12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vredy v ústach

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vred v ústach je relatívne bežný stav, ktorý by mal do 2 týždňov zmiznúť. Ak sa to nestane, môže ísť o príznak vážneho problému. Napriek tomu, že väčšinou sú neškodné, vredy v ústach môžu byť bolestivé a výrazne ovplyvňovať príjem tekutín a potravy. Líšia sa veľkosťou a miestom, ktoré primárne postihujú. Ak sa vyskytujú často, nemiznú, spôsobujú bolesť alebo sa šíria, je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Vznik a príčiny

Existuje viacero typov vredov v ústnej dutine. Odlišujú sa príčinou a miestom, kde sa nachádzajú. Základné rozdelenie je na vredy postihujúce primárne ďasná, vredy nepostihujúce primárne ďasná a vredy vznikajúce pri špecifických zápaloch.

Vredy primárne na ďasnách sa vyskytujú pri týchto ochoreniach:

Gingivostomatitis ulcerosa.Zapríčiňujú ju anaeróbne baktérie nachádzajúce sa v ústnej dutine (baktérie rodu Bacteroides, Prevotella, Porphyromonas, Fusobacterium). K ich premnoženiu dochádza u predisponovaných jedincov.

Leukémia.Jej prvé príznaky sa objavujú práve v ústnej dutine, a to zväčšenie (hyperplázia) a postupný rozpad ďasien.

Infekčná mononukleóza.Ide o chorobu vyvolanú Epsteinovým-Barrovej vírusom, vedie k postupnému zápalu ďasien.

Vredy nepostihujúce primárne ďasná sa vyskytujú v iných častiach ústnej dutiny, predovšetkým na sliznici, prípadne na jazyku.

Dekubitálny vred — vzniká pri hryzení sliznice zubami.

Toxicko-alergický vred — je spôsobený reakciou na alergény, prípadne toxíny.

Recidivujúce afty.

Vredy vznikajúce pri popálení alebo poleptaní sliznice.

Autoimunitné ochorenia typu pemphigus, pemphigoid.

Vredy pri špecifických zápaloch sa vyskytujú pri ochoreniach ako syfilis alebo tuberkulóza.

Príznaky

Vredy v ústach sa prejavujú ako otvorené ranky, ktoré môžu byť výrazne bolestivé. Veľkosťou a počtom sa zreteľne líšia podľa príčiny, ktorá ich spôsobila. Tvar majú väčšinou guľatý. Môžu vzniknúť hocikde v ústnej dutine.

Diagnostika

Diagnostika vredov v ústach nie je vôbec jednoduchá. Treba sa zamerať predovšetkým na miesta, kde sa vyskytujú, ich veľkosť, početnosť, bolestivosť a tvar, prípadne na celkový zdravotný stav organizmu. Pri diagnostike môžu pomôcť aj lokálne faktory ako ostré hrany zubov, nevyhovujúce zubné náhrady, zlozvyky (hryzenie sliznice). Dôležitý diagnostický znak je skutočnosť, či zmiznú samy, a ak áno, po akom čase. V niektorých prípadoch je nevyhnutné vykonať histológiu.

Liečba

Vredy v ústach väčšinou zmiznú samy do dvoch týždňov. Ľuďom trpiacim početnými a bolestivými vredmi lekári na zmiernenie príznakov predpisujú antiseptiká, antimikrobiálne ústne vody, spreje, pasty.

Prevencia

Niektorým typom vredov sa dá predchádzať dôkladnou ústnou hygienou, dobre ošetreným chrupom, vyhýbaním sa zlozvykom ako hryzenie pier/líc, obmedzením fajčenia, vyváženou stravou obsahujúcou dostatok vitamínov, predovšetkým vitamínu C.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
aftózna stomatitídamastalgiaústavredy v ústachzuby