Vred predkolenia sa prejavuje chronickou bolesťou, spôsobenou porušením tkanív predkolenia. Liečba trvá 4 až 6 týždňov. Vred sa obvykle vyvíja na vnútornej strane nohy, tesne nad členkom.Príznaky zahŕňajú bolesť, svrbenie a opuch v postihnutej končatine. Súčasťou ochorenia je aj zmena sfarbenia a zhrubnutie pokožky a nepríjemne zapáchajúci výtok z rany. V ťažkých prípadoch dochádza k odumretiu tkaniva,rozšíreniu infekcie a nutná je amputácia dolnej končatiny.
Vred predkolenia vzniká v dôsledku žilovej nedostatočnosti, teda poruchy prúdenia krvi v žilách. Táto príčina je najčastejšie podmienená neadekvátnou funkciou chlopní, ktoré sú súčasťou ciev a ich funkciou je zabrániť spätnému toku krvi. Pri zápaloch žíl, vinou anomálie vývoja, ktorý spočíva v nedostatočnom rozvoji tkaniva, aj pri poškodení funkcie domykavosti chlopní, spôsobenej rozšírením steny žíl, dochádza k výrazným patologickým zmenám týchto chlopní. V blízkosti postihnutých štruktúr sa vyvíja zápal, ktorého sprievodným javom sú kožné zmeny vedúce k zvredovateniu (ulcerácia). Vred predkolenia žilového pôvodu patrí medzi najbežnejšie typy vredov postihujúcich dolnú končatinu (viac ako 90 percent prípadov). Venózne vredy v oblasti dolnej končatiny sa môžu vyvinúť i po nepatrnom poškodení tkaniva, najmä vtedy, ak existuje problém s cirkuláciou krvi v žilách nohy. V prípade takéhoto poranenia zároveň stúpa tlak v žilách, ktorý postupne poškodzuje drobné krvné cievy v koži. Prejaví sa to patologickými zmenami pokožky. Tá je následne krehká a náchylná na poškodenie aj pri pomerne nepatrnom poškriabaní či údere.
Riziko vzniku vredu predkolenia na dolných končatinách zvyšuje mnoho faktorov. Patrí k nim obezita a nadváha, ktoré dlhodobo zvyšujú tlak v žilách dolných končatín. Ďalším faktorom sú ochorenia, ktorých súčasťou sú problémy s chôdzou. Oslabujú sa svaly lýtka, čo vedie k zmenám krvného obehu v tejto oblasti. Aj predchádzajúca hlboká žilová trombóza, sprevádzaná prítomnosťou krvných zrazenín v nohe, poškodzuje chlopne dolnej končatiny. K ďalším rizikovým faktorom patria kŕčové žily, teda opuch a zväčšenie žily, spôsobené poruchami chlopní. Vyššie riziko vzniku vredu predkolenia je spojenés prípadným predchádzajúcim zranením nohy (napríklad zlomenina) alebo predchádzajúcim chirurgickým zákrokom na dolnej končatine (náhrada bedrového alebo kolenného kĺba). Ochorenie je časté vo vyššom veku.
Vredy predkolenia sú otvorené, často bolestivé a zle sa hoja. Liečba býva komplikovaná a trvá dlhšie. Obvykle sa vyvíjajú na vnútornej strane nohy, tesne nad členkom. Ich výskyt je sprevádzaný opuchom členkov (edém), zmenou sfarbenia pokožky, stmavnutím kože okolo vredu, zmenou hrúbky pokožky (tvrdá pokožka okolo vredu) a pocitom ťažkých nôh. Častým príznakom je celkový opuch postihnutého predkolenia a pocit napätia a bolesti v nohách. Pred vznikom vredu je pokožka červená, šupinatá a svrbivá. Niektorí pacienti majú opuchnuté a zväčšené žily na nohách (kŕčové žily). V prípade vzniku vredu je okrem vizuálnej zložky prítomný veľmi silný a nepríjemný zápach. Vredy predkolenia sú náchylné na bakteriálnu infekciu. Tá sa prejavuje nárastom bolestivosti, nepríjemne zapáchajúcim zeleným výtokom z vredu, sčervenaním a opuchnutím kože v okolí vredu a vysokou teplotou až horúčkou.
Okrem anamnézy zameranej na objavenie príznakov choroby a monitorovania základných zdravotných komplikácií, ktorých je vred dôsledkom (predchádzajúce zranenia, cukrovka, hlboká žilová trombóza, operácie), je súčasťou diagnostiky fyzické vyšetrenie. Lekár prezrie končatinu, kontroluje prítomnosť kŕčových žíl a vyšetrí pulzáciu krvi v členkoch, aby sa ubezpečil, že tepny fungujú správne. Kvôli vylúčeniu periférneho arteriálneho ochorenia (stav postihujúci tepny) ako možnej príčiny uvedených príznakov vykonáva test známy ako Dopplerova skúška. Toto vyšetrenie zahŕňa meranie krvného tlaku v tepnách v oblasti členkov a porovnanie týchto hodnôt s tlakom nameraným na hornej končatine. V prípade ochorenia periférnych artérií je krvný tlak v členkoch nižší ako v prípade paží. Vyšetrenie je dôležité, keďže hlavná liečba vredov predkolenia spočíva vo využívaní kompresných obväzov alebo pančúch na zlepšenie cirkulácie obehu v žilách dolnej končatiny a keď nie je bezpečná ich aplikácia v prípade nižšieho tlaku v artériách dolných končatín.
Väčšina vredov dolnej končatiny vyžaduje odbornú liečbu trvajúcu 3 až 4 mesiace pod dohľadom zdravotníckeho personálu vyškoleného v kompresnej liečbe vredov predkolenia. Liečba zvyčajne zahŕňa pravidelné čistenie a preväzovanie rany, ktoré zabraňuje rozvinutiu infekcie. Prostredníctvom liečby sa odstraňuje aj nekrotické tkanivo. Na liečbu je využívaná kompresia v podobe nosenia obväzov a pančúch, ktorá zlepšuje prietok krvi v končatinách. Tieto obväzy sú určené na stláčanie tkaniva nohy a povzbudzujú prúdenie krvi nahor, smerom k srdcu.
Aplikovanie kompresného obväzu je odborný postup a mal by ho vykonávať iba vyškolený zdravotnícky personál. Bandáž sa vymieňa raz týždenne. Aplikácia na novovzniknutý vred je zvyčajne bolestivá. Lekár môže v týchto prípadoch predpísať paracetamol alebo alternatívne lieky proti bolesti. Pravidelné cvičenie, napríklad prechádzka, pomáha pri eliminácii opuchov končatín. Svrbenie ako jeden zo symptómov zmierujú hydratačné prípravky a príležitostne krémy a masti s obsahom kortikosteroidov. Je dôležité zabrániť vzniku akýchkoľvek poranení poškodenej končatiny, pretože každá rana môže zapríčiniť vznik nového vredu. Antibiotiká sa indikujú iba na elimináciu prípadnej infekcie, podstatu vredu neliečia.
V prípade rizikových skupín obyvateľstva existuje niekoľko spôsobov, ako vzniku vredu predkolenia zabrániť. Patrí medzi ne používanie kompresných pančúch, v prípade nadváhy a obezity je dôležitá korekcia telesnej hmotnosti. Všeobecne sa odporúča aj polohovanie končatín. Zanechanie fajčenia, vyvážená strava bohatá na rastlinné zložky a pravidelná fyzická aktivita pomáhajú predchádzať vzniku ochorení srdcovo-cievneho systému.