Vrodená choroba srdca je univerzálny názov, ktorý pomenúva ochorenia a poruchy srdca získané pri narodení. V niektorých prípadoch sa podarí odhaliť vrodenú chorobu srdca už počas tehotenstva. Hoci niektoré poruchy môžu byť veľmi vážne a ohrozujúce život, mnohé sa dajú riešiť pomocou chirurgie.
Najčastejšie vrodené choroby srdca sú:
Príčiny vrodenej choroby srdca nie sú celkom známe. Často ide o poruchu, ktorá sa v rodine vyskytuje, je teda do istej miery dedičná. Medzi rizikové faktory vzniku vrodenej choroby srdca okrem iného patrí Downov syndróm, užívanie drog alebo niektorých liekov (lieky proti akné a statíny) počas tehotenstva, niektoré choroby, ktoré žena prekoná počas tehotenstva (napríklad rubeola), fajčenie alebo požívanie alkoholu v tehotenstve. Riziko existuje aj vtedy, ak žena počas tehotenstva ochorie na cukrovku (hlavne ak sa diabetes nekontroluje).
Zvýšené riziko ochorenia je aj v prípade, že vrodenú chorobu srdca majú rodičia alebo súrodenci dieťaťa.
Príznaky vrodenej choroby srdca bývajú rôzne. Niektoré sa prejavia hneď po narodení, iné počas detstva a ďalšie až v dospelosti. Hlavné príznaky sú rýchle búšenie srdca a dýchavičnosť (pri námahe, cvičení).
Okrem toho u ľudí s vrodenou chorobou srdca sú časté ďalšie symptómy, ako je modrasté sfarbenie pokožky, viditeľné často aj na perách alebo nechtoch (cyanóza, ku ktorej dochádza pri nedostatočnom okysličovaní krvi v pľúcach), extrémna únava a vyčerpanosť, slabé priberanie respektíve neprospievanie dieťaťa, infekcie pľúc, opuchy očných viečok a nôh, šelest na srdci.
Diagnóza
Poruchy srdca sa niekedy podarí odhaliť už v tehotenstve pomocou ultrazvuku. Ak takáto situácia nastane, lekár môže matku odoslať na špeciálne prenatálne echokardiografické vyšetrenie plodu, ktoré odhalí typ a závažnosť vrodenej srdcovej choroby.
U detí alebo dospelých sa najčastejšie využíva vyšetrenie fonendoskopom, vďaka ktorému môže lekár počuť srdce a odhaliť prípadné odchýlky srdcového rytmu alebo šelest na srdci. Ak sa odchýlka nájde, lekár zvyčajne odošle pacienta na vyšetrenie ku kardiológovi.
Na stanovenie diagnózy sa najčastejšie používa elektrokardiografické vyšetrenie, röntgen hrudníka, echokardiografické vyšetrenie, CT, magnetická rezonancia a katetrizácia. Pri katetrizácii sa zavedie tenký katéter cez žilu v ruke alebo v nohe a za pomoci röntgenu sa vpustí kontrastná látka, ktorá umožní zobraziť štruktúry srdca a jeho tepien a odhaliť prípadné odchýlky. Toto vyšetrenie pacient zvyčajne absolvuje v kardiocentre.
Liečba vrodenej choroby srdca závisí od konkrétneho typu ochorenia a od jeho závažnosti. Niekedy pacienti užívajú lieky, ktoré na základe vyšetrení odporučí lekár alebo kardiológ. Pacienti s vrodenou chorobou srdca zvyčajne navštevujú kardiologickú ambulanciu kvôli pravidelným prehliadkam a kontrolám, lebo stav a závažnosť ochorenia sa môžu vyvíjať. Vážnejšie prípady srdcových ochorení sa nezaobídu bez chirurgického zákroku.
Prevencia vrodenej choroby srdca nie je možná, pretože nie je presne známa jej príčina. Existujú však opatrenia, ktoré pomáhajú znížiť riziko rozvoja vrodenej srdcovej choroby u dieťaťa. Budúca matka by sa mala riadiť nasledovnými odporúčaniami:
Ak ide o pacienta, dieťa či dospelého, trpiaceho vrodenou srdcovou chorobou, je dôležité riadiť sa radami lekára a dodržiavať jeho odporúčania. Okrem toho je vhodné dbať na zdravé stravovanie, vyhýbanie sa stresu a primeranú pohybovú aktivitu (o jej vhodnosti sa treba poradiť s lekárom, keďže niektoré cvičenia nie sú pri poruchách srdca vhodné).