom veku a dospelí s predisponujúcimi ochoreniami (najčastejšie neurologickými).
Príčinou vzniku býva u malých detí hlavne náhle nadýchnutie pri smiechu alebo plači, počas jedenia alebo hry. Najčastejším telesom bývajú oriešky a kúsky zeleniny. Hlavne v prípade detí je vhodné vyhýbať sa orieškom, pretože na rozdiel od dospelých majú oveľa menší priemer dýchacích ciest a následky môžu byť fatálne.
Známky vdýchnutia priamo závisia od veľkosti telesa. Zvyčajným prvým príznakom je náhly záchvatový kašeľ, ktorý trvá do usadenia telesa, alebo v prípade úplného uzáveru dochádza až k strate vedomia. Postupne sa mení farba pier a tváre z dôvodu nedostatku kyslíka, pri nádychu sa môžu ozývať piskľavé zvuky. Pacienti sú nepokojní a úzkostní. Ak teleso nie je vypudené, zlyháva dýchacia a následne obehová sústava.
V teréne by mal vdýchnutie cudzieho telesa rozoznať aj laik vďaka jasným príznakom. Ak vdýchnutie nespôsobilo stratu vedomia, možno na diagnostiku použiť bronchoskopiu či zobrazovacie metódy.
U dospelých a mladších detí (nad 1 rok) je postup rovnaký. Ak dieťa či dospelý sú pri vedomí, prvú pomoc začneme Gordonovým úderom – údermi medzi lopatky tak, že udierame len dlaňou (nie prstami), úderom udávame smer, ktorým by mohlo byť teleso vypudené. V prípade neúspechu je nutné vykonať Heimlichov manéver. Ten je však značne technicky náročný a bez tréningu sa jeho použitie neodporúča.
V prípade bezvedomia je dôležité si overiť, či dotyčný dýcha. Ak nedýcha, privoláme lekársku pomoc a začneme kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR) zaklonením hlavy, piatimi začiatočnými vdychmi a následne 30 stlačeniami hrudníka do hĺbky asi 6 cm. Pomer stlačení a vdýchnutí pokračuje v pomere 30 : 2. KPR neprerušujeme, kým si pacienta neprevezme pracovník záchrannej služby. Nemocničná liečba spočíva v bronchoskopii, teda vo vyšetrení dýchacích ciest pomocou kamery a inštrumentária, ktorým bude teleso odstránené.
Dieťa by nikdy nemalo počas hry jesť, cmúľať cukríky ani žuť žuvačku. To sú najčastejšie príčiny vdýchnutia cudzieho telesa u detí. V prípade dospelých je nutné vytypovať rizikové skupiny a podľa toho zvýšiť opatrnosť.